| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Eksploatacja > Zrób to sam > Skoda Octavia I: kontrola ciśnienia sprężania

Skoda Octavia I: kontrola ciśnienia sprężania

Pomiar ciśnienia sprężania pozwoli nam na realną ocenę stanu technicznego silnika w naszym aucie. Poniżej znajduje się opis jak zmierzyć ciśnienie sprężania w samochodzie Skoda Octavia I.

Zaczniemy od silników benzynowych

Wyłączamy zapłon i demontujemy wszystkie świece zapłonowe. W tym celu odkręcamy górną osłonę silnika i przystępujemy do pracy.

W jednostkach dysponujących mocą do 125 KM należy zdjąć nasadki świec zapłonowych za pomocą specjalnych szczypiec. Następnie należy wyczyścić zagłębienia świec zapłonowych. Wszystko po to, żeby nie wprowadzać zanieczyszczeń po wykręceniu świec. Można do tego użyć sprężonego powietrza lub ewentualnie odkurzacza.

W silnikach 1.8 turbo oraz 1.4 75KM (BCA) należy odłączyć złącza od cewek zapłonowych i zdjąć do góry cewki ze świec zapłonowych. Poza tym, dodatkowo należy wykonać kilka czynności w silniku 1.8 o mocy 150KM. Przede wszystkim należy odciągnąć do góry zabezpieczenia przy przyłączach i odłączyć złącza od cewek zapłonowych. Teraz odkręcamy cewki zapłonowe i zdejmujemy do góry ze świec zapłonowych.

Sprawdzamy uszczelnienia pomiędzy cewkami zapłonowymi i głowicą cylindrów i wymieniamy jeśli zachodzi taka potrzeba. Kolejne czynności są takie same dla wszystkich wersji silnikowych.

Zobacz też: Skoda Octavia I: przegląd układu kierowniczego i zawieszenia przedniego

W tym momencie możemy zacząć wykręcać świece zapłonowe. Będzie nam potrzebny specjalny klucz do świec – 16. Należy zwrócić szczególną uwagę na zamocowanie klucza. Nie może być osadzony ukośnie.

Następnie wykonujemy dodatkowe czynności dla poszczególnych silników. W jednostce 1.6 o mocy 75KM, odłączamy złącze od czujnika Halla na rozdzielaczu zapłonu. Silniki 1.6 i 1.8 z zakresu mocy od 100 do 150 KM wymagają odłączenia złącza od czterech wtryskiwaczy oraz od cewek zapłonowych. W silniku 2.0 115KM odłączamy złącze wielostykowe od modułu wzmocnienia cewek zapłonowych i wyjmujemy bezpiecznik numer 32. Kolejne czynności tyczą się wszystkich wersji silnikowych.

Obracamy kilkakrotnie wałem korbowym silnika (kręcąc rozrusznikiem), w celu usunięcia zanieczyszczeń i sadzy. Teraz wciskamy lub wkręcamy w miejsce świec końcówkę urządzenia do pomiaru ciśnienia. Do dalszych czynności będzie nam potrzebna pomoc drugiej osoby. Powinna wcisnąć pedał gazu i trzyma wciśnięty podczas wykonywania pomiaru. Jednocześnie należy obracać rozrusznikiem do momentu aż przyrząd pomiarowy nie będzie wykazywał wzrostu ciśnienia.

W taki sam sposób przeprowadzamy pomiar na wszystkich cylindrach. Wyniki te porównujemy z wartościami nominalnymi. Teraz przechodzimy do zamontowania wszystkich elementów, zaczynając od świec zapłonowych. Wkręcamy je ręcznie do momentu aż oprą się o głowicę. Pamiętajmy, żeby nie wkręcać świec zapłonowych ukośnie. W taki sposób można uszkodzić gwint w głowicy. Świece zalecamy wkręcać za pomocą klucza dynamometrycznego. Moment dokręcania dla wszystkich wersji silnikowych wynosi 30 Nm. Tutaj również uważamy na odpowiednie ułożenie klucza.

Zobacz też: Skoda Octavia I: obsługa sprzęgła Haldex

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Stillwell Polska Sp. z o.o.

Stillwell Polska Sp. z o.o. jest nowoczesną firmą prawniczą zajmującą się obsługą prawną przedsiębiorstw a także sprzedażą gotowych spółek.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »