Kategorie

Opel Astra H/Zafira B: wymiana płynu chłodzącego i kontrola układu chłodzenia

Robert Kuśpiel
Wymiana płynu chłodzącego i kontrola układu chłodzenia w Oplu Astrze H/Zafirze B.
Wymiana płynu chłodzącego i kontrola układu chłodzenia w Oplu Astrze H/Zafirze B.
Regularna wymiana płynu chłodzącego i kontrola całego układu to jedna z podstawowych czynności. W Poradniku tym pokażemy jak dokonać przeglądu układu chłodzenia oraz przeprowadzimy wymianę płynu chłodniczego w modelu Astra H i Zafira B.
Reklama

Zanim przejdziemy do wymiany płynu chłodniczego zalecamy dokonać przeglądu całego układu chłodniczego. Zlokalizowanie ewentualnej usterki pozwoli nam na usunięcie jej przed wymiana. Taka kontrola powinna być przeprowadzona raz do roku. Nie wymaga to od nas żadnego wkładu finansowego. Zaczynamy od najłatwiejszej czynności, czyli oględziny z zewnątrz. Sprawdzamy dokładnie opaski mocujące. Wyjątkowo małe wycieki mogą być trudne do zlokalizowania, choć biały osad przy opasce zwykle oznacza niewielki wyciek.

Odkręcamy korek i dokładnie go czyścimy razem z wlewem zbiorniczka wyrównawczego. Płyn znajdujący się w nim powinna być dostatecznie przezroczysta. Jeżeli jest rdzawego koloru oznacza to, że nasz układ potrzebuje przepłukania. Jest to również znak, że nasza chłodnica może mieć nieszczelności wywołane przez korozję. Do płukania polecamy użyć czystej wody. Pamiętajmy, że robimy to do momentu aż nie zacznie wypływać z korka spustowego ciecz bez przebarwień.

Zobacz też: Opel Astra H/Zafira B: wymiana amortyzatorów i sprężyn

W takim przypadku zaleca się przeprowadzić próbę ciśnieniową. Niestety jest ona do wykonania w specjalistycznych warsztatach. Zazwyczaj jest to jedyne rozwiązanie jeśli nie możemy zlokalizować nieszczelności.  Przechodzimy do kontroli przewodów. W zależności od ich stanu możemy wstępnie ocenić, pracę układu chłodzenia w naszym aucie.

Sprawdzamy czy nie są widoczne żadne przetarcia, pęknięcia lub nadpalenia.

 • Wyczuwalnie miękki przewód – świadczy o wewnętrznym uszkodzeniu. Jest to dosyć poważna usterka. Jego cząstki mogą zanieczyścić cały układ i co gorsza skutecznie zapchać chłodnicę.
 • Stwardniały przewód – istnieje bardzo duże ryzyko uszkodzenia w każdej chwili. Nawet solidne dokręcenie obejmy nie zatrzyma wszelkiego rodzaju wycieków. Tak jak w powyższym przypadku konieczna jest wymiana.
 • Spuchnięty przewód – jeżeli mamy spuchnięty przewód lub nasiąknięte olejem końcówki świadczy to o zanieczyszczeniu olejem lub smarem. Podobnie jak wyżej istnieje bardzo duże ryzyko uszkodzenia.
Reklama

Zalecamy kontrolę cieczy chłodzącej, co miesiąc. Nie wymaga to od nas dużo czasu. Wystarczy unieść maskę i sprawdzić stan w zbiorniczku. Do uzupełniania ewentualnej różnicy stosujemy płyn tego samego rodzaju. O ile na niewielkie ubytki płynu można spojrzeć pobłażliwie, to zbyt duże utraty płynu mogą być wyraźnym znakiem, że z naszym autem nie jest najlepiej. W najlepszym przypadku może być to nieszczelny układ, w najgorszym usterka silnika

Po takiej kontroli możemy przejść do wymiany płynu chłodniczego.. Przed rozpoczęciem pracy warto przygotować sobie puste naczynie na stary płyn. Zabrania się wylewania jej w przypadkowe miejsca. Powinna być oddawana to specjalnych punktów utylizacji. Do układów Opla zalecamy oryginalny płyn GM. Jest on do kupienia w serwisach tej marki jak i również na aukcjach internetowych.

Jeżeli w naszym samochodzie mamy na wyposażeniu klimatyzację należy ustawić ją w trybie Eco. Teraz odkręcamy korek znajdujący się na zbiorniczku wyrównawczym. Nie zalecamy wymiany na gorącym silniku. Może dojść do poparzenia oraz uszkodzenia silnika. Zalewanie zimnego płynu na rozgrzany silnik nie jest wskazane. Kolejny krok to uniesienie samochodu. Będzie nam do tego potrzebny lewarek razem z podstawkami.

Zobacz też: Opel Astra H/Zafira B: przegląd układu wydechowego

Kiedy mamy przód auta w górze demontujemy dolną osłonę silnika jeśli mamy ją na wyposażeniu. Podstawiamy puste naczynie pod chłodnicę i odkręcamy korek spustowy, który znajduje się na dole chłodnicy. Czekamy aż spłynie cały płyn i zakręcamy go. Opuszczamy samochód i przechodzimy do uzupełnienia układu chłodzenia. Odkręcamy korek zbiorniczka płynu i nalewamy nową ciecz aż do poziomu dolnego węża odpowietrzającego (przy zbiorniku).

Zakręcamy korek i uruchamiamy silnik. Ustawiamy prędkość obrotową na poziomie 2500 obr/min i czekamy aż włączy się pierwszy stopień pracy wentylatora. Może to trwać dłuższą chwilę dlatego zalecamy cierpliwość. Jeżeli wentylator się załączy to przechodzimy do odpowietrzania całego układu. Pozostawiamy pracujący silnik na około 2 minuty. Obroty muszą być ustawione na około 3000 obr/min.

Całe powietrze, które znajduje się w układzie zostanie wyprowadzone poprzez przewód odpowietrzający. Na koniec sprawdzamy poziom płynu w zbiorniczku wyrównawczym. Powinien się znajdować na poziomie napisu „Kalt”. Pamiętajmy, że poziom płynu po uruchomieniu silnika znacznie opadnie. Po wymianie warto kontrolować stan płynu przez pierwszych kilka dni. Pojemnik ze spuszczonym płynem oddajemy do punktu utylizacji.

W zależności od posiadanego silnika będzie nam potrzebne od 5.5L do 7.5L płynu chłodniczego. Oryginalny płyn GM rozlewany jest w opakowaniach 5L i 1L. Nie zalecamy mieszać płynów różnych producentów.

Zobacz też: Używany Opel Astra H: solidny i oszczędny

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po nasze publikacje
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
Tylko teraz
99,00 zł
119,70
Przejdź do sklepu
Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moto
  1 sty 2000
  29 lip 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Bezpieczny zakup samochodu używanego: co oznacza?

  Bezpieczny zakup samochodu używanego nie zawsze jest łatwy. Szczególnie że sprzedający ukrywają informacje, a kupujący mają ograniczone zaufanie.

  Wyższe grzywny za wykroczenia drogowe

  Podwyższenie maksymalnej wysokości grzywny za wykroczenia drogowe do 30 tys. zł zakłada projekt nowelizacji Prawa o ruchu drogowym, przyjęty przez rząd.

  Najpopularniejsze rodzaje napędów [NOWE DANE]

  Stowarzyszenie ACEA opublikowało najświeższe dane na temat najpopularniejszych rodzajów napędów. Jakie samochody wybierają kierowcy w Polsce?

  Emisja CO2: samochody coraz bardziej eko! Hybrydy szczególnie

  Emisja CO2: samochody w zeszłym roku wyemitowały aż o 12 proc. mniej dwutlenku węgla. I co ciekawe, metodą do osiągnięcia celu okazały się hybrydy.

  Nowy DS 4 jest już w Polsce. Ile kosztuje francuska awangarda?

  Nowy DS 4 został oficjalnie pokazany w Polsce. Na razie nad Wisłę dotarły wyłącznie wersje pokazowe. Już dziś poznaliśmy jednak cennik auta.

  Likwidacja szkody z polis upadłych zakładów ubezpieczeń

  Likwidacja szkody z polis upadłych zakładów ubezpieczeń: Kto wypłaca pieniądze? Na czym polega? O czym pamiętać? O tym wszystkim opowiemy dziś.

  Czy UFG zawsze wykryje brak OC?

  Czy UFG zawsze wykryje brak OC? Odpowiedź brzmi... tak. Nie zawsze jednak od razu zorientuje się, że samochód nie miał obowiązkowej polisy.

  Brak OC: regres oznacza dla kierowcy... problemy!

  Brak OC: regres sprawi, że sprawca może zapłacić za szkodę... z własnej kieszeni. Kiedy i na jakiej zasadzie działa regres?

  Nowy Opel Astra 2021. Wyrazisty design i hybrydy

  Nowy Opel Astra 2021 odsłonił swoją twarz. Niemiecki kompakt otrzymał cyfrowy kokpit, paletę jednostek hybrydowych i nowe reflektory pikselowe.

  Najczęściej kradzione samochody w 2020 roku

  Najczęściej kradzione samochody w 2020 roku w Polsce? Instytut Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar przeanalizował dane z CEPiK.

  Nowy Opel Mokka [TEST]: ależ jak on patrzy...

  Nowy Opel Mokka przywitał nas efektownym połączeniem kolorów na nadwoziu i... smutnym spojrzeniem. Nie ma jednak powodów do smutku!

  Zmiany w karach dla kierowców 2021. Co szykuje rząd?

  Zmiany w karach dla kierowców 2021 to szeroki blok zmian w systemie karania prowadzących przedstawiony przez rząd. Co zakłada projekt zmian?

  Wysokość składki OC, punkty karne. Nowy pomysł rządu

  Wysokość składki OC i punkty karne, czyli rząd ma pomysł na kolejny bat na kierowców. Popełniasz dużo wykroczeń, zapłacisz wyższe ubezpieczenie.

  Nowe kary dla pijanych kierowców 2021

  Nowe kary dla pijanych kierowców 2021, czyli pomysł rządu na ograniczenie ilości nietrzeźwych prowadzących na polskich drogach.

  Punkty karne kasowane po 2 latach. Nowy pomysł rządu

  Punkty karne kasowane po 2 latach i więcej punktów karnych w czasie jednej kontroli drogowej. To zmiany dla kierowców, które proponuje rząd.

  Mandaty do 5 tys. zł, czyli rząd ma nowy system kar dla kierowców

  Mandaty do 5 tys. zł - ale też tylko za przekroczenie prędkości. Cięższe przewinienia mogą się skończyć karą sięgającą 30 tys. zł. Oto propozycje zmian.

  Nissan Qashqai 2021: pierwsza jazda japońskim crossoverem

  Nissan Qashqai 2021, czyli mieliśmy okazję po raz pierwszy spotkać się z japońskim crossoverem. I spotkanie to odbyło się na polskim gruncie!

  Przejście dla pieszych przez ścieżkę rowerową

  Przejście dla pieszych przez ścieżkę rowerową - jak powinien zachować się pieszy? Jakie zasady go obowiązują? Sprawdziliśmy to.

  Pieszy idący po drodze dla rowerów. Może?

  Pieszy idący po drodze dla rowerów - w jakich przypadkach taki scenariusz jest możliwy? Prawo stawia kilka warunków. Zaraz o nich opowiemy.

  Kara za brak ciągłości OC. Ile wynosi?

  Kara za brak ciągłości OC, czyli co się stanie gdy kierowca zapomni o przedłużeniu obowiązkowej polisy na samochód? Czeka go kara od UFG.

  Regres ubezpieczeniowy OC, czyli pijany kierowca a wypadek

  Regres ubezpieczeniowy OC sprawia, że pijany kierowca musi zwrócić pieniądze wypłacone przez ubezpieczyciela po wypadku. Co warto o nim wiedzieć?

  Peugeot 208 [Test]: wersja GT, 130-konny benzyniak i automat

  Peugeot 208 wreszcie zawitał przed naszą redakcją. Na to auto czekaliśmy naprawdę długo. Chyba było jednak warto - i to pomimo.... czerwonego lakieru.

  Kierowanie ruchem drogowym podczas robót drogowych

  Kierowanie ruchem drogowym podczas robót drogowych wymaga posiadania przez osobę specjalnych uprawnień. Wiedzieliście o tym?

  Jak zostać kierowcą autobusu?

  Jak zostać kierowcą autobusu? Kierowca musi spełnić kilka warunków i potwierdzić swoje predyspozycje właściwym wpisem w prawie jazdy.

  Na wakacje samochodem po Europie. O czym pamiętać?

  Na wakacje samochodem po Europie? Pamiętaj o limitach prędkości, gęstszej sieci fotoradarów i zdecydowanie droższych mandatach.