reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Eksploatacja > Zrób to sam > Opel Vectra A: obsługa układu zapłonowego

Opel Vectra A: obsługa układu zapłonowego

Na obsługę układu zapłonowego składa się szereg czynności. W poradniku tym dokonamy przeglądu układu zapłonowego w Oplu Vectra A.

W poradniku tym wykonamy szereg czynności, które pozwolą nam sprawdzić i ustawić układ zapłonowy w naszym aucie. Zaczniemy od sprawdzenia cewki zapłonowej, następnie pokażemy jak wymontować rozdzielacz zapłonu. Na końcu sprawdzimy wyprzedzenie zapłonu i dokonamy ewentualnego ustawienia oraz skontrolujemy przewody zapłonowe.

Zobacz też: Jak sprawdzić układ zapłonowy w starszych typach samochodów?

Zgodnie z założeniami zaczynamy od sprawdzenia cewki zapłonowej. Nie potrzeba do tego specjalnych narzędzi serwisowych. Wystarczy miernik uniwersalny lub omomierz. Pierwszy krok to odłączenie przewodu masowego od akumulatora. Jako pierwsze przedstawimy silniki 1.4 i 1.6. Teraz odłączamy od zacisku 4 cewki zapłonowej przewód oraz znajdujący się bezpośrednio pod nim wtyk.

Jeżeli nasze auto jest wyposażone w układ wspomagania to należy zdemontować zbiorniczek wyrównawczy i odciągnąć go na bok. Nie należy odłączać przewodów. Na początku kontrolujemy czy cewka zapłonowa nie ma zwarcia z masą. Będzie nam do tego potrzebny wspomniany omomierz. Ustawiamy go na wysoki zakres i podłączamy pomiędzy masę a zacisk 15. Na wyświetlaczu miernika powinien pokazać się znak nieskończoności.

Zobacz też: Opel Vectra A: wymiana oleju silnikowego

Następnie sprawdzamy obwód pierwotny cewki. W tym celu należy podłączyć omomierz pomiędzy zaciski 1 i 15. Na mierniku powinna być wartość około 0.4Ω w przypadku silnika X16SZ, wartość ta jest około 0.15Ω większa. Przechodzimy do sprawdzenia obwodu wtórnego cewki. Tutaj należy podłączyć omomierz pomiędzy zaciski 1 i 4. Na mierniku powinna się pojawić wartość z zakresu 4 – 7kΩ. W przypadku silnika X16SZ jest to około 6Ω.

Kolejna grupa silników to 1.8 i 2.0. Na początku należy odpiąć wszystkie przewody od cewki zapłonowej. Następnie sprawdzamy czy głowica cewki zapłonowej nie posiada na swojej powierzchni pęknięć. Jeżeli zobaczymy nawet najmniejsze mikropęknięcia to należy wymienić cewkę. Przechodzimy do sprawdzenia obwodu pierwotnego cewki. Podłączamy omomierz pomiędzy zacisk 1 i 15. Miernik powinien wskazać wartość z zakresu 0.3 – 0.8Ω.

Teraz kontrolujemy obwód wtórny cewki. Podobnie jak w poprzednich silnikach podłączamy omomierz pomiędzy zaciski 1 i 4. Powinien on wskazywać wartość z zakresu 7 – 8.5kΩ. Montujemy wszystkie elementy w odwrotnej kolejności. Podłączamy przewody elektryczne do cewki zapłonowej i naciągamy na nią osłonę. Na końcu pozostaje nam podłączyć przewód masowy do akumulatora.

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Opel Vectra A obsługa układu zapłonowego
Opel Vectra A obsługa układu zapłonowego

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców51.75 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

INDOS SA

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama