Kategorie

Ford Focus MK2 i C-MAX: wymiana żarówek

Robert Kuśpiel
Ford Focus MK2 i C-MAX wymiana żarówek Fot. Ford
Ford Focus MK2 i C-MAX wymiana żarówek Fot. Ford
Dla początkującego kierowcy wymiana żarówek w modelu Focus MK2 i C-MAX może okazać się problematyczna. W poradniku tym pokażemy jak sprawnie wymienić wszystkie żarówki w Focusie.

Przedni reflektor

Światła mijania i drogowe

W przednim reflektorze znajdują się światła mijania, drogowe, pozycyjne i kierunkowskazy przednie. Chcąc wymienić żarówkę jesteśmy zmuszeniu do demontażu reflektora. Wbrew pozorom nie jest to trudna czynność i bez problemu sobie z nią poradzimy. Na początku otwieramy przednią maskę i odkręcamy górną śrubę mocującą reflektor do wspornika. Następnie naciskamy do dołu dwa zatrzaski, które znajdują się z tyłu reflektora. Najlepiej wykonać to za pomocą płaskiego śrubokręta.

Zobacz też: Felga aluminiowa na zimę? Czy to dobry czy zły pomysł?

Wyjmujemy reflektor i odłączamy od niego kostkę elektryczną. Przystępujemy do wymiany żarówek. Pamiętajmy, żeby nie dotykać palcami za bańkę żarówki. Zaczynamy od świateł mijania i drogowych. Po wyjęciu reflektora zdejmujemy jego pokrywę poprzez ściśnięcie 4 zacisków. Teraz odpinamy złącze elektryczne od żarówki światła mijania lub świateł drogowych. Ściskamy zaczep mocowania żarówki i wyjmujemy go z ząbków. Następnie obracamy zgodnie z ruchem wskazówek zegara.

Spaloną żarówkę wyjmujemy z oprawy i w jej miejsce wsadzamy nową. Montaż przeprowadzamy w odwrotnej kolejności. Należy zwrócić uwagę, żeby nie przyciąć obudową żadnego z kabli. Na końcu sprawdzamy działanie świateł.

Polecamy: PITY 2015 z płytą CD

Światła pozycyjne

Przechodzimy do wymiany świateł awaryjnych. Początek pozostaje bez zmian, musimy wymontować odpowiedni reflektor, w którym będzie wymieniana żarówka. Teraz ściskamy dwa zaczepy mocujące oprawkę żarówki światła pozycyjnego i demontujemy oprawkę razem z żarówką z obudowy. Wyjmujemy przepaloną żarówkę z oprawki i w jej miejsce instalujemy nową. Montaż przeprowadzamy w odwrotnej kolejności.

Polecamy: Samochód w firmie - zmiany od 1 kwietnia 2014

Kierunkowskazy przednie

Na końcu przeprowadzimy wymianę kierunkowskazów przednich. Demontujemy odpowiedni reflektor i obracamy w lewo oprawkę kierunkowskazu i wyjmujemy ją z reflektora. Teraz dociskamy delikatnie żarówkę kierunkowskazu i obracamy ją przeciwnie do ruchu wskazówek zegara. Montujemy nową żarówkę i sprawdzamy działanie świateł. Montaż pozostałych elementów przeprowadzamy w odwrotnej kolejności.

Zobacz też: Ford – zestawienie żarówek w najpopularniejszych modelach

Przednie światła przeciwmgielne

W przypadku wymiany żarówki przedniego światła przeciwmgielnego należy uważać na budowę takiej lampy. Otóż żarówka przedniego światła przeciwmgielnego jest nierozłączna z oprawką.

Najpierw podważamy osłonę reflektora światła przeciwmgielnego i obracamy ją do góry. Jeżeli mamy wersję ST to należy najpierw odkręcić śrubę mocującą reflektor. Wyjmujemy osłonę ze zderzaka i odkręcamy wie śruby reflektora światła przeciwmgielnego. Teraz możemy wyjąć go ze zderzaka i odłączyć złącze elektryczne.

Przekręcamy oprawkę żarówki w lewo i wyjmujemy ją z reflektora razem z żarówką. Instalujemy nową razem z oprawą i obracamy ją w prawo. Montaż przeprowadzamy w odwrotnej kolejności. Na koniec sprawdzamy działanie świateł.

Zobacz też: Czy można stosować lampy przeciwmgielne jako światła do jazdy dziennej?

Kierunkowskazy boczne

Zaczniemy od kierunkowskazów, które są zamontowane w błotniku. Na początku należy go wymontować. Robimy to bardzo ostrożnie, żeby nie uszkodzić powierzchni lakieru. Trzymamy za oprawkę żarówki i obracamy lampę kierunkowskazu bocznego w lewo. Wyjmujemy żarówkę z oprawki i w jej miejsce wsadzamy nową. Montaż przeprowadzamy w odwrotnej kolejności.

W przypadku kierunkowskazów zamontowanych w bocznym lusterku również nie mamy dużo pracy. Najpierw delikatnie wypychamy lampkę kierunkowskazu bocznego i naciskamy na nią w kierunku przodu samochodu po czym wyjmujemy z lusterka. Wyciągamy z lampy żarówkę razem z oprawką. Montaż przeprowadzamy w odwrotnej kolejności.

Zobacz też: Tanie zamienniki ksenonów: czy warto je kupować? Ekspert ITS radzi

Lampy tylne (hatchback 3 i 5 drzwi)

Na początku zajmiemy się wymianą świateł hamowania, pozycyjnych oraz kierunkowskazów tylnych. Otwieramy tylną klapę i odkręcamy dwie śruby mocujące tylną lampę do nadwozia. Teraz obracamy tylną lampę i odłączamy złącze elektryczne od dołu lampy. Zdejmujemy ją i przystępujemy do wymiany. Najpierw obracamy oprawkę żarówki w lewo i wyjmujemy ją z obudowy. W miejsce przepalonej żarówki montujemy nową. Montaż przeprowadzamy w odwrotnej kolejności.

W przypadku świateł cofania i tylnych przeciwmgielnych należy nacisnąć do góry zacisk znajdujący się z tyłu lampy wewnątrz zderzaka. Demontujemy całą lampę ze zderzaka pociągając ją w kierunku tyłu samochodu. Lokalizujemy przepaloną żarówkę i obracamy jej oprawkę w lewo i wyjmujemy z obudowy. Wymieniamy przepaloną żarówkę i montujemy wszystkie elementy w odwrotnej kolejności.

Lampy tylne (sedan)

Na początku otwieramy klapę bagażnika i demontujemy pokrywę ochronną lampy po odpowiedniej stronie, gdzie będzie wymagana wymiana żarówki. Wystarczy obrócić i wyjąć dwa zacisku mocujące. Teraz ściskamy do siebie dwa zaczepy mocujące i wyjmujemy cały panel wraz z żarówkami. W celu wyjęcia żarówki należy ją delikatnie wcisnąć w oprawę a następnie obrócić ją w lewo i wyjąć. Wkładamy nową żarówkę i przeprowadzamy montaż w odwrotnej kolejności.

Zobacz też: Jak wybierać żarówki? Porada

Lampy tylne (kombi)

Otwieramy tylną klapę i odkręcamy dwie śruby mocujące tylną lampę do nadwozia. Obracamy obudowę i wyjmujemy lampę z nadwozia. Następnie odłączamy złącze elektryczne i wykręcamy śrubę mocującą. W tym momencie możemy wyjąć oprawę żarówek z lampy. Lokalizujemy przepaloną żarówkę, wciskamy ją i obracamy w lewo. Wkładamy nową i montujemy wszystkie elementy w odwrotnej kolejności.

Lampy tylne (C-MAX)

Pierwszy krok to otwarcie tylnej klapy i zdjęcie poszycia tylnego słupka w bagażnika. W ten sposób uzyskamy dostęp do nakrętki motylkowej. Następnie zdejmujemy poszycie wykończenia ściany bocznej. Pod nim znajduje się druga nakrętka motylkowa. Dociskamy jedną ręką lampę do nadwozia a drugą odkręcamy dwie nakrętki. Należy być bardzo ostrożnym, żeby nakrętki nie wpadły pod tapicerkę. Wyjęcie ich może być poważnym problemem.

Zdejmujemy tylną lampę i odłączamy od niej kostkę elektryczną. Oprawa żarówek zamocowana jest na 3 śrubach, które należy wykręcić. Wciskamy żarówkę w oprawę i przekręcamy w lewo. Wyjmujemy ją z oprawy i wkładamy nową. Montaż wszystkich elementów przeprowadzamy w odwrotnej kolejności. Na końcu sprawdzamy działanie lampy.

Zobacz też: Jak dbać o światła? Poradnik.

3 lampa stopu

W nadwoziu typu hatchback i kombi wymiana jest bardzo łatwa. Na początku wykręcamy dwa wkręty trzymające lampę. Robimy to za pomocą śrubokręta gwiazdkowego. Wyjmujemy lampę z nadwozia, ściskamy dwa zaczepy mocujące i oddzielamy oprawę żarówek od lampy. Lokalizujemy przepaloną żarówkę i wymieniamy ją. Montaż przeprowadzamy w odwrotnej kolejności.

W sedanie należy zdjąć pokrywę 3 lampy stopu a następnie odłączyć złącze elektryczne od lampy. Teraz odłączamy oprawę żarówek od lampy, wyjmujemy przepaloną i instalujemy nową. Montaż wszystkich elementów przebiega w odwrotnej kolejności.

Podświetlenie tablicy rejestracyjnej

Odkręcamy dwa wkręty mocujące i wyjmujemy całą lampę oświetlenia tablicy rejestracyjnej. Wyjmujemy spaloną żarówkę i wkładamy nową. Montaż przeprowadzamy w odwrotnej kolejności.

Zobacz też: Jak perfekcyjnie wyczyścić reflektory?

 • Światła pozycyjne przód: W5W
 • Światła pozycyjne tył: P21/5W LUB P21/4W (C-MAX)
 • Światła krótkie: H7 lub ksenon D1S
 • Światła drogowe: H1
 • Kierunkowskazy przednie: PY21W
 • Kierunkowskazy tylne: PY21W
 • Kierunkowskazy boczne: WY5W
 • Światła cofania: P21W
 • Światła stopu: P21/5W lub P21/4W (C-MAX)
 • Światła przeciwmgielne przednie: H8
 • Światła przeciwmgielne tylne: P21W
 • Oświetlenie tablicy rejestracyjnej: C5W
Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po nasze publikacje
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
Tylko teraz
99,00 zł
119,70
Przejdź do sklepu
Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(1)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • sedan
  2021-05-24 14:44:16
  A jak demontuje się klosze lamp tylnych?
  0
QR Code
Moto
1 sty 2000
24 wrz 2021
Zakres dat:
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Mitsubishi Eclipse Cross plug-in: test Outlandera coupe na prąd

Mitsubishi Eclipse Cross plug-in pożycza świetnie znany napęd hybrydowy w Outlandera i łączy go z dużo ciekawszą stylizacją. Co z tego wyszło?

Kto ma pierwszeństwo przy zmianie pasa na środkowy?

Kto ma pierwszeństwo przy zmianie pasa na środkowy? To jedna z wątpliwości, którą mogą mieć kierowcy na drogach wielopasmowych. Rozwiejmy ją.

Używane pickupy do 50 tys. Oto nasza lista

Używane pickupy do 50 tys. zł? Na naszej liście pojawia się trzech mocnych graczy. I co ciekawe, jeden z nich nie pochodzi ze Stanów!

Jak używać sprzęgła przy hamowaniu?

Jak używać sprzęgła przy hamowaniu? To pytanie, które często zadają sobie nie tylko kursanci... Właśnie dlatego warto poznać odpowiedź na nie.

Jakie auto używane kupić? Te sprzedają się najszybciej i najdłużej

Jakie auto używane kupić? To ważne pytanie. Dziś przygotowaliśmy listę tych modeli, które najdłużej i najkrócej czekają na nowego właściciela.

Nowy SUV Lexusa, czyli marka sklonuje Yarisa Cross

Nowy SUV Lexusa? Tak, wszystko wskazuje na to, że Japończycy rozbudują gamę aut ze zwiększonym prześwitem. Auto ma bazować na Yarisie Cross.

Audi e-tron GT RS: Batman ma nowe auto. Przetestowałem je i ja!

Audi e-tron GT RS wygląda jak samochód Batmana, jest szybki jak myśliwiec i lubi ciasne zakręty jak francuski pociąg TGV. Coś tu jednak nie pasuje.

Kara za brak OC 2022 rok. Od stycznia nawet 6020 zł!

Kara za brak OC 2022 rok, czyli od stycznia kierujący, który nie wykupi polisy zapłaci aż o 420 zł więcej. Skąd taka kwota? Winne rosnące wynagrodzenia.

Stawki za odholowanie pojazdu w 2022 roku. Ile będą wynosić?

Stawki za odholowanie pojazdu w 2022 roku po raz kolejny wzrosną. Ile będą wynosić? Za odholowanie auta osobowego zapłacimy... 588 zł!

Kupowanie opon samochodowych: o czym pamiętać?

Kupowanie opon samochodowych to zadanie odpowiedzialne. Ogumienie gwarantuje bowiem bezpieczeństwo. O czym pamiętać w czasie wyboru opon?

Samochody z lat 80. O jakich legendach trzeba pamiętać?

Samochody z lat 80., czyli dziś opowiemy o mieszance szaleństwa, motosportu, innowacji i... trwałości. Oto 10 aut, które na stałe zapisały się w historii.

Fabryka Toyoty w Polsce: podwajają produkcję hybryd

Fabryka Toyoty w Polsce podwaja produkcję napędów hybrydowych. Wynika to z dużego zapotrzebowania produkcyjnego modeli Yaris i Yaris Cross.

Audi Q4 Sportback e-tron: stylowy, elektryczny i dostępny w Polsce

Audi Q4 Sportback e-tron wygląda jak typowe Audi. Ma wkurzone spojrzenie i mocno sportową linię nadwozia. Jedno nie daje jednak spokoju. Ta cisza...

Auto zastępcze na czas naprawy z AC

Auto zastępcze na czas naprawy z AC: czy taka usługa jest rynkowym standardem? Jeżeli tak, to na czym konkretnie polega?

Samochód zastępczy z OC sprawcy. Jakie są zasady?

Samochód zastępczy z OC sprawcy należy się każdemu poszkodowanemu. Na jakiej zasadzie to działa? Zaraz o tym opowiemy.

Filmowe gwiazdy za grosze. Top 5 moto-legend kina

Samochody z filmów muszą być drogie? Zależy które wybierzesz. Dziś przygotowaliśmy listę pięciu modeli, które kosztują dziś mniej niż 30 tys. zł.

Skierowanie na ponowny egzamin prawa jazdy. To możliwe?

Skierowanie na ponowny egzamin prawa jazdy: kiedy otrzyma je kierowca? Gdy policjant uzna, że konieczne jest sprawdzenie kwalifikacji prowadzącego.

Toyota Yaris Cross: hybrydowa i miejska. Co o niej wiadomo?

Toyota Yaris Cross już w listopadzie zadebiutuje na polskim rynku. Już dziś marka zebrała blisko 1900 zamówień na to auto. Co o nim wiadomo?

Jak Zafira z Zafirą, czyli porównanie generacji A i B

Zafira A i B przypominają ojca i syna. Swoje odpracowali, następców się dorobili, więc czas posiedzieć i pogadać. Jak ojcu i synowi na emeryturze?

Opel Vectra B: gdzie się podziały tamte pryw… auta?

Opel Vactra B: w zeszłym roku minęło 25 lat od premiery tego modelu, w przyszłym minie 20 lat od zakończenia jego produkcji. Co warto wiedzieć o nim?

Continental SportContact 7: sportowa nowość na rynku

Continental SportContact 7 to opona przeznaczona do sportowych kompaktów, aut sportowych, supersportowych i tuningowanych.

Branża transportowa... przeżywa renesans

Branża transportowa jak i mechanicy przeżywają renesans. Usługi w tych dwóch sektorach są obecnie trudniej dostępne i przede wszystkim poszukiwane.

Roczny koszt utrzymania samochodu? Policz go z... Yanosikiem

Roczny koszt utrzymania samochodu – ile może wynosić? Yanosik postanowił odpowiedzieć na to pytanie i udostępnił właśnie nową funkcję w aplikacji.

Ford Mondeo Mk4: Budżetowe auto Bonda

Ford Mondeo MK4: jeździł nim James Bond, a Top Gear okrzyknął go samochodem roku 2007. W skrócie jest lepszy niż... Ferrari.

Zakup uszkodzonego samochodu: 1/3 używek po szkodzie

Zakup uszkodzonego samochodu? W 2019 roku 1/3 aut na rynku wtórnym miała odnotowaną szkodę. Obecnie odsetek ten zbliża się do połowy.