Kategorie

BMW seria 3 E46: wymiana żarówek

Robert Kuśpiel
Wymiana żarówek w BMW serii 3 E46.
Wymiana żarówek w BMW serii 3 E46.
Znajomość wymiany żarówek we własnym aucie jest wiedzą podstawową. W poradniku tym pokażemy jak samemu wymienić wszystkie żarówki zewnętrzne i wewnętrzne w BMW serii 3 E46.

Na samym początku polecamy zakupić zestaw żarówek zapasowych. Światła drogowe i mijania w BMW E46 mają zamontowane żarówki H7. Żarówki dostępne są na każdej stacji benzynowej lub w serwisie BMW. W poradniku tym dokonamy wymiany wszystkich żarówek znajdujących się na zewnątrz naszego samochodu. Pierwszy krok jaki musimy wykonać to wyłączenie pokrętła świateł. Następnie wyłączamy zapłon i otwieramy przednią maskę lub klapę bagażnika.

Zobacz też: BMW seria 3 E46: demontaż pompy paliwa

Reklama

Zaczynamy od oświetlenia przedniego, a dokładnie od świateł mijania i drogowych. Tutaj należy szczególnie uważać gdyż temperatury żarówek świateł mijania są bardzo wysokie. Na początki naciskamy przycisk odblokowujący przy złączu żarówki, którą będziemy wymieniać. Następnie obracamy w lewo pierścień mocujący. Znajduje się on przy oprawie świateł mijania lub drogowych. W przypadku problemów musimy docisnąć oprawę żarówki do przodu.

Możemy teraz wyjąć przepaloną żarówkę i wkładamy nową. Montujemy oprawę w reflektorze i obracamy w prawo do wyczucia odpowiedniego oporu. Pozostaje nam podłączenie złącza i wciśnięcie oprawy na swoje miejsce. Przechodzimy do świateł pozycyjnych. Umiejscowione są w obudowie reflektora światła drogowego. W celu demontażu musimy obrócić oprawkę żarówki w lewo i wyjąć z obudowy reflektora.

Wyjmujemy ją z oprawy i wciskamy nową. Montujemy oprawę żarówki w obudowę reflektora i obracamy w prawo. Pamiętajmy, żeby wystający element oprawy musi być skierowany w górę. Teraz przechodzimy do kierunkowskazów przednich. Zaczniemy od modeli, które były wyprodukowane do sierpnia 2001. W celu wymiany żarówki musimy wymontować całą lampę.

Zobacz też: BMW seria 3 E46: wymiana filtru paliwa w silniku Diesla

Reklama

Pierwszy krok to włożenie śrubokręta poprzez otwór znajdujący się w błotniku. Następnie za jego pomocą wciskamy w dół zaczep mocujący lampę kierunkowskazu. W ten sposób odblokowujemy zaczep, który ją mocuje. Nie bójmy się użyć siły. Należy mocno naprzeć na śrubokręt, żeby zwolnić zatrzask. Towarzyszył będzie temu charakterystyczny dźwięk. Teraz wyciągamy do przodu lampę kierunkowskazu i już mamy swobodny dostęp.

Obracamy oprawkę w lewo i wyjmujemy ją z obudowy lampy. Przepaloną żarówkę wciskamy w oprawę i obracamy w lewo i wyjmujemy. W jej miejsce montujemy nową w odwrotnej kolejności. Pozostaje nam zamontować nową żarówkę w oprawię a tą zamocować w obudowie i obrócić w prawo aż do wyczuwalnego oporu. Na końcu wpinamy lampę kierunkowskazu na swoje miejsce aż zaczepy mocujące zostaną zablokowane.

W wersji Compact musimy wykonać jedną dodatkową czynność. Należy odkręcić wkręt mocujący lampę. Nie robimy tego do końca. Powinno wystarczyć około 8 obrotów. Kolejny krok to wymiana żarówek w lampach przeciwmgielnych przednich. Na początku przedstawimy sposób na wymontowanie w nadwoziu typu sedan i kombi. Do wyjęcia lamp będzie nam potrzebny płaski śrubokręt. Podważamy nim reflektor i wyjmujemy ze zderzaka.

Zobacz też: BMW seria 3 E46: sprawdzanie ciśnienia sprężania

Przy tej czynności należy uważać, żeby nie porysować zderzaka. W tym celu warto podłożyć kawałek szmaty pod śrubokręt. Teraz możemy odłączyć kostkę elektryczną od lampy. Następnie wciskamy przepaloną żarówkę w oprawę i obracamy w lewo do momentu aż będziemy mogli ją swobodnie wyjąć. Montujemy nową w oprawie, wciskamy i obracamy do momentu aż znajdzie się w odpowiedniej pozycji. Podpinamy złącze elektryczne i montujemy reflektor na swoim miejscu.

W nadwoziu typu coupe i kabriolet musimy wykonać kilka dodatkowych czynności. Na początku podważamy 5 zaczepów w zderzaku i zdejmujemy osłonę. Następnie możemy wyjąć kratkę ozdobną zderzaka. Teraz wykręcamy śruby znajdujące się pod halogenem i wyjmujemy do dołu lampę przeciwmgielną. Odłączamy złącze znajdujące się z tyłu reflektora. Montaż przeprowadzamy w odwrotnej kolejności.

W wersji Compact wygląda to jeszcze inaczej. Potrzebny jest specjalny przyrząd do wkładu reflektora, który wkładamy w wycięcie. Można oczywiście samemu opracować podobny przyrząd, przyglądając się jak wyglądają mocowania. Kolejny krok to wymontowanie bocznych kierunkowskazów. Przesuwamy je palcami w kierunku przodu pojazdu. W modelu M3 – do tyłu. Teraz obracamy w lewo oprawę żarówki i wyjmujemy z kierunkowskazu. Podmieniamy przepaloną na nową i montujemy wszystko w odwrotnej kolejności.

Zobacz też: BMW seria 3 E36: wymiana świec żarowych

Kolejnym punktem jest tylna lampa w modelach do sierpnia 2001 odpinamy klamrę mocującą (w bagażniku) i wyjmujemy korpus lampy. W późniejszych modelach obracamy pokrętło w lewo i dopiero wyjmujemy korpus lampy. Teraz przechodzimy do wymontowania części lampy z pokrywy bagażnika. W tym celu podważamy śrubokrętem dwa zaciski. Następnie odblokowujemy klamry mocujące przy korpusie i wyjmujemy go.

Lokalizujemy uszkodzoną żarówę wciskamy w oprawę i obracamy w lewo. Pamiętajmy, że w coupe i kabriolecie od marca 2003 zastosowano diody. Montaż przeprowadzamy w odwrotnej kolejności. W modelu Compact musimy dodatkowo delikatnie odchylić osłonę w bagażniku. Wypinamy złącze elektryczne, ściskamy zaczepy ustalające i wyjmujemy korpus.

Zobacz też: BMW seria 3 E46: wymiana filtru powietrza

W kombi należy wymontować klapę w pokryciu bagażnika, oraz wyjąć trójkąt ostrzegawczy. Zdejmujemy blokadę z korpusu i delikatnie go unosimy, odpinamy złącze i wyjmujemy korpus lampy. W przypadku środkowego światła stopu jest łatwiej. W Sedanie, coupe i Compact wystarczy wyczepić osłonę, odłączyć złącze stykowe i wyjąć lampkę. W kabriolecie demontujemy pokrycie pokrywy tylnej włączamy złącze i wykręcamy trzy nakrętki.

Teraz wypychamy je od wewnątrz i wyjmujemy. Montaż przeprowadzamy w odwrotnej kolejności. W kombi demontujemy tylny spojler o odkręcamy od niego światło stopu. Uważajmy żeby nie uszkodzić wtyczki elektrycznej. Montaż w odwrotnej kolejności. Na koniec pozostaje światło tablicy rejestracyjnej. Podważamy je za pomocą śrubokręta płaskiego i wyjmujemy na zewnątrz. Tutaj trzeba zwrócić uwagę na to by nie uszkodzić zderzaka śrubokrętem. W tym celu polecamy podłożyć szmatkę.

Przechodzimy do wymiany żarówek wewnątrz pojazdu. Tutaj można spróbować iść w stronę nowych technologii i zamontować diody. Efekt? Musimy ocenić sami. Są zwolennicy jak i przeciwnicy takich rozwiązań. Zaczynamy od przedniej lampki czytania. Podważamy ją za pomocą płaskiego śrubokręta. W modelach z szyberdachem są specjalne wytyczne. Istnieje duże ryzyko uszkodzenia go dlatego najpierw podważamy tylną krawędź osłony silnika dachu.

Zobacz też: BMW seria 3 E36: przegląd układu zapłonowego

Teraz obracamy w lewo oprawki żarówek i wyjmujemy je z lampki. Następnie wyciągamy żarówkę z oprawki i wciskamy w jej miejsce nową. W tym momencie montujemy oprawkę w lampie wewnętrznej i obracamy w prawo, tak żeby znalazła się w swoim nominalnym położeniu. Na końcu pozostało nam zamontować z powrotem lampkę przednią. Przechodzimy do wykonania tej samej czynności w tylnej lampce do czytania.

Klosze lamp tylnych podważamy za pomocą małego, płaskiego śrubokręta. Jak dokładnie się przyjrzymy to zobaczymy, że w każdym z nich znajduje się wycięcie na śrubokręt. Wyjmujemy uszkodzoną żarówkę ze styków i w jej miejsce montujemy nową. Montując klosz należy pamiętać, żeby go dokładnie osadzić. Pozostałe żarówki wymieniamy w ten sam sposób. Tyczy się to oświetlenia schowka i miejsca na nogi.

W ten oto sposób dokonaliśmy wymiany i przeglądu całego oświetlenia na zewnątrz i wewnątrz pojazdu. Zastosowane żarówki są ogólnodostępne, dlatego nie powinno być problemów z ich zakupem. W przypadku przednich lamp zalecamy wymianę parami, w przypadku ksenonów jest to konieczne. Zakup dobrego zestawu żarników ksenonowych to wydatek około 300 złotych.

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po nasze publikacje
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
Tylko teraz
99,00 zł
119,70
Przejdź do sklepu
Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moto
  1 sty 2000
  29 lip 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Wyższe grzywny za wykroczenia drogowe

  Podwyższenie maksymalnej wysokości grzywny za wykroczenia drogowe do 30 tys. zł zakłada projekt nowelizacji Prawa o ruchu drogowym, przyjęty przez rząd.

  Najpopularniejsze rodzaje napędów [NOWE DANE]

  Stowarzyszenie ACEA opublikowało najświeższe dane na temat najpopularniejszych rodzajów napędów. Jakie samochody wybierają kierowcy w Polsce?

  Emisja CO2: samochody coraz bardziej eko! Hybrydy szczególnie

  Emisja CO2: samochody w zeszłym roku wyemitowały aż o 12 proc. mniej dwutlenku węgla. I co ciekawe, metodą do osiągnięcia celu okazały się hybrydy.

  Nowy DS 4 jest już w Polsce. Ile kosztuje francuska awangarda?

  Nowy DS 4 został oficjalnie pokazany w Polsce. Na razie nad Wisłę dotarły wyłącznie wersje pokazowe. Już dziś poznaliśmy jednak cennik auta.

  Likwidacja szkody z polis upadłych zakładów ubezpieczeń

  Likwidacja szkody z polis upadłych zakładów ubezpieczeń: Kto wypłaca pieniądze? Na czym polega? O czym pamiętać? O tym wszystkim opowiemy dziś.

  Czy UFG zawsze wykryje brak OC?

  Czy UFG zawsze wykryje brak OC? Odpowiedź brzmi... tak. Nie zawsze jednak od razu zorientuje się, że samochód nie miał obowiązkowej polisy.

  Brak OC: regres oznacza dla kierowcy... problemy!

  Brak OC: regres sprawi, że sprawca może zapłacić za szkodę... z własnej kieszeni. Kiedy i na jakiej zasadzie działa regres?

  Nowy Opel Astra 2021. Wyrazisty design i hybrydy

  Nowy Opel Astra 2021 odsłonił swoją twarz. Niemiecki kompakt otrzymał cyfrowy kokpit, paletę jednostek hybrydowych i nowe reflektory pikselowe.

  Najczęściej kradzione samochody w 2020 roku

  Najczęściej kradzione samochody w 2020 roku w Polsce? Instytut Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar przeanalizował dane z CEPiK.

  Nowy Opel Mokka [TEST]: ależ jak on patrzy...

  Nowy Opel Mokka przywitał nas efektownym połączeniem kolorów na nadwoziu i... smutnym spojrzeniem. Nie ma jednak powodów do smutku!

  Zmiany w karach dla kierowców 2021. Co szykuje rząd?

  Zmiany w karach dla kierowców 2021 to szeroki blok zmian w systemie karania prowadzących przedstawiony przez rząd. Co zakłada projekt zmian?

  Wysokość składki OC, punkty karne. Nowy pomysł rządu

  Wysokość składki OC i punkty karne, czyli rząd ma pomysł na kolejny bat na kierowców. Popełniasz dużo wykroczeń, zapłacisz wyższe ubezpieczenie.

  Nowe kary dla pijanych kierowców 2021

  Nowe kary dla pijanych kierowców 2021, czyli pomysł rządu na ograniczenie ilości nietrzeźwych prowadzących na polskich drogach.

  Punkty karne kasowane po 2 latach. Nowy pomysł rządu

  Punkty karne kasowane po 2 latach i więcej punktów karnych w czasie jednej kontroli drogowej. To zmiany dla kierowców, które proponuje rząd.

  Mandaty do 5 tys. zł, czyli rząd ma nowy system kar dla kierowców

  Mandaty do 5 tys. zł - ale też tylko za przekroczenie prędkości. Cięższe przewinienia mogą się skończyć karą sięgającą 30 tys. zł. Oto propozycje zmian.

  Nissan Qashqai 2021: pierwsza jazda japońskim crossoverem

  Nissan Qashqai 2021, czyli mieliśmy okazję po raz pierwszy spotkać się z japońskim crossoverem. I spotkanie to odbyło się na polskim gruncie!

  Przejście dla pieszych przez ścieżkę rowerową

  Przejście dla pieszych przez ścieżkę rowerową - jak powinien zachować się pieszy? Jakie zasady go obowiązują? Sprawdziliśmy to.

  Pieszy idący po drodze dla rowerów. Może?

  Pieszy idący po drodze dla rowerów - w jakich przypadkach taki scenariusz jest możliwy? Prawo stawia kilka warunków. Zaraz o nich opowiemy.

  Kara za brak ciągłości OC. Ile wynosi?

  Kara za brak ciągłości OC, czyli co się stanie gdy kierowca zapomni o przedłużeniu obowiązkowej polisy na samochód? Czeka go kara od UFG.

  Regres ubezpieczeniowy OC, czyli pijany kierowca a wypadek

  Regres ubezpieczeniowy OC sprawia, że pijany kierowca musi zwrócić pieniądze wypłacone przez ubezpieczyciela po wypadku. Co warto o nim wiedzieć?

  Peugeot 208 [Test]: wersja GT, 130-konny benzyniak i automat

  Peugeot 208 wreszcie zawitał przed naszą redakcją. Na to auto czekaliśmy naprawdę długo. Chyba było jednak warto - i to pomimo.... czerwonego lakieru.

  Kierowanie ruchem drogowym podczas robót drogowych

  Kierowanie ruchem drogowym podczas robót drogowych wymaga posiadania przez osobę specjalnych uprawnień. Wiedzieliście o tym?

  Jak zostać kierowcą autobusu?

  Jak zostać kierowcą autobusu? Kierowca musi spełnić kilka warunków i potwierdzić swoje predyspozycje właściwym wpisem w prawie jazdy.

  Na wakacje samochodem po Europie. O czym pamiętać?

  Na wakacje samochodem po Europie? Pamiętaj o limitach prędkości, gęstszej sieci fotoradarów i zdecydowanie droższych mandatach.

  Kradzież katalizatora. Autocasco pokryje koszty?

  Kradzież katalizatora. Autocasco obejmuje takie przypadki? Wszystko zależy od oferty przygotowanej przez firmę. Na co uważać kupując AC?