| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Eksploatacja > Zrób to sam > Opel Vectra A: obsługa układu zapłonowego

Opel Vectra A: obsługa układu zapłonowego

Na obsługę układu zapłonowego składa się szereg czynności. W poradniku tym dokonamy przeglądu układu zapłonowego w Oplu Vectra A.

Kolejnym punktem jest sprawdzenie przewodów zapłonowych. Na początku należy wyłączyć zapłon. Wyjmujemy wszystkie nasadki ze świec zapłonowych. Chwytamy tylko i wyłącznie za nasadki. Nie można ciągnąć za przewody. Następnie wyjmujemy przewód wysokiego napięcia z cewki i rozdzielacza zapłonu. W tym momencie możemy przeprowadzić pomiar rezystancji przewodów za pomocą omomierza.

Rezystancja zależy od długości przewodu. Wartość na mierniku powinna być z zakresu około 3 – 20kΩ. Jeżeli wartość będzie zbyt duża należy zacząć od dokładnego oczyszczenia końcówki przewodu. Po wykonaniu tej czynności ponownie dokonujemy pomiaru. Jeśli nie będzie żadnej różnicy to pozostaje nam tylko i wyłącznie wymiana przewodu zapłonowego. Na końcu sprawdzamy izolację na wszystkich przewodach.

Wystarczy poprzeginać przewód w pobliżu nasadki i sprawdzić czy nie ma widocznych pęknięć. Jeśli występują takie uszkodzenia to zalecamy wymienić wszystkie przewody. Na końcu podłączamy przewód masowy do akumulatora.

Zobacz też: Opel Vectra A: wymiana filtru powietrza i paliwa

Ostatnim zadaniem będzie sprawdzenie i regulacja wyprzedzenia zapłonu. Na początku kilka informacji odnośnie regulacji zapłonu. Czynności tej nie da się wykonać w samochodach z układem Motronic, Simtec i Ecotronic. Do tej grupy dołączają auta silnikami X16Z i C18NZ. W tym przypadku, jeśli wystąpi usterka to należy zlokalizować niesprawny podzespół i dokonać jego wymiany.

W przypadku układów zapłonowych EZF-i (pomijając silnik C18NZ) i EZF-h wymagana jest regulacja tylko po demontażu rozdzielacza zapłonu lub wymianie paska rozrządu.

W celu wykonania sprawdzenia będzie nam potrzebny obrotomierz i lampa stroboskopowa. Te dwa narzędzia można kupić w serwisach aukcyjnych.

Na początku dokonamy sprawdzenia wyprzedzenia zapłonu. Pierwszy krok to rozgrzanie silnika do roboczej temperatury pracy. W tym celu zalecamy wykonać jazdę próbna. Jeśli w naszym samochodzie jest klimatyzacja to należy ją wyłączyć. Podłączamy obrotomierz zgodnie z instrukcją (zazwyczaj do zacisku 1 i 15 cewki zapłonowej). Lampę również podłączamy zgodnie z załączoną do niej instrukcją.

Teraz uruchamiamy silnik i pozostawiamy go pracującego na luzie. Ustawiamy światło lampy stroboskopowej na koło pasowe wału korbowego. Każdą czynność wykonujemy bardzo ostrożnie z uwagi na obracający się pasek klinowy. Wyprzedzenie zapłonu jest za prawidłowe jeśli nacięcie na kole pasowym jest w świetle lampy zatrzymane na wprost wskaźnika znajdującego się przy kadłubie.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Siwek Gaczyński & Partners

Kancelaria prawnicza

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »