Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Opel Astra H/Zafira B: wymiana żarówek

Robert Kuśpiel
Opel Astra H/Zafira B wymiana żarówek
Opel Astra H/Zafira B wymiana żarówek
W poradniku tym pokażemy jak wymienić żarówki w samochodzie Opel Astra H i Zafira B.

Wymiana żarówek w Zafirze B i Astrze H jest uzależniona od modelu lampy jaki posiadamy. Jak wiadomo auta te mają na wyposażeniu normalne żarówki halogenowe jak i ksenonowe. Pierwszy krok to wyłączenie zapłonu oraz przekręcenie włącznika świateł w pozycję „0”.

Zobacz też: Opel Astra H i Zafira B: wymiana świec zapłonowych

Światła mijania

Przedstawimy wymianę w reflektorach halogenowych i ksenonowych. Zaczniemy od tych pierwszych. Na początku zajmiemy się wymianą żarówek świateł mijania. Otwieramy przednią maskę i demontujemy pokrywę we wnęce koła i odpinamy osłonę z tyłu reflektora. Chwytamy za oprawkę żarówki o obracamy ją w lewo. Teraz możemy ją wyjąć razem z żarówką reflektora. Wyjmujemy żarówkę z oprawki, która składa się ze złącza wtykowego i specjalnej klamry zatrzaskowej.

Polecamy: PITY 2015 z płytą CD

Montaż przeprowadzamy w odwrotnej kolejności. Najpierw instalujemy nową żarówkę w oprawkę, po czym wkładamy ją do reflektora i przekręcamy ją w prawo. Wciskamy osłonę i zamykamy maskę. Przechodzimy do świateł drogowych. Początek taki sam – otwieramy przednią maskę. W przypadku reflektora lewego należy odłączyć złącze w skrzynce bezpieczników. Natomiast przy prawej lampie należy odłączyć przewód od filtru powietrza.

Następnie wciskamy zaczep z tyłu reflektora i zdejmujemy osłonę z żarówki. Odpinamy wtyczkę od żarówki. W tym celu należy ją przycisnąć do przodu a następnie do boku i odpinamy sprężystą klamrę. W tym momencie możemy swobodnie wyjąć żarówkę z reflektora. Montaż przeprowadzamy w odwrotnej kolejności. W Zafirze podczas demontażu należy pamiętać o zdjęciu osłony od wewnątrz.

Zobacz też: Opel Astra H/Zafira B: ustawianie hamulca ręcznego

Na koniec pozostają nam światła pozycyjne. Otwieramy przednią maskę i przystępujemy do wymiany. Na początku odpinamy złącze, które znajduje się bezpośrednio przy skrzynce z bezpiecznikami. Tyczy się to reflektora lewego. W przypadku prawego odpinamy miękki przewód od filtru powietrza. Wciskamy zaczep od tyłu reflektora i zdejmujemy osłonę, która się znajduje na wewnętrzną żarówką. Wyjmujemy z lampy oprawkę razem z żarówką pozycyjną i wyjmujemy ją. W Zafirze, żarówka światła postojowego znajduje się pod żarówką świateł „długich”. Montaż przebiega w odwrotnej kolejności.

Lampy ksenonowe

Teraz opiszemy wymianę tych żarówek reflektora ksenonowego. Tutaj należy zachować zwiększoną ostrożność.  Istnieje możliwość porażenia prądem. Nie zdarza się to zbyt często, jednak warto mieć to na uwadze. Przed rozpoczęciem pracy zalecamy odłączyć akumulator i przekręcić kilka razy włącznik świateł.

Zaczynamy od świateł mijania. Operacja jest znacznie trudniejsza niż w przypadku reflektorów halogenowych. W przypadku lewego reflektora jest konieczny demontaż zderzaka. Na początku otwieramy przednią maskę i odłączamy akumulator (jeśli nie zrobiliśmy tego wcześniej). Pierwszy krok to wymontowanie osłony chłodnicy (grilla). Na początku wyjmujemy 4 kołki, które trzymają zamek przedniej maski

Zobacz też: Opel Astra H/Zafira B: wymiana amortyzatorów i sprężyn

Teraz pozostaje nam wypiąć 6 zacisków mocujących (na dole) i możemy wyjąć osłonę chłodnicy. W modelu Zafira jest ich 8. Przechodzimy do wymontowania zderzaka. Wyjmujemy dwa kołki znajdujące się w górnej części. W bocznej części zderzaka znajdują się śruby, które należy wykręcić, po jednej sztuce z każdej strony. W tym momencie możemy oddzielić nadkole od zderzaka.

Kolejny krok to odpięcie spinek znajdujących się pod zderzakiem. Są to dokładnie trzy kołki w przedniej części zderzaka (musimy zajrzeć od dołu samochodu). Następnie wyjmujemy czujnik temperatury. Znajduje się on w kratce przed chłodnicą. Stojąc przodem do samochodu mamy go po prawej stronie. Teraz odłączamy złącze od reflektorów przeciwmgielnych o ile występują w naszym aucie.

Następnie demontujemy miękki przewód spryskiwaczy reflektorów od zbiornika spryskiwaczy szyby. Podczas tej operacji wypłynie nam trochę płynu od spryskiwaczy, który należy wytrzeć za pomocą szmatki. Chwytamy zderzak z każdej strony i wypinamy go ze ślizgów. Zderzak dociągamy do przodu. Najlepiej zapewnić sobie pomoc drugiej osoby, będzie nam o wiele łatwiej.

W ten sposób mamy zdemontowany lewy reflektor, przechodzimy do prawego. Pierwszy krok jaki musimy wykonać to wymontować obudowę filtra powietrza razem z przewodem dolotowym. W ten sposób mamy dojście do żarówek. Dalsze kroki będą takie same dla obydwu lamp, wymontowanej – lewej i zamontowanej – prawej. Jak widać w przypadku tej pierwszej wymiana na trasie może okazać się wyjątkowo uciążliwa a wręcz niemożliwa do wykonania.

Zobacz też: Opel Astra H/Zafira B wymiana rozrusznika

W kolejnym kroku odkręcamy trzy śruby znajdujące się z tyłu reflektora i demontujemy osłonę nad żarówką ksenonową. Przekręcamy zapłonnik w lewo i odblokowujemy go. Teraz odpinamy złącze od zapłonnika i zdejmujemy go z lampy ksenonowej. Ściskamy klamry mocujące i odpinamy je w tym momencie możemy wyjąć lampę ksenonową. Montaż przeprowadzamy w odwrotnej kolejności.

Pozostaje nam zamontować lewy reflektor oraz zainstalować obudowę filtru powietrza. Na koniec osadzamy zderzak na swoje miejsce.

Światła pozycyjne i drogowe

Na początku otwieramy pokrywę ochronną w nadkolu. Następnie zdejmujemy osłonę ochronną i obracamy w lewo i odbezpieczamy oprawkę żarówki światła drogowego. Wyjmujemy ją z reflektora razem z żarówką. Teraz możemy wyjąć przepaloną żarówkę i wymienić na nową. W przypadku reflektora ksenonowego wymiana żarówki światła drogowego odbywa się w taki sam sposób jak żarówki mijania w reflektorze halogenowym.

Chcąc wymienić żarówkę światła pozycyjnego należy wyjąć oprawkę żarówki z reflektora i dopiero przystąpić do wymiany. W obydwu przypadkach montaż odbywa się w odwrotnej kolejności.

Kierunkowskazy przednie

W przypadku kierunkowskazów przednich przedstawiamy osobno model Astra i Zafira. Zaczniemy od tego drugiego. Na początku zdejmujemy pokrywę zabezpieczającą znajdującą się w nadkolu. Następnie odpinamy osłonę żarówki kierunkowskazu. Przekręcamy w lewo i odbezpieczamy oprawę żarówki. Wyjmujemy ją i dopiero możemy wymienić żarówkę. W tym celu należy ją wcisnąć i obrócić w lewo. Montaż przeprowadzamy w odwrotnej kolejności.

W Astrze cała operacja wygląda podobnie. Otwieramy osłonę w nadkolu a następnie obracamy oprawkę żarówki w lewo i odbezpieczamy ją. Wyjmujemy z reflektora razem z żarówką. Wciskamy ją i obracamy w lewo a następnie wyjmujemy z oprawki. Instalujemy nową żarówkę w oprawkę i wkładamy do reflektora i obracamy w prawo. Na końcu zakładamy pokrywę zabezpieczającą w nadkolu.

Światła przeciwmgielne

Przy wymianie świateł przeciwmgielnych również będą niewielkie różnicę w przypadku Astry i Zafiry. Zaczniemy od Astry. Podczas całej operacji może być potrzebny podnośnik w celu uniesienia przodu auta. Oczywiście nie jest to konieczne, jednak będzie nam znacznie wygodniej. Obracamy osłonę w lewo na dole reflektora i wyjmujemy go do dołu. Następnie odczepiamy klamrę sprężystą z zaczepów i wyjmujemy żarówkę oraz odpinamy złącze elektryczne.

Podłączamy złącze a następnie montujemy nową żarówkę do oprawki. Trzymamy palcem żarówkę w odpowiednim położeniu i zaczepiamy klamrę sprężystą. Zakładamy osłonę i przekręcamy ją w prawo. W modelu Zafira wymiana jest trochę trudniejsza. Na początku należy zdemontować zderzak przedni. Wykonuje się to bardzo podobnie jak w przypadku Astry.

Następnie odłączamy złącze elektryczne od reflektora i odkręcamy trzy śruby z tyłu zderzaka i wyjmujemy cały reflektor. Obracamy w lewo osłonę reflektora i wyjmujemy żarówkę. Montaż przeprowadzamy w odwrotnej kolejności.

Kierunkowskazy boczne

Przed wymianą należy bezwzględnie wyłączyć kierunkowskazy. Teraz delikatnie dociskamy lampkę do dołu i podważamy z prawej strony za pomocą narzędzia z tworzywa sztucznego. Należy robić to bardzo ostrożnie, żeby nie uszkodzić lakieru. Wyjmujemy lampkę z błotnika i przekręcamy oprawkę w lewo i wyjmujemy z lampy. Nie należy odłączać przewodu, gdyż jest on nierozłączny z oprawką. Wymieniamy żarówkę i przystępujemy do montażu, który przebiega w odwrotnej kolejności.

Wymiana żarówek w tylnej lampie

Zaczniemy od Astry w tradycyjnym nadwoziu hatchback oraz od wersji GTC. Pierwszy krok to demontaż lampy. Odłączamy akumulator i otwieramy klapę bagażnika. W bocznym pokryciu bagażnika znajduje się śrubka, którą należy odkręcić. Po czym odchylamy do dołu całą pokrywę. Następnie odpinamy złącze elektryczne z tyłu lampy. Chwytamy ją od zewnątrz i odkręcamy dwie nakrętki w kształcie skrzydełek i wyjmujemy lampę.

W wersji GTC musimy najpierw odkręcić lampę a dopiero potem odłączyć złącze elektryczne. Po wyjęciu lampy przystępujemy do wymiany żarówek. Odpinamy zatrzaski korpusu i wyjmujemy go z lampy. W modelu GTC trzyma się on na czterech zaczepach. Następnie lokalizujemy uszkodzoną żarówkę, wciskamy ją i obracamy w lewo. Wyjmujemy ją i w jej miejsce instalujemy nową. Montaż przeprowadzamy w odwrotnej kolejności.

W Astrze kombi demontaż lampy odbywa się w podobny sposób jak w hatchbacku. Po wyjęciu całej lampy odkręcamy trzy wkręty i wyjmujemy cały korpus. Teraz wciskamy i obracamy w lewo uszkodzoną żarówkę. Wyjmujemy ja a w jej miejsce instalujemy nową. Montaż wszystkich elementów przeprowadzamy w odwrotnej kolejności.

W modelu Zafira demontaż odbywa się w taki sam sposób jak w przypadku Astry hatchback. Po wyjęciu lampy odpinamy dwa zaczepy mocujące korpus lampy i wyjmujemy go. Lokalizujemy uszkodzoną żarówkę, wciskamy ją i obracamy w lewo. W jej miejsce instalujemy nową. Montaż wszystkich elementów przeprowadzamy w odwrotnej kolejności.

Dodatkowe światło stopu

W modelu Zafira i Astra zostały zamontowane dodatkowe światło stopu. Zamontowane zostały w nim diody. Niestety wymiana pojedynczych nie jest możliwa. Oczywiście, jeśli ktoś ma zdolności manualne i odpowiednie diody poradzi sobie bez problemu. W innym przypadku czeka nas wymiana całej lampy. W Astrze hatchback wymontowanie przebiega w następujący sposób.

Na początku musimy odłączyć akumulator. Następnie otwieramy klapę bagażnika i demontujemy jej poszycie. Odkręcamy kołki zamocowania półki bagażnika. Teraz wsuwamy śrubokręt pod pokrycie ramy okna i podważamy je. Robimy to bardzo delikatnie, żeby niczego nie uszkodzić. Zdejmujemy osłonę zamka wykręcając śrubę w zagłębieniu uchwytu. Teraz wsuwamy śrubokręt pod pokrycie i delikatnie podważamy uwalniając 8 zatrzasków.

Następnie odłączamy lampę świateł stopu od klapy bagażnika. Trzyma się ona na 6 zaciskach. Wyjmujemy lampę po czym odpinamy od niej złącze elektryczne. Przed całkowitym demontażem musimy odpiąć rurkę od spryskiwacza tylnej szyby. Montaż przebiega w odwrotnej kolejności.

W modelu GTC również jest konieczne zdjęcie poszycia tylnej klapy. Odbywa się to w taki sam sposób jak dla tradycyjnego hatchbacku. Odpinamy trzy zatrzaski i wyjmujemy ją na zewnątrz pokrywy. Odpinamy rurkę spryskiwacza a następnie odłączamy złącze i możemy całkowicie wyjąć lampę. Montaż przeprowadzamy w odwrotnej kolejności.

W Astrze kombi i Zafirze również wymagany jest demontaż poszycia bagażnika. Przebiega on również w podobny sposób. Po zdjęciu poszycia odbezpieczamy trzy zaczepy mocujące i odpinamy złącze elektryczne. W tym momencie możemy swobodnie wyjąć całą lampę. Montaż przeprowadzamy w odwrotnej kolejności.

Podświetlenie tablicy rejestracyjnej

Wymiana żarówek podświetlenie tablicy rejestracyjnej jest najłatwiejsza ze wszystkich jakie zostały przedstawione w tym poradniku. Wsuwamy śrubokręt po prawej stronie lampy oświetlenia tablicy rejestracyjnej. Następnie podważamy i wyjmujemy całą lampkę ze zderzaka. Obracamy oprawkę w lewo i wyjmujemy ją razem z żarówką. Pozostaje nam wymienić żarówkę i zamontować wszystkie elementy w odwrotnej kolejności.

Zobacz też: Opel Astra H i Zafira B: kontrola układu kierowniczego i zawieszenia przedniego

Poniżej znajduje się zestawienie wszystkich żarówek jakie zostały zastosowane w modelu Astra H i Zafira B.

 • Światła mijania Astra– H7 lub (ksenon D2S)
 • Światła mijania Zafira - H1 lub (ksenon D1S)
 • Światła drogowe Astra – H1
 • Światła drogowe Zafira - H7
 • Światła pozycyjne – W5W
 • Kierunkowskaz przedni Astra – H21W
 • Kierunkowskaz przedni Zafira – P21W
 • Kierunkowskaz przedni (lampa ksenonowa) – PY21W
 • Światła przeciwmgielne przód – H3
 • Kierunkowskaz boczny – W5W
 • Kierunkowskaz tylny Astra – PY21W
 • Kierunkowskaz tylny Zafira – P21W
 • Światła tylne i hamowania – P21W
 • Światła przeciwmgielne tył – P21W
 • Światła cofania – P21W
Chcesz dowiedzieć się więcej, sprawdź »
Kodeks kierowcy. Zmiany 2022. Mandaty. Punkty karne. Znaki drogowe
Kodeks kierowcy. Zmiany 2022. Mandaty. Punkty karne. Znaki drogowe
Tylko teraz
Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moto
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  BMW XM, czyli 4,4 V8 i elektryk. Moc? 653 konie!
  BMW XM. Choć to M-ka, jest SUV-em. Choć jest eko, ma pod maską V8. I choć jest duży, osiąga 100 km/h w 4,3 sekundy. To najmocniejsze M w historii!
  Peugeot e-208: zasięg większy. Auto ma też mocniejszy silnik
  Peugeot e-208: zasięg zmodernizowanego elektryka do miasta wzrośnie o 10,5 proc. Jednocześnie moc jednostki zwiększy się o 15 proc.
  Gumowe dywaniki do samochodu. Innowacyjny produkt z Polski
  Gumowe dywaniki do samochodu? Tak, w ramach tego typu produktów również można postawić na innowację. Tak przynajmniej zrobili Polacy.
  Co się robi ze starymi oponami? Kara za eko-ogród to 1 mln zł!
  Co się robi ze starymi oponami? Pewien przedsiębiorca z Suwałk postanowił je oddać w celu utworzenia eko-ogrodu. Teraz dostał za to milion zł kary!
  Uprawnienia straży miejskiej 2022
  Uprawnienia straży miejskiej 2022, czyli kiedy strażnik miejski może zatrzymać pojazd do kontroli, a kiedy pieszego. Czy straż miejska może legitymować?
  Kiedy stawia się ekrany akustyczne?
  Kiedy stawia się ekrany akustyczne? Obowiązek ich stawiania jest bardzo precyzyjnie regulowany przez przepisy. Dziś przypomnimy główne zasady.
  Czy straż miejska może zatrzymać pieszego?
  Czy straż miejska może zatrzymać pieszego? To pytanie o tyle zasadnicze, że uprawnienia tej formacji są naprawdę mocno ograniczone. Sprawdźmy.
  Dofinansowanie zakupu samochodu dla osoby niepełnosprawnej
  Dofinansowanie zakupu samochodu dla osoby niepełnosprawnej? Tak, taki właśnie program został zatwierdzony przez radę nadzorczą PFRON.
  Zakaz korzystania z telefonu na przejściu dla pieszych w praktyce
  Zakaz korzystania z telefonu na przejściu dla pieszych? Co oznacza? Zobaczmy o czym w praktyce mówi art. 14 pkt 8 Prawa o ruchu drogowym.
  Nowe baterie do samochodów elektrycznych. 80 proc. w 12 minut
  Nowe baterie do samochodów elektrycznych. Castrol i Sprint Power mają pomysł. Pracują nad akumulatorem, który można ładować z mocą 800 kW!
  Nowa definicja skrzyżowania. Uwaga na mandaty!
  Nowa definicja skrzyżowania obowiązuje od 21 września 2022 roku. I choć zmiana miała być kosmetyczna, może oznaczać dla kierowców mandat.
  125 tys. Yarisów Cross w Europie. Kupujemy głównie hybrydy
  125 tys. Yarisów Cross w Europie, czyli miejski crossover bije rekordy popularności. 94 proc. pojazdów opuszcza salon z silnikiem hybrydowym.
  Samochody elektryczne sposobem na kryzys energetyczny
  Samochody elektryczne. W związku z rosnącymi stawkami za prąd i brakami w dostawach gazu oraz węgla coraz więcej mówi się o kryzysie energetycznym. Jak wskazują eksperci, sposobem na niedobory prądu mogą być samochody elektryczne. Każdy z nich to potencjalny bank energii dla budynków i odciążenie dla sieci. Czy kierowcy zostaną prosumentami tak jak właściciele fotowoltaiki?
  Ile można jeździć bez przeglądu technicznego?
  Ile można jeździć bez przeglądu technicznego? Oto pytanie, które postawiliśmy przed dzisiejszym materiałem. Odpowiedź jest prosta.
  Podwyżka abonamentu za radio w samochodzie 2023
  Abonament za radio w samochodzie - podwyżka w 2023 roku. Tak, kierowcy zapłacą więcej. Nowe stawki zaczną obowiązywać już za kilka miesięcy.
  Jak dojechać na przegląd bez przeglądu?
  Jak dojechać na przegląd bez przeglądu? Tak, pytanie może wydawać się podchwytliwe, ale podchwytliwe nie jest. Poszukajmy zatem odpowiedzi.
  Kara za spóźniony przegląd 2022 r.
  Kara za spóźniony przegląd 2022 r.? Nowy taryfikator mandatów zwiększył mandat za to wykroczenie. Teraz wynosi on... Będziecie naprawdę zdziwieni!
  Test: Audi S8 po liftingu. Przyspiesza jak RS3, jeździ jak limuzyna FOTO
  Test: Audi S8 po liftingu. Choć waży 2,3 tony, sprint do 100 km/h zajmuje mu tylko 3,8 s. Choć 4.0 V8 bulgocze spod maski, to nadal prawdziwa limuzyna.
  Samozapłon samochodu a odszkodowanie OC
  Samozapłon samochodu a odszkodowanie OC. Czyli czy gdy zapali się mój samochód, mogę liczyć na odszkodowanie z polisy OC?
  Jak zaoszczędzić na ubezpieczeniu samochodu?
  Jak zaoszczędzić na ubezpieczeniu samochodu? Szalejąca inflacja sprawia, że kierowcy coraz częściej zadają to pytanie. Jak brzmi odpowiedź?
  Droga ekspresowa S19 Dukla-Barwinek. Pozytywny wynik kontroli przetargu
  Droga ekspresowa S19. Pozytywnym wynikiem zakończyła się kontrola uprzednia przetargu na projekt i budowę drogi ekspresowej S19 od węzła Dukla do Barwinka (granica państwa) – poinformowała rzeczniczka prasowa rzeszowskiego oddziału GDDKiA Joanna Rarus.
  Nowe Mitsubishi ASX 2023. Hmmm... Wygląda dość znajomo...
  Nowe Mitsubishi ASX 2023 pokazało swoją twarz. I jasne stało się to, że nowa generacja hitu sprzedaży z Japonii stanie się bliźniakiem Renault Captura.
  Odcinkowy pomiar prędkości: po jakim czasie przychodzi mandat?
  Odcinkowy pomiar prędkości: po jakim czasie przychodzi mandat? To pytanie zadawane przez kierowców. Tyle że nie tak łatwo na nie odpowiedzieć.
  Stracił prawo jazdy za punkty. Wystarczyło 18 sekund
  Stracił prawo jazdy za punkty, czyli historia kierowcy Dacii, który w 18 sekund uzbierał 29 punktów karnych. Tak działa nowy taryfikator punktów.
  Zakaz sprzedaży aut spalinowych od 2035 r. Co z ciężarówkami?
  Zakaz sprzedaży aut spalinowych od 2035 r. jest pewny. Co z ciężarówkami? Choć stanowią one 4 proc. floty, odpowiadają za 34 proc. emisji CO2.