REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Opel Omega B/B FL: wymiana świec zapłonowych

Robert Kuśpiel
Wielu kierowców uważa, że tylko silniki Diesla wymagają wymiany świec
Wielu kierowców uważa, że tylko silniki Diesla wymagają wymiany świec

REKLAMA

REKLAMA

Regularna wymiana świec zapłonowych w silniku benzynowym jest bardzo ważna. W poradniku tym pokażemy jak dokonać wymiany świec zapłonowych w Oplu Omega B.

Przedstawiony opis dotyczy modeli Omega B i Omega B FL (zwany też potocznie Omegą C).  W zależności od posiadanej wersji silnikowej należy kupić odpowiednią ilość świec. Pamiętajmy, żeby nie kierować się nazwą na starych świecach. Najprawdopodobniej były wymieniane kilka lat temu i w ich miejsce pojawiły się takie same, lecz z innymi oznaczeniami.

REKLAMA

Zobacz też: Opel Omega B/B FL: wymiana oleju silnikowego

REKLAMA

Najlepszym rozwiązaniem będzie podanie sprzedawcy: numeru nadwozia, roku produkcji, kodu silnika oraz pojemności. Koszt zakupu jednej sztuki to wydatek około 20 złotych. Świece wymieniamy co 4 lata, w silniku 2.0 115KM co 2 lata. Pracę wykonujemy na zimnym, ewentualnie delikatnie ciepłym silniku. W innym przypadku istnieje ryzyko ukręcenia świecy.

Uszkodzone gwinty lub ukręcone świece są możliwe do naprawienia, potrzebna jest jednak ingerencja specjalisty z odpowiednimi narzędziami. Plusem takiego zabiegu jest brak konieczności demontowania głowicy, minusem pozostaje cena. W zależności od miasta, ceny wahają się w granicach 150 – 350 złotych od świecy.

Pracę zaczynamy od silnika, który wymaga wymiany świec co 2 lata, czyli benzynowego 2.0 115KM. Zaczynamy od przewodów wysokiego napięcia. Mają one na sobie specjalne oznaczenie informujące o przyporządkowaniu do odpowiedniego cylindra. Jeśli nie znajdziemy żadnego numeru to warto wprowadzić swoje oznaczenia tak, żeby przy montażu uniknąć pomyłki. Pierwszy cylinder znajduje się od strony paska zębatego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Pierwszy krok to zdjęcie końcówek przewodów ze świec. Nie należy ciągnąć za kable tylko za ich końcówki (fajki). Zanim przejdziemy do wykręcenia świec to należy wyczyścić dokładnie ich osłony. Najlepiej zrobić to za pomocą sprężonego powietrza. Wszelkie zabrudzenia muszą być usunięte, istnieje ryzyko wprowadzenia ich do środka silnika przez otwór po wykręconej świecy.

Odkręcamy je za pomocą klucza nasadowego 16. Prowadzimy go równo z osią świecy, żeby nie uszkodzić ceramicznego izolatora. Tak samo postępujemy z pozostałymi. Przechodzimy do montażu. Nowe świece wkręcamy ręcznie do momentu aż wyczujemy opór. Należy uważać, żeby nie wkręcać świecy ukośnie - uszkodzenie gwintu świecy w głowicy wiąże się z bardzo poważnymi kosztami napraw. Teraz dokręcamy świece kluczem dynamometrycznym, momentem 25Nm. W przypadku braku takiego narzędzia pozostaje nam wkręcanie na wyczucie - świece wkręcamy jednak niezbyt mocno, aby możliwe było ich łatwe odkręcenie.

Do tego potrzebne jest pewne doświadczenie, żeby nie uszkodzić świecy. Mało doświadczonym osobom polecamy zakup klucza dynamometrycznego. Przyda się w wielu pracach przy aucie. Na koniec zakładamy końcówki przewodów na świece zachowując odpowiednią kolejność.

Kolejnym silnikiem jest również 2.0 jednak o mocy 136KM. Pierwszy krok jaki musimy wykonać to demontaż osłony przewodów wysokiego napięcia. Zamocowana jest ona na dwóch śrubach, które znajdują się pomiędzy napisem „Ecotec”. Teraz zdejmujemy końcówki przewodów ze świec. Potrzebny jest do tego specjalny przyrząd. Znajduje się on na jednej z końcówek przewodów.

Czyścimy dokładnie okolice świec za pomocą odkurzacza lub sprężonego powietrza i odkręcamy świece kluczem do świec. Najlepiej jakby był na specjalnej przedłużce. Oczywiście klucz dynamometryczny jest wskazany. Przystępujemy do montażu. Wkręcamy nowe świece ręcznie a następnie dociągamy je kluczem dynamometrycznym momentem 25Nm. Podczas wykonywania tej czynności nie należy przekrzywiać klucza. Zakładamy końcówki przewodów i przykręcamy osłonę przewodów wysokiego napięcia.

Dalej: 2,2 144 KM


Ostatni z silników 4 cylindrowych to jednostka o pojemności 2.2 litra i mocy 144 KM. Na początku należy wymontować moduł zapłonowy. Wyłączamy zapłon, unosimy przednią maskę i odbezpieczamy zabezpieczenie i odpinamy złącze wielostykowe z modułu zapłonowego. Teraz odkręcamy od pokrywy głowicy cylindrów osłonę przewodów wysokiego napięcia. Moduł zamocowany jest na wsporniku za pomocą 4 śrub. Wykręcamy je a następnie odpinamy przewody wysokiego napięcia od modułu zapłonowego. Wykonujemy to ciągnąc za złącza.

Przechodzimy do wymontowania świec. Zasada działania jest taka sama jak w silniku 2.0 o mocy 136KM. Montaż przebiega w odwrotnej kolejności, również możemy wzorować się na silniku 2.0.

W tej części poradnika przedstawimy wymianę świec w silnikach V6 o pojemności 2.5 i 3.0. Na początku wyjmujemy przewód ze złącza zaworu regulacyjnego biegu jałowego. Sam zawór wyjmujemy bardzo ostrożnie. Wychodzi on razem z gumową prowadnicą. Jest ona podatna na uszkodzenia dlatego należy przy tym uważać. Następnie demontujemy mocowania cięgna przepustnicy od przewodu dolotowego powietrza.

Wyjmujemy klamrę zabezpieczającą i demontujemy cięgno przepustnicy z czopa. Jeżeli nasze auto jest wyposażone w tempomat to należy dodatkowo zdjąć cięgno tempomatu z czopa. W tym celu musimy podważyć zabezpieczenie. Teraz zdejmujemy końcówki przewodów ze świec. Potrzebne jest do tego specjalne narzędzie, które znajduje się na jednej z końcówek przewodów wysokiego napięcia.

Świece odkręcamy za pomocą specjalnego klucza. Pamiętajmy o przedmuchaniu sprężonym powietrzem powierzchni wokół nich. Przechodzimy do montażu. Na początku dokręcamy świece ręcznie. Następnie za pomocą klucza dynamometrycznego, ustawiając moment 25Nm. Zwracajmy uwagę, żeby prosto prowadzić klucz. Ukośne ustawienie się świecy jest niedopuszczalne.

Teraz zakładamy końcówki na świece i kładziemy przewody wysokiego napięcia na głowicy cylindrów. Mocujemy przyrząd do końcówek świec na jednej z końcówek i przykręcamy mocowanie cięgna przepustnicy do przewodu dolotowego. Instalujemy na czopie cięgno przepustnicy i cięgno tempomatu. Pamiętajmy o zapięciu klamry zabezpieczającej. Na końcu wciskamy zawór regulacyjny biegu jałowego razem z prowadnicą. Podpinamy złącze elektryczne.

Zobacz też: Jak wymienić reflektor w Oplu Omega B?

Pozostały nam ostatnie dwa silniki V6, które były montowane w Omegach. Jest to jednostka 2,6 i 3,2. W obydwu silnikach wymiana przebiega w identyczny sposób. Na początku należy wymontować moduł zapłonowy. Przekręcamy kluczyk w pozycję „0” i wyjmujemy go ze stacyjki. Unosimy przednią maskę i odbezpieczamy zabezpieczenie i odpinamy złącze wielostykowe z modułu zapłonowego.

Teraz odkręcamy od pokrywy głowicy cylindrów osłonę przewodów wysokiego napięcia. Moduł zamocowany jest na wsporniku za pomocą 4 śrub. Wykręcamy je a następnie odpinamy przewody wysokiego napięcia od modułu zapłonowego. Wykonujemy to ciągnąc za złącza. W rzędzie cylindrów od strony pasażera (1-3-5) odłączamy przewody paliwowe. Przy drugim rzędzie cylindrów odłączamy złącze przy przewodzie dolotowym oraz wyjmujemy króciec wlewu oleju.

Demontujemy mocowania przewodów obok modułu zapłonowego i odciągamy na bok przewody. Odpinamy złącze od modułu i wykręcamy dwie śruby mocujące. Wyjmujemy moduł zapłonowy. Teraz możemy przejść do wykręcania świec zapłonowych. Robimy to w taki sam sposób jak w poprzednich silnikach. Montaż przeprowadzamy w odwrotnej kolejności.

Po wymianie świec montujemy moduł zapłonowy.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moto
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Dziś jest statystycznie najbardziej "wypadkowy" dzień tygodnia. To w piątki na drogach ginie nawet 270 osób

    Piątek, piąteczek, piątunio? Ukochany dzień Polaków niestety bezpieczny nie jest. W 2023 r. w każdy piątek miało miejsce średnio 3555 wypadków. W zdarzeniach tych ginęło średnio 268 osób, a 4091 odnosiło obrażenia. Czemu tak się dzieje?

    Mandaty dla kierowców po nowemu. Pojawi się możliwość wznowienia postępowania. Dziś to niemożliwe

    Dziś mandatu karnego praktycznie nie da się uchylić. Po podpisaniu staje się ostateczny. Od lat mówiono o tym, że sytuacja odbiera kierowcom prawo do obrony. MS wreszcie wysłuchało apeli i zapowiada zmiany. Pojawi się możliwość wznawiania postępowania mandatowego.

    Ten Opel spala tylko 5 litrów benzyny na 100 km. Ruszają zamówienia na hybrydową Astrę. Ile kosztuje?

    Opel Astra L wykonuje kolejny krok w stronę eko-mobilności. Właśnie stała się hybrydą, a właściwie to lekką hybrydą. Oferuje 136 koni mocy i spalanie wynoszące tylko 5 litrów. Ile kosztuje Astra Hybrid w Polsce?

    Nie tylko na pasach. Tu pieszy ma pierwszeństwo... wszędzie. Niebieski znak zmienia wszystko. Lepiej go poznaj

    Niebieski znak informuje kierowcę o tym, że wjechał właśnie do strefy zamieszkania. A tu reguła jest jedna. To królestwo pieszego. To on ma pierwszeństwo. Choć szczególne zasady ruchu nie ograniczają się tylko do tego wymogu.

    REKLAMA

    "Rzucimy jeszcze okiem na oponki" Od tych słów często zaczyna się poważny problem kierowców. Mandaty za opony do 3 tys. zł

    Policjant podczas kontroli drogowej może sprawdzić nie tylko dokumenty pojazdu. Równie dobrze może przyjrzeć się oponom. Co to jednak oznacza w praktyce? To ważne pytanie w momencie, w którym rozpoczyna się sezon wymiany opon na letnie.

    Stan techniczny roweru. Za jakie usterki kierowca może dostać mandat w 2024 r.?

    Koła się kręcą, a więc rower jest sprawny? No właśnie nie. Cykliści przed rozpoczęciem sezonu powinni sprawdzić stan techniczny pojazdu. Przy czym kluczowy jest jeden element. Wyładowana bateria może bowiem kosztować kierującego nawet 3000 zł.

    Tracą prawo jazdy za prędkość w mieście, ale nie mają go jak odzyskać przez długie miesiące. Paradoks po wyroku TK

    Kierowca za przekroczenie prędkości w mieście o więcej niż 50 km/h stracił prawo jazdy. Teoretycznie, bo decyzji nie potwierdził starosta. W takim przypadku kierujący trafia w próżnię. Bo prawa jazdy nie ma i nie wiadomo, kto miałby mu oddać dokument. W efekcie zakaz obowiązuje dużo dłużej, niż zakładane w prawie 3 miesiące.

    Oto cennik nowej Dacii Duster III. Za auto trzeba zapłacić co najmniej 79 900 zł. Sprzedaż właśnie ruszyła

    Trzecia generacja Dacii Duster oficjalnie wchodzi do polskiej sieci sprzedaży. Marka wskazała cennik dla roku 2024. Za rumuńskiego SUV-a trzeba zapłacić minimum 79 900 zł. Od tej wartości zestawienie jednak dopiero startuje.

    REKLAMA

    Małe pojazdy elektryczne miejską przyszłością? Tak twierdzi polska firma

    Polski producent małych pojazdów elektrycznych zaczynał od pojazdów dla... seniorów. Dziś jest jedną z najbardziej popularnych marek pojazdów elektrycznych w Europie. Czy sukces firmy oznacza, że małe pojazdy elektryczne są miejską przyszłością?

    Idzie wiosna. A to oznacza, że na drogach robi się... coraz bardziej niebezpiecznie

    Wiosna za pasem. To dobra wiadomość dla kierowców? I tak, i nie. Tak, bo poprawiają się warunki drogowe. Nie, bo wiosną wcale bezpieczniej nie jest. To od wiosny właśnie zaczyna rosnąć ilość wypadków na drogach. Sprawdźcie, czemu tak się dzieje.

    REKLAMA