| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Eksploatacja > Zrób to sam > Opel Astra G/Zafira A: wymiana płynu hamulcowego

Opel Astra G/Zafira A: wymiana płynu hamulcowego

Wymiana płynu hamulcowego w Oplu astra i Oplu Zafira nie jest trudna. Czytając ten poradnik dowiesz się jak samemu dokonać wymiany płynu w modelu Zafira A i Astra G.

Wymianę płynu hamulcowego w Astrze i Zafirze zalecamy wykonywać co 2 lata. Jak wiadomo z upływem czasu płyn hamulcowy traci swoje właściwości. Wchłania wilgoć z powietrza poprzez elastyczne przewody co znacznie obniża sprawność hamowania.

Zobacz też: Opel Astra G/Zafira A: wymiana świec żarowych

Do przeprowadzenia tego zabiegu nie jest potrzebny specjalistyczny sprzęt. Wystarczy klucz oczkowy, giętki przewód, pusta butelka i ok. 1.0 litra płynu hamulcowego o oznaczeniu DOT4. Ma to bardzo duże znaczenie przy dużym obciążeniu układu hamulcowego. Tworzą się wówczas pęcherzyki powietrza, które znacznie obniżają skuteczność hamowania

Na początku warto zapamiętać lub oznaczyć sobie, na jakim poziomie jest płyn hamulcowy w zbiorniczku. Teraz musimy opróżnić zbiorniczek tak, żeby zostało w nim około 10mm. Najlepiej zrobić to za pomocą strzykawki. Uzupełniamy stan świeżym płynem aż do poziomu MAX. Następnie podsuwamy puste naczynie i odkręcamy odpowietrznik. W tym momencie przyda nam się pomoc drugiej osoby.

Musi ona pompować pedałem hamulca ok. 10 razy. My zaraz po tym zakręcamy odpowietrznik. W identyczny sposób robimy z pozostałymi zaciskami. Wypływający płyn powinien być przezroczysty, wolny od zabrudzeń i pęcherzyków. Jeżeli wypływający płyn nadal nie jest odpowiedniej jakości to operację tą należy powtarzać do skutku.

Kolejność jest następująca

  • Tylny prawy zacisk
  • Tylny lewy zacisk
  • Przedni prawy zacisk
  • Przedni lewy zacisk

Pamiętajmy o regularnej kontroli poziomu płynu w zbiorniczku. Jeżeli jego stan się obniża dolewamy świeżego. 1 litr płynu to takie minimum. Warto zakupić 1.5 litra płynu lub 2 w zależności od tego, w jakich opakowaniach występuje. Nie jest to duży wydatek, jednak zaoszczędzimy sobie problemu jak zabraknie nam płynu podczas wymiany.

Nie powinniśmy dopuszczać do całkowitego opróżnienia zbiornika. Dojdzie wtedy do zapowietrzenia całego układu. W takim wypadku niezbędna będzie wizyta w serwisie w celu wykonania odpowietrzania. Jeśli chodzi o normalny proces odpowietrzania to praktycznie przebiega on tak samo. Przy wymianie płynu warto dokonać kontroli szczelności całego układu. Zostało to opisane w innym poradniku dotyczącym Opla Astry G i Zafiry A.

Zobacz też: Opel Astra G/Zafira A: demontaż kolumny zawieszenia

Po skończonej pracy naciskamy kilkakrotnie pedał hamulca i udajemy się na jazdę próbną. Samochód powinien hamować bez jakichkolwiek problemów.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Aneta Nowak-Piechota

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »