| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Eksploatacja > Zrób to sam > BMW seria 3 E36: wymiana świec żarowych

BMW seria 3 E36: wymiana świec żarowych

Wymiana świec żarowych w silniku Diesla jest bardzo istotna. W poradniku tym pokażemy jak samemu wymienić świece w jednostce wysokoprężnej w BMW serii 3 E36.

Świece żarowe w BMW E36 najlepiej wymieniać co 40 000 kilometrów. Unikniemy wtedy problemów w okresie zimowym i  silnik naszego BMW będzie miał zapewnione odpowiednie warunki pracy.

Zobacz też: BMW seria 3 E36: wymiana żarówek

Jeśli chodzi o odpowiedni dobór świec do silników wysokoprężnych BMW E36 to podczas zakupów warto podać sprzedawcy numer nadwozia naszego auta oraz typ silnika. Wówczas jest w stanie dobrać nam odpowiednie świece do naszego auta. Pamiętajmy, że po jakimś czasie oznaczenia producenta podlegają zmianie. Może być tak, że na rynku nie są już dostępne świece pod takimi samymi oznaczeniami jak nasze stare. Koszt zakupu kompletu to około 150 – 200 złotych. Oczywiście są i droższe modele, wszystko zależy od tego, co wybierzemy.

Wymianę świec przeprowadzamy na zimnym silniku lub kiedy ma taką temperaturę, że mamy możliwość dotknięcia się do niego bez oparzenia. Wykręcanie ich z gorącego silnika może doprowadzić do uszkodzenia gwintu w głowicy.

Na początku należy zdemontować osłonę silnika. Lokalizujemy miejsce zamontowania świec żarowych. Znajdują się one pod kanałami dolotowymi. Teraz odkręcamy zacisk przewodu ze świecy żarowej.

Możemy teraz przystąpić do wymiany. Czyścimy dokładnie okolice świec. Najlepiej zrobić to za pomocą sprężonego powietrza. Nie można dopuścić do wprowadzenia zabrudzeń do otworów po świecach. Klucz nie może być ustawiony ukośnie do świecy. W taki sposób możemy doprowadzić do jej uszkodzenia. Tutaj przydaje się klucz dynamometryczne. Świece powinny być wkręcone z odpowiednim momentem – 20Nm.

W przypadku braku takiego narzędzia musimy przykręcać je na wyczucie. Tutaj trzeba mieć już pewne doświadczenie, istnieje duże ryzyko ukręcenia świecy. W przypadku świec żarowych jest ono znacznie większe niż w świecach zapłonowych. Należy pamiętać o kosztach jakie będziemy musieli ponieść w przypadku uszkodzenia świecy. W zależności od miejsca wykonania usługi ceny oscylują w zakresie od 150 do 400 złotych.

Zobacz też: BMW seria 3 E36: wymiana tylnych klocków, szczęk oraz tarcz lub bębnów

Jeżeli wyczuwamy wyraźny opór podczas wykręcania nie należy robić tego na siłę. Lepiej zlecić to warsztatowi specjalizującemu się w wymontowaniu ukręconych świec. Istnieje szansa, że zrobią to bez jej uszkodzenia.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Adwokacka Adwokat dr Sebastian Koczur

ekspert z zakresu prawa pracy, ubezpieczeń społecznych i prawa gospodarczego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »