| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Eksploatacja > Zrób to sam > Skoda Octavia I: kontrola ciśnienia sprężania

Skoda Octavia I: kontrola ciśnienia sprężania

Pomiar ciśnienia sprężania pozwoli nam na realną ocenę stanu technicznego silnika w naszym aucie. Poniżej znajduje się opis jak zmierzyć ciśnienie sprężania w samochodzie Skoda Octavia I.

W silnikach do 125KM, nasadzamy nasadki świec zapłonowych. W jednostkach 1.8 o mocy 150 i 180KM należy osadzić cewki zapłonowe na świecach i podłączyć złącza do cewek zapłonowych. Dodatkowo w silnikach 1.8 150KM należy sprawdzić czy zostały zamontowane uszczelnienia oraz zamocować kabłąki zabezpieczające.

W silniku 1.4 i 1.6 102 KM podłączamy złącze czterostykowe do zintegrowanej cewki zapłonowej. W jednostkach 1.6 75KM instalujemy złącze do czujnika Halla na rozdzielaczu zapłonu. W silnikach 1.6 i 1.8 w zakresie mocy od 100 do 150 KM podłączamy złącza do czterech wtryskiwaczy i do cewek zapłonowych. W silniku 2.0 115KM podłączamy złącze wielostykowe do modułu wzmocnienia cewek zapłonowych i wkładamy bezpiecznik numer 32.

Przechodzimy do silników wysokoprężnych

W jednostkach o mocy 90 i 110KM odłączamy przewód elektryczny od zaworu odcinającego dopływ paliwa do pompy wtryskowej. Czynność tą wykonujemy w celu zapobiegnięcia wtryskiwania paliwa podczas wykonywania pomiaru. Dodatkowo odłączamy złącze wtykowe nastawnika dawki paliwa przy pompie wtryskowej.

W silniku 100 i 130 KM odłączamy główne złącze wtykowe zespołu pompowtryskiwacza. W tym momencie przechodzimy do demontażu świec żarowych. Na początku należy dokładnie wyczyścić miejsce ich montażu. Do wykonania tej operacji będzie nam potrzebne sprężone powietrze lub odkurzacz. Nie można dopuścić do wprowadzenia zanieczyszczeń w otwory po świecach.

Zobacz też: Skoda Octavia I: przegląd automatycznej skrzyni biegów

Teraz odkręcamy przewody elektryczne od świec żarowych i przystępujemy do wykręcenia świec. Należy pamiętać, że świece żarowe są podatne na uszkodzenia. Jeżeli wyczuwamy, że nie będzie możliwości odkręcenia świecy, należy polać miejsce łączenia z głowicą za pomocą preparatu WD40. Zastosowanie tej metody nie gwarantuje wykręcenia świec, jednak w wielu przypadkach takie działanie zdecydowanie pomaga.

Kolejny krok to wkręcenie ciśnieniomierza do pomiaru ciśnienia sprężania. Pamiętajmy, że do silników Diesla zakres urządzenia pomiarowego musi być znacznie większy (do 4MPa). Za pomocą rozrusznika obracamy wał korbowy do momentu, aż nie zostanie odnotowany wzrost ciśnienia. W taki sam sposób postępujemy w przypadku pozostałych cylindrów. Po wykonaniu pomiaru montujemy świece żarowe. Zwracamy uwagę na moment dokręcania - nie powinien przekroczyć 15Nm. Na końcu podłączamy przewody elektryczne do świec żarowych.

W silniku 90 i 110KM podłączamy przewód elektryczny do nastawnika dawki paliwa i do zaworu odcinającego dopływ paliwa na pompie wtryskowej. W jednostkach 100 i 130 KM podłączamy główne złącze wtykowe zespołu pompowtryskiwacza.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Andrzej Szczerbowski

Prawnik, ekspert prawa cywilnego, podatkowego i handlowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »