| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Eksploatacja > Zrób to sam > Volkswagen Polo III: wymiana świec zapłonowych

Volkswagen Polo III: wymiana świec zapłonowych

Regularna wymiana świec zapłonowych jest bardzo ważna jednak często zapominana. W poradniku tym pokażemy jak samemu zmienić świece zapłonowe w Volkswagenie Polo III.

Świece zapłonowe to kolejny punkt kontrolny w naszym samochodzie, który musimy regularnie poddawać serwisowaniu. W Polo III z silnikami benzynowymi taki przegląd przewidziany jest, co 4 lata lub co 60 000km. Koszt zakupu nowej świecy nie jest duży ok. 20zł. Dlatego można sobie pozwolić na taki wydatek raz na 4 lata.

Zobacz też: Volkswagen Polo III: wymiana termostatu

Do przeprowadzenia całej operacji będzie nam potrzebny klucz do świec 16, szczypce do zdejmowania nasadek świec oraz zestaw 4 świec. Pamiętajmy, że dla każdego modelu jest inny zestaw świec. Kod naszego silnika, pojemność, rok produkcji to podstawowe informacje dla sprzedawcy w sklepie w celu ustalenie odpowiedniego rodzaju świec.

Świece zapłonowe wymieniamy przy zimnym silniku lub gdy ma taką temperaturę, która umożliwia nam swobodne dotykanie go ręką. Demontaż przy gorącym silniku może nieść za sobą ryzyko uszkodzenia gwintu w głowicy. Przechodzimy do wymiany świec. Zalecamy oznaczyć za pomocą taśmy przewody wysokiego napięcia. Jeżeli dojście do świec jest mało komfortowe to można zdemontować filtr powietrza lub górną osłonę silnika.

Zobacz też: Volkswagen Polo III: wymontowanie rozdzielacza zapłonu

Zdejmujemy nasadki ze świec zapłonowych. Nie należy ciągnąć za przewody, jeśli nie mamy problemy z demontażem to należy skorzystać ze szczypiec. Teraz za pomocą sprężonego powietrza przedmuchujemy zagłębienia świec w celu usunięcia wszystkich zanieczyszczeń. Nie można dopuścić do tego, żeby przedostały się do otworów przy świecach. Odkręcamy po kolei każdą świecę zwracając uwagę, żeby klucz nie był prowadzony ukośnie.

Po wyjęciu ich zabieramy się za montaż nowych. Na początku wkręcamy ręcznie świece do momentu, aż oprą się o głowicę cylindrów. Nie mogą być wkręcane pod kątem. Następnie dokręcamy świece za pomocą klucza dynamometrycznego, momentem 25Nm. W przypadku braku klucza dynamometrycznego należy dokręcić świece jeszcze o ¼ obrotu. Zbyt mocno dokręcone świece mogą pęknąć.

Zobacz też: Volkswagen Polo III: demontaż pompy paliwa

Teraz zakładamy nasadki świec zapłonowych zgodnie z oznakowaniem i sprawdzamy czy wszystkie są prawidłowo zamocowane. Jeśli zdemontowaliśmy górną osłonę silnika i filtr powietrza to należy zamontować te elementy w odwrotnej kolejności.

Uruchamiamy silnik i sprawdzamy czy nasze auto pracuje poprawnie. Stare świece oddajemy do punktu utylizacji.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Magdalena Sikora

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »