Kategorie

Skoda Octavia I: kontrola ciśnienia sprężania

Robert Kuśpiel
Ciśnienie sprężania nie jest takie same dla wszystkich wersji silnikowych.
Ciśnienie sprężania nie jest takie same dla wszystkich wersji silnikowych.
Pomiar ciśnienia sprężania pozwoli nam na realną ocenę stanu technicznego silnika w naszym aucie. Poniżej znajduje się opis jak zmierzyć ciśnienie sprężania w samochodzie Skoda Octavia I.

Nie ma konkretnego przebiegu, przy którym należy wykonywać pomiar ciśnienia sprężania. Jeżeli zauważymy, że nasze auto straciło wyraźnie na dynamice to znak, że trzeba wykonać dokładny przegląd, a na końcu pomiar ciśnienia sprężania. W przypadku kiedy mamy pewność, że wszystkie podzespoły (np. turbosprężarka) pracują prawidłowo, to możemy podejrzewać usterkę silnika. Najczęściej spotyka się zużyte tłoki, nadpalone zawory, uszkodzenie uszczelki pod głowicą lub zużyte wtryskiwacze.

Zobacz też: Skoda Octavia I: wymiana żarówek

Chcąc sprawdzić jak bardzo zużyte są te elementy, należy zmierzyć ciśnienie sprężania. Cała operacja nie jest skomplikowana i bez problemów wykonamy ją we własnym zakresie. Ciśnienie sprężania nie jest takie same dla wszystkich wersji silnikowych. Poniżej znajduje się zestawienie wszystkich wersji silnikowych wraz z nominalnym ciśnieniem sprężania.

W pierwszej kolumnie znajduje się pojemność oraz moc w KM, druga kolumna przedstawia wartość nominalną w MPa, ostatnia to wartość minimalna.

Silniki benzynowe

 • 1.4 75KM       1.0 – 1.5          0.7
 • 1.6 75KM       1.0 – 1.5          0.7
 • 1.6 100KM     1.0 – 1.3          0.75
 • 1.6 102KM     1.0 – 1.3          0.75
 • 1.8 125KM     0.9 – 1.4          0.75
 • 1.8 150KM     1.0 – 1.3          0.7
 • 1.8 180KM     0.9 – 1.4          0.75
 • 2.0 115KM     1.0 – 1.3          0.75

Silniki Diesla

 • 1.9 90KM       2.5 – 3.1          1.9
 • 1.9 100KM     2.5 – 3.1          1.9
 • 1.9 110KM     2.5 – 3.1          1.9
 • 1.9 110KM     2.5 – 3.1          1.9

W czasie sprawdzania ciśnienia sprężania należy kontrolować dokładnie dwie wartości. Przede wszystkim musi się mieścić w podanym powyżej zakresie wartości. Dodatkowa różnica na poszczególnych cylindrach nie powinna być większa niż 0.3 MPa dla silników benzynowych oraz 0.5 dla silników Diesla. Osiąganie jak najwyższych wartości na poszczególnym cylindrze nie jest tak istotne jak te dwa aspekty.

Zobacz też: Skoda Octavia I: kontrola układu hamulcowego i wymiana płynu

Do przeprowadzenia tej operacji będzie nam potrzebny miernik do kontroli ciśnienia sprężania. W przypadku silników wysokoprężnych taki ciśnieniomierz powinien mieć znacznie większy zakres. Zalecamy stosować przyrządy, które mają wkręcaną końcówkę. Do wykonania tej czynności będzie nam potrzebna pomoc drugiej osoby.

Zaczniemy od silników benzynowych

Wyłączamy zapłon i demontujemy wszystkie świece zapłonowe. W tym celu odkręcamy górną osłonę silnika i przystępujemy do pracy.

Reklama

W jednostkach dysponujących mocą do 125 KM należy zdjąć nasadki świec zapłonowych za pomocą specjalnych szczypiec. Następnie należy wyczyścić zagłębienia świec zapłonowych. Wszystko po to, żeby nie wprowadzać zanieczyszczeń po wykręceniu świec. Można do tego użyć sprężonego powietrza lub ewentualnie odkurzacza.

W silnikach 1.8 turbo oraz 1.4 75KM (BCA) należy odłączyć złącza od cewek zapłonowych i zdjąć do góry cewki ze świec zapłonowych. Poza tym, dodatkowo należy wykonać kilka czynności w silniku 1.8 o mocy 150KM. Przede wszystkim należy odciągnąć do góry zabezpieczenia przy przyłączach i odłączyć złącza od cewek zapłonowych. Teraz odkręcamy cewki zapłonowe i zdejmujemy do góry ze świec zapłonowych.

Sprawdzamy uszczelnienia pomiędzy cewkami zapłonowymi i głowicą cylindrów i wymieniamy jeśli zachodzi taka potrzeba. Kolejne czynności są takie same dla wszystkich wersji silnikowych.

Zobacz też: Skoda Octavia I: przegląd układu kierowniczego i zawieszenia przedniego

W tym momencie możemy zacząć wykręcać świece zapłonowe. Będzie nam potrzebny specjalny klucz do świec – 16. Należy zwrócić szczególną uwagę na zamocowanie klucza. Nie może być osadzony ukośnie.

Reklama

Następnie wykonujemy dodatkowe czynności dla poszczególnych silników. W jednostce 1.6 o mocy 75KM, odłączamy złącze od czujnika Halla na rozdzielaczu zapłonu. Silniki 1.6 i 1.8 z zakresu mocy od 100 do 150 KM wymagają odłączenia złącza od czterech wtryskiwaczy oraz od cewek zapłonowych. W silniku 2.0 115KM odłączamy złącze wielostykowe od modułu wzmocnienia cewek zapłonowych i wyjmujemy bezpiecznik numer 32. Kolejne czynności tyczą się wszystkich wersji silnikowych.

Obracamy kilkakrotnie wałem korbowym silnika (kręcąc rozrusznikiem), w celu usunięcia zanieczyszczeń i sadzy. Teraz wciskamy lub wkręcamy w miejsce świec końcówkę urządzenia do pomiaru ciśnienia. Do dalszych czynności będzie nam potrzebna pomoc drugiej osoby. Powinna wcisnąć pedał gazu i trzyma wciśnięty podczas wykonywania pomiaru. Jednocześnie należy obracać rozrusznikiem do momentu aż przyrząd pomiarowy nie będzie wykazywał wzrostu ciśnienia.

W taki sam sposób przeprowadzamy pomiar na wszystkich cylindrach. Wyniki te porównujemy z wartościami nominalnymi. Teraz przechodzimy do zamontowania wszystkich elementów, zaczynając od świec zapłonowych. Wkręcamy je ręcznie do momentu aż oprą się o głowicę. Pamiętajmy, żeby nie wkręcać świec zapłonowych ukośnie. W taki sposób można uszkodzić gwint w głowicy. Świece zalecamy wkręcać za pomocą klucza dynamometrycznego. Moment dokręcania dla wszystkich wersji silnikowych wynosi 30 Nm. Tutaj również uważamy na odpowiednie ułożenie klucza.

Zobacz też: Skoda Octavia I: obsługa sprzęgła Haldex

W silnikach do 125KM, nasadzamy nasadki świec zapłonowych. W jednostkach 1.8 o mocy 150 i 180KM należy osadzić cewki zapłonowe na świecach i podłączyć złącza do cewek zapłonowych. Dodatkowo w silnikach 1.8 150KM należy sprawdzić czy zostały zamontowane uszczelnienia oraz zamocować kabłąki zabezpieczające.

W silniku 1.4 i 1.6 102 KM podłączamy złącze czterostykowe do zintegrowanej cewki zapłonowej. W jednostkach 1.6 75KM instalujemy złącze do czujnika Halla na rozdzielaczu zapłonu. W silnikach 1.6 i 1.8 w zakresie mocy od 100 do 150 KM podłączamy złącza do czterech wtryskiwaczy i do cewek zapłonowych. W silniku 2.0 115KM podłączamy złącze wielostykowe do modułu wzmocnienia cewek zapłonowych i wkładamy bezpiecznik numer 32.

Przechodzimy do silników wysokoprężnych

W jednostkach o mocy 90 i 110KM odłączamy przewód elektryczny od zaworu odcinającego dopływ paliwa do pompy wtryskowej. Czynność tą wykonujemy w celu zapobiegnięcia wtryskiwania paliwa podczas wykonywania pomiaru. Dodatkowo odłączamy złącze wtykowe nastawnika dawki paliwa przy pompie wtryskowej.

W silniku 100 i 130 KM odłączamy główne złącze wtykowe zespołu pompowtryskiwacza. W tym momencie przechodzimy do demontażu świec żarowych. Na początku należy dokładnie wyczyścić miejsce ich montażu. Do wykonania tej operacji będzie nam potrzebne sprężone powietrze lub odkurzacz. Nie można dopuścić do wprowadzenia zanieczyszczeń w otwory po świecach.

Zobacz też: Skoda Octavia I: przegląd automatycznej skrzyni biegów

Teraz odkręcamy przewody elektryczne od świec żarowych i przystępujemy do wykręcenia świec. Należy pamiętać, że świece żarowe są podatne na uszkodzenia. Jeżeli wyczuwamy, że nie będzie możliwości odkręcenia świecy, należy polać miejsce łączenia z głowicą za pomocą preparatu WD40. Zastosowanie tej metody nie gwarantuje wykręcenia świec, jednak w wielu przypadkach takie działanie zdecydowanie pomaga.

Kolejny krok to wkręcenie ciśnieniomierza do pomiaru ciśnienia sprężania. Pamiętajmy, że do silników Diesla zakres urządzenia pomiarowego musi być znacznie większy (do 4MPa). Za pomocą rozrusznika obracamy wał korbowy do momentu, aż nie zostanie odnotowany wzrost ciśnienia. W taki sam sposób postępujemy w przypadku pozostałych cylindrów. Po wykonaniu pomiaru montujemy świece żarowe. Zwracamy uwagę na moment dokręcania - nie powinien przekroczyć 15Nm. Na końcu podłączamy przewody elektryczne do świec żarowych.

W silniku 90 i 110KM podłączamy przewód elektryczny do nastawnika dawki paliwa i do zaworu odcinającego dopływ paliwa na pompie wtryskowej. W jednostkach 100 i 130 KM podłączamy główne złącze wtykowe zespołu pompowtryskiwacza.

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po nasze publikacje
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
Tylko teraz
99,00 zł
119,70
Przejdź do sklepu
Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moto
  1 sty 2000
  1 sie 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Test: Peugeot 508 SW PSE, czyli francuskie AMG w akcji

  Test: Peugeot 508 PSE, czyli napęd na cztery koła, 360 koni mechanicznych i hybryda plug-in. W skrócie francuskie AMG spisało się na medal.

  Ile lat wstecz sprawdza UFG?

  Ile lat wstecz sprawdza UFG? Czyli za ile lat kierowca może otrzymać karę za brak ubezpieczenia OC? Postanowiliśmy to sprawdzić.

  Jak uniknąć regresu ubezpieczeniowego?

  Jak uniknąć regresu ubezpieczeniowego? Jest kilka zasad, o których kierowca powinien pamiętać podczas zdarzenia drogowego. Dziś je przypomnimy.

  Bezpieczny zakup samochodu używanego: co oznacza?

  Bezpieczny zakup samochodu używanego nie zawsze jest łatwy. Szczególnie że sprzedający ukrywają informacje, a kupujący mają ograniczone zaufanie.

  Wyższe grzywny za wykroczenia drogowe

  Podwyższenie maksymalnej wysokości grzywny za wykroczenia drogowe do 30 tys. zł zakłada projekt nowelizacji Prawa o ruchu drogowym, przyjęty przez rząd.

  Najpopularniejsze rodzaje napędów [NOWE DANE]

  Stowarzyszenie ACEA opublikowało najświeższe dane na temat najpopularniejszych rodzajów napędów. Jakie samochody wybierają kierowcy w Polsce?

  Emisja CO2: samochody coraz bardziej eko! Hybrydy szczególnie

  Emisja CO2: samochody w zeszłym roku wyemitowały aż o 12 proc. mniej dwutlenku węgla. I co ciekawe, metodą do osiągnięcia celu okazały się hybrydy.

  Nowy DS 4 jest już w Polsce. Ile kosztuje francuska awangarda?

  Nowy DS 4 został oficjalnie pokazany w Polsce. Na razie nad Wisłę dotarły wyłącznie wersje pokazowe. Już dziś poznaliśmy jednak cennik auta.

  Likwidacja szkody z polis upadłych zakładów ubezpieczeń

  Likwidacja szkody z polis upadłych zakładów ubezpieczeń: Kto wypłaca pieniądze? Na czym polega? O czym pamiętać? O tym wszystkim opowiemy dziś.

  Czy UFG zawsze wykryje brak OC?

  Czy UFG zawsze wykryje brak OC? Odpowiedź brzmi... tak. Nie zawsze jednak od razu zorientuje się, że samochód nie miał obowiązkowej polisy.

  Brak OC: regres oznacza dla kierowcy... problemy!

  Brak OC: regres sprawi, że sprawca może zapłacić za szkodę... z własnej kieszeni. Kiedy i na jakiej zasadzie działa regres?

  Nowy Opel Astra 2021. Wyrazisty design i hybrydy

  Nowy Opel Astra 2021 odsłonił swoją twarz. Niemiecki kompakt otrzymał cyfrowy kokpit, paletę jednostek hybrydowych i nowe reflektory pikselowe.

  Najczęściej kradzione samochody w 2020 roku

  Najczęściej kradzione samochody w 2020 roku w Polsce? Instytut Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar przeanalizował dane z CEPiK.

  Nowy Opel Mokka [TEST]: ależ jak on patrzy...

  Nowy Opel Mokka przywitał nas efektownym połączeniem kolorów na nadwoziu i... smutnym spojrzeniem. Nie ma jednak powodów do smutku!

  Zmiany w karach dla kierowców 2021. Co szykuje rząd?

  Zmiany w karach dla kierowców 2021 to szeroki blok zmian w systemie karania prowadzących przedstawiony przez rząd. Co zakłada projekt zmian?

  Wysokość składki OC, punkty karne. Nowy pomysł rządu

  Wysokość składki OC i punkty karne, czyli rząd ma pomysł na kolejny bat na kierowców. Popełniasz dużo wykroczeń, zapłacisz wyższe ubezpieczenie.

  Nowe kary dla pijanych kierowców 2021

  Nowe kary dla pijanych kierowców 2021, czyli pomysł rządu na ograniczenie ilości nietrzeźwych prowadzących na polskich drogach.

  Punkty karne kasowane po 2 latach. Nowy pomysł rządu

  Punkty karne kasowane po 2 latach i więcej punktów karnych w czasie jednej kontroli drogowej. To zmiany dla kierowców, które proponuje rząd.

  Mandaty do 5 tys. zł, czyli rząd ma nowy system kar dla kierowców

  Mandaty do 5 tys. zł - ale też tylko za przekroczenie prędkości. Cięższe przewinienia mogą się skończyć karą sięgającą 30 tys. zł. Oto propozycje zmian.

  Nissan Qashqai 2021: pierwsza jazda japońskim crossoverem

  Nissan Qashqai 2021, czyli mieliśmy okazję po raz pierwszy spotkać się z japońskim crossoverem. I spotkanie to odbyło się na polskim gruncie!

  Przejście dla pieszych przez ścieżkę rowerową

  Przejście dla pieszych przez ścieżkę rowerową - jak powinien zachować się pieszy? Jakie zasady go obowiązują? Sprawdziliśmy to.

  Pieszy idący po drodze dla rowerów. Może?

  Pieszy idący po drodze dla rowerów - w jakich przypadkach taki scenariusz jest możliwy? Prawo stawia kilka warunków. Zaraz o nich opowiemy.

  Kara za brak ciągłości OC. Ile wynosi?

  Kara za brak ciągłości OC, czyli co się stanie gdy kierowca zapomni o przedłużeniu obowiązkowej polisy na samochód? Czeka go kara od UFG.

  Regres ubezpieczeniowy OC, czyli pijany kierowca a wypadek

  Regres ubezpieczeniowy OC sprawia, że pijany kierowca musi zwrócić pieniądze wypłacone przez ubezpieczyciela po wypadku. Co warto o nim wiedzieć?

  Peugeot 208 [Test]: wersja GT, 130-konny benzyniak i automat

  Peugeot 208 wreszcie zawitał przed naszą redakcją. Na to auto czekaliśmy naprawdę długo. Chyba było jednak warto - i to pomimo.... czerwonego lakieru.