W BMW serii 3 E46 zaleca się wymianę cieczy chłodzącej co 3 lata. Wymianę prowadzimy używając płynu o tym samym kolorze.
Zobacz też: BMW seria 3 E46: kontrola układu chłodzenia
reklama
reklama
Co będzie nam potrzebne?
- Podnośnik
- Zestaw kluczy nasadowych
- Płyn chłodniczy
- Puste naczynie
- Aluminiowy pierścień uszczelniający 14x18 do korka spustowego
Zalecamy kupno gotowego płynu chłodniczego. Jest on przystosowany zarówno do warunków zimowych jak i letnich. Polecamy wybierać produkty sprawdzonych producentów. 5 litrowa bańka dobrego płynu to wydatek ok. 40zł wzwyż.
Pojemności układu chłodzenia
- 316i, 318i od września 1998 – 6.0L
- 316i od czerwca 2001, 318i od września 2001, 320d od kwietnia 1998 – 7.0L
- 320i, 323i, 328i, 330i, 318d – 8.4L
- 320d od września 2001 – 9.3L
- 330d – 10.2L
W czasie prowadzenia wymiany należy uważać, żeby nie rozlewać płynu chłodzącego na paski klinowe. Może to spowodować ich uszkodzenie. Jeżeli mamy samochód z silnikiem Diesla to pamiętajmy o przykryciu go plastikową torbą. Musi być dobrze chroniony przed kontaktem z cieczą chłodzącą. Teraz odkręcamy korek od zbiorniczka wyrównawczego. Robimy to bardzo ostrożnie jeżeli nasz silnik jest ciepły. Istnieje duże ryzyko poparzenia.
Zobacz też: BMW seria 3 E46: wymiana świec zapłonowych
Kolejnym krokiem jest uniesienie samochodu. Możemy to zrobić korzystając z podnośnika warsztatowego lub tradycyjnego lewarka. Jednak w takim wypadku pamiętajmy o ustawieniu naszego samochodu na podstawkach. Następnie demontujemy dolną osłonę silnika. W modelach Coupe od września 199, kabriolet od kwietnia 2000, sedan, kombi oraz Compact od grudnia 2000 musimy wymontować płytę usztywniającą ramy zawieszenia. Nie tyczy się to modelu z napędem na wszystkie koła.
Teraz podstawiamy puste naczynie pod chłodnice i odkręcamy korek spustowy. Znajduje się on na dole chłodnicy. Są również modele, w których znajduje się osobny korek spustowy na zbiorniczku wyrównawczym, który również trzeba odkręcić. Będzie nam teraz potrzebne dodatkowe naczynie, które ustawimy pod silnikiem. Wykręcamy korek spustowy w kadłubie silnika. W przypadku problemów ze znalezieniem to znajduje się on pod kolektorem wylotowym. Czekamy do momentu aż spłynie cała ciecz chłodząca.
W tym momencie zakręcamy odkręcone wcześniej korki spustowe używając nowych pierścieni uszczelniających. Montujemy płytę ramy zawieszenia przedniego – jeżeli była zdemontowana oraz dolną osłonę silnika. Przystępujemy do napełnienia i odpowietrzenia układu chłodzenia. Przedstawimy tutaj wszystkie wersje silnikowe opisując dokładnie poszczególne kroki.
Zobacz też: BMW seria 3 E46: wymiana filtru paliwa w silniku Diesla