Luzujemy śrubę znajdującą się z boku filtra i wyjmujemy do góry cały komplet filtru paliwa. Teraz przechodzimy do montażu. Odbywa się on w odwrotnej kolejności. Po prawidłowym zamontowaniu przechodzimy do napełniania filtru i odpowietrzania. Przekręcamy kluczyk w stacyjce jednak nie uruchamiamy silnika. W tym czasie pompa pracuje i napełnia filtr paliwa. Jednocześnie następuje odpowietrzenie całego układu. Sprawdzamy czy nie ma ewentualnych wycieków i uruchamiamy silnik.
Zobacz też: BMW seria 3 E46: kontrola układu hamulcowego
reklama
reklama
Silniki M47TU i M57TU
Na końcu przedstawimy silniki M47TU i M57TU, które były montowane w samochodach od września 2001. Na samym początku wzmianka o lokalizacji filtru. Znajduje się on obok zbiornika przy podłodze bezpośrednio za jej osłoną. Pierwszy punkt pozostaje bez zmian. Kluczyk nie może znajdować się w stacyjce. Następnie odkręcamy osłonę podłogi z tyłu auta. Zaczynamy demontować filtr. Warto mieć przy sobie kilka czystych szmatek do wytarcia wycieków.
Na początku luzujemy opaski i odłączamy przewody paliwa. Następnie zdejmujemy filtr paliwa razem z uchwytem amortyzującym. Po wyjęciu z samochodu zsuwamy go i sprawdzamy czy nie jest popękany. Jeśli wszystko jest tak jak należy przystępujemy do montażu nowego. Zakładamy uchwyt amortyzujący na filtr a następnie nasuwamy przewody paliwa. Pamiętajmy o zamocowaniu nowych opasek zaciskowych.
Przykręcamy osłonę podłogi i przystępujemy do odpowietrzenia całego układu. Przekręcamy kluczyk w stacyjce jednak nie uruchamiamy silnika. W tym czasie pompa pracuje i napełnia filtr paliwa. Jednocześnie następuje odpowietrzenie całego układu. Sprawdzamy czy nie ma ewentualnych wycieków i uruchamiamy silnik. Na końcu sprawdzamy czy nie widać żadnych wycieków.
Jeżeli mamy samochód z napędem na wszystkie koła musimy wykonać kilka dodatkowych czynności. Na początku musimy odłączyć złącza elektryczne. Teraz odpinamy opaski trzymające przewody od filtru paliwa i zsuwamy je. Filtr paliwa amortyzowany jest przez dwa uchwyty gumowe w odróżnieniu od wersji z napędem na jedną oś. Po wyjęciu filtru ściągamy je z niego i odpinamy urządzenie odpowiedzialne za podgrzewanie filtru.
Montaż przeprowadzamy w odwrotnej kolejności. Proces odpowietrzania jest taki sam jak dla wersji z napędem na jedną oś.