REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Opel Vectra B: wymiana filtra paliwa

Robert Kuśpiel
Regularna wymiana filtrów jest bardzo ważna. Fot.Newspress
Regularna wymiana filtrów jest bardzo ważna. Fot.Newspress

REKLAMA

REKLAMA

Regularna wymiana filtrów jest bardzo ważna. W poradniku tym pokażemy jak szybko i sprawnie wymienić filtr paliwa w Oplu Vectra B.

W poradniku tym pokażemy jak samemu wymienić filtr paliwa w Oplu Vectrze B w silniku benzynowym i wysokoprężnym. Dodatkową czynnością, którą wykonamy będzie odwadniania (silnik Diesla). Taką operację należy przeprowadzić co 2 lata, jednak my zalecamy co roku. Zakup filtrów paliwa i powietrza to wydatek od 50 złotych w górę. Nie jest to wygórowana cena i możemy pozwolić sobie na co roczną wymianę.

REKLAMA

Zaczynamy od silnika Diesla. Tutaj nie będą nam potrzebne żadne specjalne narzędzia. Podczas całej pracy należy zachować szczególną ostrożność, żeby nie uszkodzić gumowych przewodów poprzez rozlewanie oleju napędowego. Najpierw pokażemy jak prawidłowo wykonać odwadnianie filtru paliwa. W silniku 1.7 wyjmujemy najpierw przewód odpływowy i wyjmujemy go z uchwytu. Znajduje się on po prawej stronie stojąc przodem do auta.

Zobacz też: Opel Vectra B: kontrola układu hamulcowego

REKLAMA

Podsuwamy puste naczynie pod przewód i luzujemy śrubę odpowietrzającą (po lewej stronie). Teraz luzujemy dolny zawór odwadniający i zlewamy ok. 0.1L paliwa do momentu aż zobaczymy, że wypływa czyste paliwo. W przypadku wymiany filtra zlewamy je w całości. Teraz dokręcamy zawór odwadniający wraz z śrubą odpowietrzającą, po czym wpinamy przewód odpływowy.

Przechodzimy do pozostałych silników wysokoprężnych. Na dole obudowy filtru znajduje się śruba, którą odkręcamy o jeden obrót. Teraz podstawiamy pod filtr puste naczynie i odkręcamy środkową śrubę na górnej pokrywie. Będzie nam do tego potrzebny Torx30. Podobnie jak to było wyżej opisane, zbieramy około 0.1L wody do momentu aż zacznie wypływać czyste paliwo.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przechodzimy do wymiany filtra w silniku wysokoprężnym. Pierwsze kroki są takie sam jak podczas odwadniania filtru z tą różnicą, że trzeba zlać całe paliwo. Następnie odpinamy złącze czujnika temperatury i ogrzewania filtru, są one z boku filtra. Następnie odpinamy przewód paliwowy. Umiejscowiony jest na górnej pokrywie. Kolejne czynności będą przedstawione z osobna dla poszczególnych silników.

Zaczynamy od silnika 1.7 X17DT. Obok przewodu paliwa (na górze pokrywy) znajduje się śruba odpowietrzające (na lewo od niego). Musimy ją wykręcić. Następnie odkręcamy filtr i wyjmujemy go razem z osłoną. Teraz mocujemy go w imadle (bez osłony). Kolejny krok to demontaż śruby spustowej i przewodu odpływowego z wkładu filtru, oba elementy znajdują się na dole.

Zobacz też: Opel Vectra B: kontrola skrzyni biegów

REKLAMA

Odkręcamy wkład i wyjmujemy go z korpusu. Oczyszczamy powierzchnię montażu, zwilżamy nową uszczelkę olejem napędowym i dokręcamy ręcznie filtr. Teraz montujemy śrubę spustową i przewód odpływowy na wkładzie filtru. Następnie mocujemy filtr paliwa razem z osłoną i przykręcamy go do wspornika. Kolejny grok to zamocowanie przewodów paliwa wraz z nowymi uszczelkami. Potem wkręcamy śrubę odpowietrzającą i podpinamy złącze ogrzewania filtru oraz czujnika temperatury. Pozostaje nam wykonać jazdę próbną i po powrocie sprawdzić szczelność wszystkich połączeń

Przechodzimy do pozostałych silników wysokoprężnych. Pierwszy krok, jaki musimy wykonać to zdemontowanie obudowy filtru paliwa. Następnie odkręcamy jego obudowę. Teraz wyjmujemy dolną część obudowy. W tym momencie musimy mieć przy sobie puste naczynie i kilka szmatek do wytarcia paliwa, które będzie się wylewać podczas przeprowadzania tej pracy.

To co w niej pozostało, wylewamy do pustego naczynia. Pamiętajmy, że podczas pracy gromadzimy wszystkie płyny do jednego pojemnika i oddajemy go do punktu utylizacji. Wycieramy dolną i górną część obudowy filtru. Najlepiej zrobić to za pomocą szmatki, która nie pozostawia włókien. Montujemy nowy wkład i zalewamy obudowę nowym olejem napędowym. Wszystkie elementy składamy w odwrotnej kolejności. Pamiętajmy o stosowaniu nowych uszczelek. Montujemy obudowę na swoje miejsce i odpalamy samochód.

Zobacz też: Opel Vectra B: wymiana żarówek

Przechodzimy do wymiany filtru paliwa w silniku benzynowym. Na początku musimy zmniejszyć ciśnienie paliwa w obwodzie. W tym celu musimy wymontować przekaźnik pompy paliwa. Znajduje się on w skrzynce obok zbiorniczka płynu hamulcowego. W silniku 1.6 jest to ten górny po lewej stronie stojąc przodem do auta w 1.8, 2.0 i 2.5 – dolny. Filtr paliwa umiejscowiony jest obok baku po lewej stronie. Podnosimy samochód stosując się do wytycznych odnośnie bezpieczeństwa.

Podsuwamy pod filtr puste naczynie i odpinamy złącza z przewodów paliwa. Potrzebne jest do tego specjalne narzędzie lub 2 śrubokręty i trochę zdolności manualnych. Wyjmujemy filtr z obejmy i opróżniamy go bezpośrednio nad naczyniem. W jego miejsce montujemy nowy. Pamiętamy o zachowaniu odpowiedniego kierunku. Pomocna jest strzałka na obudowie informująca jak przepływa paliwo.

Montaż przewodów przebiega w odwrotnej kolejności. Opuszczamy samochód i uruchamiamy silnik. W celu sprawdzenia szczelności udajemy się na jazdę próbną. Po powrocie sprawdzamy dokładnie połączenia czy nie widać na nich śladów wycieków. Jeżeli nie mamy żadnych zastrzeżeń na koniec udajemy się do punktu utylizacji ze zlanym paliwem i filtrami. 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

REKLAMA

Dłuższa trasa elektrykiem: ładowanie auta przestaje być problemem bo sieć stacji zaczyna się pokrywać z siecią Biedronki

Wkrótce ruszając w dalszą trasę samochodem elektrycznym i szykując plan podróży łatwiej będzie wybrać market Biedronki na trasie na przerwę połączoną z ładowaniem auta niż przeglądać samą sieć dostępnych stacji ładowania. Biedronka we współpracy z firmą Powerdot stara się w szczególności wypełniać nowymi stacjami ładowania wszelkie białe plamy polskiej elektromobilności.

Blisko milion pasażerów. Tylu w 2023 r. przewiozły wąskotorówki. Nie wiedzieliście, że takie pociągi jeszcze jeżdżą?

Koleje wąskotorowe po latach zapomnienia znów stają się popularne w Polsce. W 2023 r. podróżowało nimi ponad 948 tys. osób. To prawie dwukrotnie więcej niż przed 10 laty. A to nie koniec ciekawych statystyk.

Mitsubishi się rozpędza. Nowy ASX stał się właśnie starym ASX-em. Na rynku zadebiutuje nowsza wersja

Mitsubishi szykuje się do liftingu nowego ASX-a. Samochód w zmienionej formie zadebiutuje w Polsce już jesienią tego roku. Tak, dobrze zgadliście. W tle nowego ASX-a nadal powiewać będzie francuska flaga. A metod modernizacji można upatrywać w poliftingowym Capturze.

Gęstszy olej w starym silniku? To popularny mit wśród kierowców. Ile w nim prawdy?

Auto ma spory przebieg? Zatem do silnika trzeba wlać gęstszy olej. To ma wydłużyć jego żywotność. Tak przynajmniej mówi popularny wśród kierowców mit. Okazuje się jednak, że efekt może być zupełnie odwrotny. Mechanicy i specjaliści z rynku mechanicznego ostrzegają.

REKLAMA

Znamy cenę nowych tablic rejestracyjnych. Będą droższe od starych. A i tak nie dostanie ich każdy kierowca

1 czerwca 2024 r. w Polsce pojawią się nowe tablice rejestracyjne. Żółte oznaczenia z czerwonymi literami będą przeznaczone do czasowej rejestracji samochodów osobowych przeznaczonych do zawodów sportowych. Ile będzie kosztować ich wydanie?

MAN stworzy ciężarówkę z napędem wodorowym. hTGX nie będzie miał ogniwa paliwowego. On będzie spalać wodór

Nowa ciężarówka MAN hTGX zadebiutuje w 2025 r. Będzie to pojazd wyposażony w silnik spalinowy. Jego paliwem stanie się wodór. Ciągnik ma mieć zastosowanie specjalne. Czemu jednak MAN nazywa go pojazdem bezemisyjnym?

REKLAMA