Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Volkswagen Polo IV: wymiana żarówek

Robert Kuśpiel
Volkswagen Polo IV wymiana żarówek
Volkswagen Polo IV wymiana żarówek
W poradniku tym pokażemy jak wymienić żarówki w Volkswagenie Polo IV.

Na początku warto wspomnieć, że dostęp do żarówek przedniej lampy jest zależny od modelu auta. Bardzo możliwe, że będziemy musieli zdemontować całą lampę w celu wymiany. Stosowany opis zostanie przedstawiony w dalszej części poradnika. Zaczynamy od przodu auta. Pierwsze będą światła mijania. Na początku podnosimy przednią maskę i demontujemy gumową osłonę reflektora. Znajduje się ona w jego tylnej części.

Zobacz też: Seat Ibiza III/Volkswagen Polo IV: demontaż pompy paliwa

Teraz obracamy w lewo pierścień zabezpieczający i wyjmujemy przepaloną żarówkę. Nie zalecamy ciągnąć za pierścień gdyż jest on integralną częścią obudowy. Kolejnym krokiem jest odpięcie złącza elektrycznego od żarówki. Montujemy wszystko w odwrotnej kolejności. Pamiętajmy o poprawnym osadzeniu nowej żarówki. Jej wycięcia muszą się zgadzać z wycięciami w oprawce.

Zabieramy się za światła drogowe. Początek jest taki sam jak wyżej. Zdejmujemy gumową osłonę znajdującą się z tyłu reflektora. Kolejno odłączamy złącze elektryczne od żarówki i wciskamy klamrę do przodu a następnie do wewnątrz. Odsuwamy ją na bok i wyjmujemy przepaloną żarówkę. Montaż przeprowadzamy w odwrotnej kolejności zwracając uwagę, żeby wszystko było dobrze zamocowane.

Światłą pozycyjne

Kolejnym punktem będzie wymiana żarówki świateł pozycyjnych. Jest to bardzo łatwa czynność. Na początku standardowo zdejmujemy gumę ochronną w tylnej części reflektora. Następnie wyjmujemy z reflektora oprawkę razem z żarówką. Wystarczy chwycić za złącze elektryczne. Na końcu wyjmujemy ją z oprawki i instalujemy nową. Montaż przeprowadzamy w odwrotnej kolejności.

Przednie kierunkowskazy

Na końcu pozostawiamy przednie kierunkowskazy. W celu wymiany przekręcamy w lewo uchwyt i wyjmujemy żarówkę razem z oprawką. Wciskamy ją i obracamy w lewo. Wyjmujemy i wkładamy w jej miejsce nową. Montaż przebiega w odwrotnej kolejności. Jak zostało wspomniane na początku tekstu może zdarzyć się tak, że będziemy musieli wymontować przedni reflektor w celu wymiany żarówek. Poniżej przedstawimy opis jak tego dokonać.

Na początku należy zdemontować atrapę przednią czyli tak zwany grill. Odkręcamy dwie śruby po jego boku a następnie ciągniemy górną część do siebie. Wyjmujemy dolne mocowanie grilla (2 po bokach i 1 po środku) i możemy wymontować go całkowicie z auta. Znak VW powinien być wciśnięty do środka. Teraz przechodzimy do demontażu zderzaka. Jeżeli mamy spryskiwacze reflektorów to musimy wyjąć zaślepkę dyszy ze zderzaka.

Następnie odkręcamy 4 boczne śruby i rozdzielamy zderzak od nadkola. Kolejny krok to wyjęcie kratek ze zderzaka po jego prawej i lewej stronie. Wyjmujemy 4 spinki od dołu zderzaka i wypinamy czujnik temperatury zewnętrznej oraz lampy przeciwmgielne jeśli taki występują. W tym celu musimy odkręcić 3 śruby mocujące i odpiąć złącze z tyłu lampy przeciwmgielnej.

Pozostaje nam wykręcić śrubę po prawej stronie obok kratki i w górnej części zderzaka w miejscu gdzie znajduje się grill. Do zdjęcia zderzaka będzie nam potrzebna pomoc drugiej osoby. Każda z nich chwyta zderzak po swojej stronie i należy ciągnąć go z wyczuciem do przodu. Teraz możemy zdemontować przedni reflektor. Odkręcamy cztery śruby mocujące i wyjmujemy go z auta. Możemy swobodnie wymienić żarówki. Montaż przeprowadzamy w odwrotnej kolejności.

Światła przeciwmgielne

Pozostajemy przy przedniej części auta i podejmujemy się wymiany w reflektorze świateł przeciwmgielnych. Postępujemy identycznie jak w przypadku demontażu zderzaka. Na początku wypinamy kratki halogenów z zaczepów. Potem odkręcamy trzy śruby mocujące halogen. Sam reflektor wyjmujemy poprzez pociągnięcie go do przodu. Pozostaje nam tylko wypiąć złącze elektryczne w jego tylnej części.

Zobacz też: Seat Ibiza III/Volkswagen Polo IV: sprawdzanie układu wydechowego

Aby wymienić żarówkę musimy odpiąć zatrzask zabezpieczający. Znajduje się on z tyłu lampy. Zdejmujemy osłonę i odpinamy złącze elektryczne. Żarówka zaciśnięta jest za pomocą zacisków sprężystych. Odpinamy je z haczyków zabezpieczających i odchylamy. Wyjmujemy żarówkę i w jej miejsce wkładamy nową. Musi być ułożona zgodnie z wycięciami w lampie.

Boczne kierunkowskazy

W kolejnym kroku zajmiemy się wymianą żarówki bocznego kierunkowskazu. Nie należy podważać go śrubokrętem możemy doprowadzić do uszkodzenia lakieru w naszym aucie. Co więcej istnieje duże ryzyko ułamania elementu sprężynującego. W celu wyjęcia wystarczy docisnąć kierunkowskaz i przesunąć go w prawo. Wyjmujemy go z błotnika i demontujemy oprawkę razem z żarówką. Wymieniamy żarówkę na nową. Wkładamy nową żarówkę do oprawki - wciskamy ją do obudowy. Wkładamy najpierw część z zaczepem. Na końcu wciskamy drugą część na swoje miejsce.

Tylne światło stopu

Przechodzimy do tylnej części naszego auta. Na początku zajmiemy się wymianą żarówki w dodatkowym świetle stopu. W tym celu otwieramy tylną klapę bagażnika i demontujemy jej poszycie. W tym celu odkręcamy dwie śrubki i podważamy je z obu stron i wyjmujemy.

Teraz odkręcamy śruby mocujące dodatkowe światło stopu, odpinamy złącze elektryczne i wyjmujemy z samochodu. W celu wymiany żarówki odczepiamy zatrzaski i odpinamy oprawę żarówki od lampy. Pozostaje nam wyjąć przepaloną żarówkę i zamontować nową. Najlepiej zrobić to za pomocą szczypiec. Przechodzimy do wymiany żarówki podświetlenia tablicy rejestracyjnej.

W Volkswagenie Polo IV jest to bardzo łatwe. Wystarczy odkręcić lampę oświetlenia tablicy rejestracyjnej za pomocą śrubokręta gwiazdkowego. Wyjmujemy cała lampkę i odpinamy złącze elektryczne. Wyjmujemy żarówkę rurkową i instalujemy nową.

Trzecie światło hamowania

Pierwszy krok to otwarcie klapy bagażnika i zdjęcie pokrywy przy tylnej lampie. Następnie odłączamy złącze elektryczne z tyłu lampy. Jest tam także nakrętka w kształcie skrzydełek, którą należy wykręcić. Podciągamy lampę do góry i wysuwamy haki ustalające po jej lewej stronie w miejscu gdzie zrobiła się widoczna przestrzeń. 

Przechodzimy do wymiany żarówek. Na początku trzeba odpiąć zatrzaski i oddzielić korpus od lampy. Przepaloną żarówkę dociskamy i obracamy w lewo. Możemy ją teraz swobodnie wyjąć.  Montaż przeprowadzamy w odwrotnej kolejności.

Opis powyżej dotyczył nadwozia typu hatchback. Volkswagen wypuścił również inny rodzaj nadwozia typu sedan. Nie jest to odmiana zbyt popularna na naszym rynku ale jest w ofertach sprzedaży. Lampy te są dzielone. Jeden element zamontowany jest w klapie bagażnika a drugi w bocznej części. Zaczynamy od tego drugiego. Najpierw otwieramy tylną klapę i odpinamy do dołu klapę znajdującą się w wyprasce za tylną lampą. Przyciskamy zaczep mocujący korpus do lampy i wyjmujemy go.

Wciskamy przepaloną żarówkę i przekręcamy w lewo. Wyjmujemy ją i w jej miejsce instalujemy nową. Wkładamy ponownie korpus zabezpieczamy go zakładamy klapkę ochronną. Przechodzimy do wymiany żarówek w drugiej części lampy, która znajduje się w klapie bagażnika. Zdejmujemy poszycie, podważamy je śrubokrętem i obracamy oprawkę, w której jest przepalona żarówka.

Wyjmujemy ją i wciskamy żarówkę po czym obracamy ją w prawo. Montujemy wszystkie elementy w odwrotnej kolejności.

Chcesz dowiedzieć się więcej, sprawdź »
Kodeks kierowcy. Zmiany 2022. Mandaty. Punkty karne. Znaki drogowe
Kodeks kierowcy. Zmiany 2022. Mandaty. Punkty karne. Znaki drogowe
Tylko teraz
Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moto
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Narzędzia do warsztatu na... Oscara. Oscara designu!
  Narzędzia do warsztatu samochodowego nie muszą być nudne czy brzydkie. Ten zestaw otrzymał właśnie nagrodę Red Dot za wzornictwo.
  Opony z butelki. Butelki wyłowionej z Bałtyku. Pomysł Continentala
  Opony z butelki? Continental już takie produkuje. Teraz będzie jednak używać butelek wyłowionych z Bałtyku. Musisz jednak pomóc. Wystarczy aplikacja.
  Blackout i ładowanie samochodu elektrycznego. Realny problem?
  Blackout i ładowanie samochodu elektrycznego, czyli dziś porozmawiamy o realnych obawach potencjalnych nabywców aut zasilanych prądem.
  Wspólne przejazdy samochodem. Carpooling w modzie w Polsce
  Wspólne przejazdy samochodem? Od lat już trwa nowa moda na podróżowanie w Polsce. A modą tą jest właśnie carpooling.
  Mercedes EQS SUV. Cena w Polsce od 590 800 zł
  Mercedes EQS SUV i cena? To zdecydowanie drażliwy temat. Cennik elektrycznego SUV-a na polskim rynku steruje bowiem od prawie 600 tys. zł.
  Mandat za parkowanie na drodze wewnętrznej
  Mandat za parkowanie na drodze wewnętrznej? Dziś zastanowimy się nad tym czy jest możliwy, a jak tak to ile wynosi. Co mówią przepisy?
  Ile jest fotoradarów w Polsce? A ile w Europie?
  Ile jest fotoradarów w Polsce? Dokładnie 587. Jak jednak ta liczba wypada na tle innych krajów Europy? W Wielkiej Brytanii jest ich 10-krotnie więcej.
  Przyczyny zużycia opon? Oto główni zabójcy ogumienia
  Przyczyny zużycia opon? Lista jest dość długa. Warto ją jednak poznać. W ten sposób kierujący może przedłużyć czas życia ogumienia w swoim aucie.
  Strefy czystego transportu w Polsce. Kto będzie pionierem?
  Strefy czystego transportu w Polsce. Co oznaczają? Czemu kierowcy ich nie chcą? I które miasto utworzy pierwszą? Sprawdźmy.
  Mandaty w wakacje 2022. Mamy rekordzistę. To OPP z Lublina
  Mandaty w wakacje 2022 nie będą niskie? Tylko w lipcu przekonało się o tym prawie 114 tys. kierowców. Tyle złapały rejestratory systemu CANARD ITD.
  Opłata za odholowanie pojazdu 2023. Nowe stawki!
  Opłata za odholowanie pojazdu 2023 jest już znana. Po 1 stycznia kierowcy mogą się spodziewać... podwyżek. Sprawdźmy jak duże będą.
  Rozbieżne stawki podatku od podziemnych miejsc garażowych. MF nie planuje zmian
  Nadal wpływają skargi do RPO na odmienne stawki podatku od podziemnych stanowisk garażowych w budynkach wielorodzinnych. Podatek zależy od tego, czy jest to odrębna własność, czy tzw. pomieszczenie przynależne do lokalu mieszkalnego. Marcin Wiącek zwraca uwagę na ten problem minister finansów Magdalenie Rzeczkowskiej.
  Płatność za paliwo przy dystrybutorze... jest możliwa!
  Płatność za paliwo przy dystrybutorze? To możliwe. Podjeżdżasz na stację, tankujesz paliwo, naciskasz przycisk w telefonie i odjeżdżasz.
  Kara za brak OC 2023. Podwyżka i to dwukrotna!
  Kara za brak OC w roku 2023 wzrośnie i to... dwukrotnie. Tak, dwukrotnie. Czemu tak się stanie i jak wysokiego skoku opłaty można się spodziewać?
  Strajk egzaminatorów WORD. Bez egzaminów od 8 sierpnia
  Strajk egzaminatorów WORD? Tak, powracają oni do protestu od poniedziałku 8 sierpnia. To oznacza, że egzaminy na prawo jazdy nie będą się odbywać.
  Benzyna E10. Czym jest i czy jest szkodliwa dla silnika?
  Benzyna E10. Ma się ona stać jednym z rozwiązań problemów paliwowych. Czym jednak tak właściwie jest i czy silniki w autach ją wytrzymają?
  Polski Ład 2.0 od lipca – czy przewoźnicy na nim zyskają?
  Rozliczanie pracowników od nowego roku 2022 przysporzyło problemów niejednemu pracodawcy i księgowemu. Chociaż z założenia Polski Ład miał uprościć dotychczasowy system podatkowy i obniżyć ich wysokość, zmiana przepisów od stycznia jeszcze bardziej go skomplikowała.
  Wakacyjne podróże samochodem a ubezpieczenie
  Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe dla posiadacza każdego pojazdu mechanicznego. Istnieją jednak jeszcze dobrowolne ubezpieczenia komunikacyjne, m.in. AC, Assistance i NNW. Wakacje to wzmożony okres korzystania z auta w Polsce i za granicą, więc warto się nad nimi zastanowić. Co należy wiedzieć, aby uniknąć niepotrzebnych kosztów nieprzewidzianego zdarzenia podczas podróży?
  Pierwsza obniżka cen na rynku samochodów używanych od dwóch lat
  AURES Holdings obniżył ceny 1700 aut używanych w sieci AAA AUTO, a łączna kwota aktualnych rabatów wynosi 2 mln złotych.
  Wakacyjna podróż samochodem elektrycznym, 5 rad na urlop bez stresu
  Coraz więcej kierowców wybiera samochody elektryczne. W czasie dalszych podróży zmagają się oni z ograniczeniami związanymi z zasięgiem oraz czasem ładowania pojazdów. Ekspert z SEAT S.A. daje 5 cennych wskazówek, jak w pełni wykorzystać podróże w 100% elektryczne. Planowanie trasy, racjonalne korzystanie z klimatyzacji i utrzymywanie poziomu naładowania baterii między 30% a 80% - to tylko niektóre z jego zaleceń.
  Polisa dla auta elektrycznego
  AC jest szczególnie ważne dla samochodów elektrycznych. Na co zwrócić uwagę?
  Jakie auta najchętniej wybierają przedsiębiorcy?
  Badania Automarket.pl wskazują, że 78 proc. przedsiębiorców poszukuje nowego auta, ale aktualna sytuacja powoduje, że skupiają się na rynku wtórnym – wg danych platformy ponad połowa przedsiębiorców decyduje się na pojazdy w wieku 4-5 lat, a tylko 12 proc. na roczne auta. Wg PZPM w czerwcu 2022 roku liczba rejestracji nowych aut osobowych na REGON była o 15,2 proc. niższa niż rok wcześniej. Przedsiębiorcy stanowią jednak 71 proc. rynku.
  Cena paliwa a pensja. Ile kilometrów można przejechać za średnią krajową w krajach UE
  Obywatel Luksemburga przejedzie za dzienny zarobek trzy razy więcej kilometrów niż Polak. Rosnące ceny benzyny ograniczają możliwości Europejczyków w kwestii podróżowania.
  Rośnie liczba wypadków na autostradach
  Autostrady są najbardziej niebezpieczne w okresie letnim. Liczba wypadków na nich rośnie z każdym rokiem.
  Polska coraz niżej w światowym rankingu jakości dróg
  Polska zajęła 26 miejsce w Europie i 43 na świecie w rankingu jakości infrastruktury drogowej. Spośród europejskich krajów wyprzedziliśmy tylko Bułgarię, Turcję, Rumunię i Chorwację. Lepiej jakość dróg została oceniona w Słowacji, Węgrzech, Litwie czy Czechach.