reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Eksploatacja > Zrób to sam > Daewoo Lanos: wymiana oleju silnikowego

Daewoo Lanos: wymiana oleju silnikowego

Regularna wymiana oleju silnikowego ma kluczowe znaczenie dla żywotności każdego silnika. W poradniku tym pokażemy jak samemu wymienić olej silnikowy w Daewoo Lanos.

Wymianę oleju w Daewoo Lanos zalecamy wykonać, co roku po tej samej porze. Przed wymianą musimy zakupić odpowiedni filtr do naszego auta. w tym celu należy podać sprzedawcy rok produkcji naszego samochodu, pojemność oraz opcjonalnie numer nadwozia. Zakup filtru to wydatek ok. 30zł. Jeśli chodzi o olej wszystko zależy od tego, jaki był wcześniej. Proponujemy użyć tego samego, nie zaleca się mieszania dwóch różnych rodzajów.

Zobacz też: Daewoo Lanos: kontrola układu chłodzenia

Do wykonania tej pracy będzie nam potrzebny podnośnik warsztatowy, kanał lub lewarek wraz z podstawkami. Ten ostatni wariant jest najmniej bezpieczny. Oczywiście możliwy do wykorzystania, jednak mimo wszystko zalecamy skorzystać z dwóch pierwszych, jeśli mamy taką możliwość. Będziemy również potrzebować klucz odkręcenia korka spustowego, puste naczynie, nowy filtr, olej silnikowy oraz taśmowy klucz do filtrów. Filtr oleju jest dobrze widoczny po uniesieniu przodu auta.

Przed dokonaniem wymiany musimy dobrze nagrzać silnik. W tym celu udajemy się na krótką jazdę próbną. Po powrocie unosimy samochód na podnośniku lub wjeżdżamy na kanał. Teraz odkręcamy korek wlewu oleju oraz bagnet oleju. Następnie wykręcamy śrubę spustową z miski olejowej. Czekamy aż spłynie cały olej. Warto przyjrzeć się czy nie ma w nim metalowych opiłków co może świadczyć o uszkodzeniu silnika.

Pamiętajmy, że na początku olej wypływa pod dużym ciśnieniem i jest rozgrzany. Łatwo można się poparzyć dlatego zalecamy szczególną ostrożność. Teraz wykręcamy filtr oleju. Robimy to za pomocą klucza taśmowego lub przebijamy ściankę za pomocą śrubokręta i przekręcamy go. Dobre dojście do filtru znajduje się od dołu samochodu. Po wykonaniu tej operacji możemy zakręcić korek spustowy.

Przechodzimy do montażu filtru paliwa. Na początku zwilżamy dokładnie gumową uszczelkę olejem silnikowym i przykręcamy ją aż będzie wyczuwalny opór. Tą czynność wykonujemy ręcznie. Następnie napełniamy silnik olejem w ilości około 3.5 litra. Następnie wkładamy bagnet i zakręcamy korek. Uruchamiamy silnik i pozwalamy mu popracować kilka minut. Wyłączamy go i sprawdzamy stan oleju.

Zobacz też: Daewoo Lanos: przegląd układu wydechowego

Najprawdopodobniej będzie go poniżej dopuszczalnego stanu. Należy dolać brakującą ilość i ponownie wykonać kontrolę poziomu oleju. Sprawdzamy czy nie ma ewentualnych wycieków i zamykamy maskę. Zużyty olej i filtr oddajemy do punktu utylizacji.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

e-file sp. z o.o.

Producent aplikacji i rozwiązań pomocnych w biznesie oraz w kontaktach z urzędami

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama