REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Volkswagen Golf MK2: obsługa gaźnika Keihin

Robert Kuśpiel
Obsługa gaźnika w Volkswagenie Golfie MK2. Fot.Newspress
Obsługa gaźnika w Volkswagenie Golfie MK2. Fot.Newspress

REKLAMA

REKLAMA

W poradniku tym przedstawimy całą charakterystykę i obsługę gaźnika Keihin w Volkswagenie Golfie MK2. Poniżej znajduje się opis poszczególnych czynności serwisowych w gaźniku Volkswagena Golfa drugiej generacji.

Zanim przejdziemy do wymontowania gaźnika Keihin warto przedstawić jego krótką charakterystykę. Występował on w silnikach dedykowanych na rynek szwajcarski. Oczywiście na naszych drogach często spotkamy Golfa „dwójkę” sprowadzanego właśnie z tamtego kraju. Teraz przedstawimy krótką charakterystykę tego gaźnika.

REKLAMA

Warto wiedzieć, że ma on na swoim wyposażeniu siłowniki, które są potrzebne głównie do otwierania przepustnicy przelotu oraz w wyłącznik cieplny ogrzewania kolektora ssącego. W jego dolnej części znajduje się grzałka podgrzewania. Gaźnik tego typu jest podłączony do termostatu w filtrze powietrza. Zastosowano również tutaj oddzielny podciśnieniowy zbiornik powierza. Znajdujące się w nim powietrze jest potrzebne do sterowania działaniem siłowników. Cała zasada działania oparta jest na szczelności przewodów ciśnieniowych. Bezwzględnie muszą być w nienagannym stanie.

Zobacz też: Volkswagen Golf MK2: obsługa gaźnika Pierburg 2EE

REKLAMA

Przechodzimy do demontażu gaźnika Keihin. Operacja ta jest niezbędna jeśli wymagana jest wymiana bądź naprawa tego typu gaźnika. Pierwszy krok jaki musimy zrobić to demontaż filtru powietrza. Odpinamy zaciski pokrywy i wyjmujemy wkładkę powietrza. Zalecamy przyjrzeć się dokładnie jak biegną wszystkie przewody powietrza, żeby podczas montażu nie pomylić kolejności.

Następnie odpinamy od gaźnika dwa przewody: zasilający i odprowadzający. Teraz wyjmujemy wtyczkę przewodów elektrycznych zaworu odcinającego dopływ paliwa do układu biegu jałowego. Kolejny krok to demontaż samej linki sterującej gaźnikiem. Nie jest to trudna operacja. Na początku wykręcamy dwie nakrętki wspornika znajdujące się bezpośrednio przy gaźniku. W tym momencie możemy wyjąć linkę.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Teraz demontujemy przewody podciśnieniowe od siłowników sterujących przepustnicą i taki sam (podciśnieniowy) idący do rozdzielacza zapłonu. W tym momencie możemy odłączyć przewód elektryczny łączący gaźnik z grzejnikiem kolektora ssącego. Pozostaje nam sama końcówka. Demontujemy go z kolektora i zabezpieczamy pozostający po nim otwór. Wszystko po to, żeby nie doprowadzić do przypadkowego zabrudzenia. Montaż przeprowadzamy w odwrotnej kolejności.

REKLAMA

Teraz przedstawimy wytyczne odnośnie naprawy gaźnika. Są one identyczne jak dla gaźniku Pierburg 2E2. Nie stosując się do poniżej wymienionych wytycznych można doprowadzić do jego uszkodzenia. Pierwsza i najważniejsza uwaga tyczy się czyszczenia dysz. Nie należy stosować do tego wszelkiego rodzaju drutów i szpilek. Tyczy się to również innych otworów.

Używamy tylko oryginalnych części zamiennych. Zamienniki niewiadomego pochodzenia mogą okazać się innych wymiarów lub mało wytrzymałe. Często zdarza się, ze oryginalny używany element ma znacznie lepsze właściwości niż nowy ze sklepu. Do wymontowania dysz stosujemy tylko i wyłącznie śrubokręty o zaostrzonych krawędziach. Działanie mało solidnym sprzętem może doprowadzić do zatkania otworów w dyszach.

Jeżeli zdecydujemy się na wymian dysz to tylko na takie, które mają identyczne oznaczenia jak nasze stare. Pamiętajmy o tym, że są one odpowiednio dobierane do każdej wersji silnikowej. Montaż większej dyszy nie zmieni charakterystyki pracy silnika jeśli nie wymienimy całego kompletu. Dlatego radzimy wymieniać pod komplet lub całkowicie na inne.

Na sam koniec kilka uwag odnośnie czyszczenia powierzchni i montażu. Nie zaleca się wykonywania tego za pomocą ostrych i twardych narzędzi. Jest to bardzo szkodliwe dla aluminiowych części. Podczas montażu nie przykręcajmy śrub z nadmierną siłą, gdyż łatwo jest uszkodzić gwinty. Połączenia nieszczelne wprowadzają niepożądane powietrze co negatywnie wpływa na pracę silnika.

Jeśli chodzi o rozdzielenie go na elementy pierwsze musimy wykonywać to w następującej kolejności. Na początku demontujemy zacisk sprężysty cięgna dźwigni. Znajduje się on w pobliżu pokrywy. Pamiętajmy, żeby zdemontować z cięgna wszystkie elementy. Teraz odkręcamy wspomnianą wcześniej pokrywę i zdejmujemy ją. Pamiętajmy, żeby podczas demontażu użyć nowej uszczelki.

Po zdjęciu wkręcamy z niej zawór iglicowy i wyjmujemy zawleczki z cięgien membran (są dwie). Teraz wyjmujemy podkładki i odczepiamy cięgna. Z gaźnika demontujemy membrany podciśnieniowego. Kolejny krok to wykręcenie dyszy paliwa biegu jałowego (znajduje się pod zaślepką). W dolnej części gaźnika znajduje się pompka przyspieszająca, którą również musimy zdemontować.

Pozostaje nam demontaż zaworu elektromagnetycznego odcinającego bieg jałowy, wkrętu regulacyjnego prędkości biegu jałowego oraz oś pływaka wraz z pływakiem. Jeżeli nie znamy budowy gaźnika, nie mamy ewentualnych rysunków poglądowych lub nie jesteśmy pewni co do swoich umiejętności należy poprosić o pomoc osobę, która podejmowała się tego typu czynności. Jak widać nie jest to łatwa praca. Bardo ważna jest kolejność montowanych elementów. Pominięcie któregoś z nich może doprowadzić do uszkodzenia.

Przechodzimy do regulacji gaźnika Keihin. Zaczynamy od sprawdzenia wydatku pompy przyśpieszającej. Do tej czynności będzie nam potrzebny lejek wraz z menzurką. Na początku musimy zdemontować gaźnik jak zostało to pokazane z znajdującym się wyżej opisie. Następnie zdejmujemy pokrywę gaźnika i napełniamy komorę pływaka paliwem. Teraz montujemy ponownie pokrywę i zamykamy przepustnicę przelotu za pomocą wkrętu regulacyjnego.

Teraz podsuwamy menzurkę razem z lejkiem pod dół gaźnika. Otwieramy ręcznie przepustnicę i obracamy dźwignią około 10 razy. Jeśli chodzi o długość obrotu to jeden powinien trwać 3 sekundy. Po tym zabiegu sprawdzamy ilość paliwa w naczyniu pomiarowym – menzurka. Interesuje nas dokładnie, jaka jest objętość na jeden obrót. Nominalnie jest to 0.78cm3. oczywiście jest na to pewna tolerancja wynosząca 0.15cm. Oczywiście takie położenie można sterować za pomocą zderzaka. Ustawiając go ku górze zwiększamy wydatek, do dołu zmniejszamy. Ułożenie wtryskiwacza pompki nie jest regulowane.

Dodatkową pracą, którą możemy wykonać jest sprawdzenie i regulacja biegu jałowego. Pierwszy krok to prawidłowe nagrzanie silnika. Najlepiej wykonać jazdę próbną w celu osiągnięcia nominalnej temperatury pracy. Teraz sprawdzamy czy przepustnica rozruchowa jest w całości otwarta. Cięgno ssania powinno być wepchnięte do oporu. Przy filtrze powietrza zdejmujemy przewód odpowietrzania skrzyni korbowej (ściągamy z króćca). Pamiętajmy o zabezpieczeniu wylotu.

Zobacz również: Jak usunąć nieszczelności pomiędzy gaźnikiem i kolektorem ssącym?

Przechodzimy do sprawdzenia prędkości obrotowej biegu jałowego. Powinno ona oscylować na poziomie ok. 950 obr/min. Dodatkową opcją jest sprawdzenie stężenie tlenku węgla w spalinach. Potrzebny jest do tego specjalny analizator spalin (dostępny w serwisach aukcyjnych). Stężenie tlenku węgla powinno być ok. 1 do 1.5%. Prędkość obrotowa biegu jałowego jest mocno związana z zawartością tlenku węgla w spoinach. Dlatego warto się postarać, żeby dokonać pomiaru na analizatorze spalin.

Jak widać obsługa gaźnika Keihin w niektórych punktach jest zupełnie inna od Pierburg 2E2. Należy mieć na uwadze, ze rodzaj gaźnika opisywanego w tym poradniku dotyczy aut dedykowanych na rynek Szwajcarski. Oczywiście na naszym rynku będą one występować w zdecydowanej mniejszości. Czy to w przypadku Pierburga 2E2 lub Keihina, wymagane są pewne umiejętności manualne oraz podstawy budowy gaźnika.

Chcąc dowiedzieć się czy mamy auto ze Szwajcarii wystarczy rozkodować numer nadwozia.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moto
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Za 175 niezapłaconych mandatów skonfiskowali mu SUV-a. Choć dalej nim jeździ...

    60-latek z Florencji idzie na rekord. W ostatnich latach dostał 175 mandatów. Opiewają one na kwotę ponad 30 tys. euro. Żadnej z grzywien jednak nie opłacił. Dlatego skonfiskowali mu SUV-a.

    Rowerzyści boją się jeździć po ulicy. Powód? Tym są zachowania kierowców

    Rowerzyści boją się jeździć po ulicy. Czasami jednak nie mają innego wyjścia... Dobra informacja mimo wszystko jest taka, że jazda rowerem w Polsce staje się coraz bezpieczniejsza. Tak przynajmniej twierdzą statystyki.

    Dziś jest statystycznie najbardziej "wypadkowy" dzień tygodnia. To w piątki na drogach ginie nawet 270 osób

    Piątek, piąteczek, piątunio? Ukochany dzień Polaków niestety bezpieczny nie jest. W 2023 r. w każdy piątek miało miejsce średnio 3555 wypadków. W zdarzeniach tych ginęło średnio 268 osób, a 4091 odnosiło obrażenia. Czemu tak się dzieje?

    Mandaty dla kierowców po nowemu. Pojawi się możliwość wznowienia postępowania. Dziś to niemożliwe

    Dziś mandatu karnego praktycznie nie da się uchylić. Po podpisaniu staje się ostateczny. Od lat mówiono o tym, że sytuacja odbiera kierowcom prawo do obrony. MS wreszcie wysłuchało apeli i zapowiada zmiany. Pojawi się możliwość wznawiania postępowania mandatowego.

    REKLAMA

    Ten Opel spala tylko 5 litrów benzyny na 100 km. Ruszają zamówienia na hybrydową Astrę. Ile kosztuje?

    Opel Astra L wykonuje kolejny krok w stronę eko-mobilności. Właśnie stała się hybrydą, a właściwie to lekką hybrydą. Oferuje 136 koni mocy i spalanie wynoszące tylko 5 litrów. Ile kosztuje Astra Hybrid w Polsce?

    Nie tylko na pasach. Tu pieszy ma pierwszeństwo... wszędzie. Niebieski znak zmienia wszystko. Lepiej go poznaj

    Niebieski znak informuje kierowcę o tym, że wjechał właśnie do strefy zamieszkania. A tu reguła jest jedna. To królestwo pieszego. To on ma pierwszeństwo. Choć szczególne zasady ruchu nie ograniczają się tylko do tego wymogu.

    "Rzucimy jeszcze okiem na oponki" Od tych słów często zaczyna się poważny problem kierowców. Mandaty za opony do 3 tys. zł

    Policjant podczas kontroli drogowej może sprawdzić nie tylko dokumenty pojazdu. Równie dobrze może przyjrzeć się oponom. Co to jednak oznacza w praktyce? To ważne pytanie w momencie, w którym rozpoczyna się sezon wymiany opon na letnie.

    Stan techniczny roweru. Za jakie usterki kierowca może dostać mandat w 2024 r.?

    Koła się kręcą, a więc rower jest sprawny? No właśnie nie. Cykliści przed rozpoczęciem sezonu powinni sprawdzić stan techniczny pojazdu. Przy czym kluczowy jest jeden element. Wyładowana bateria może bowiem kosztować kierującego nawet 3000 zł.

    REKLAMA

    Tracą prawo jazdy za prędkość w mieście, ale nie mają go jak odzyskać przez długie miesiące. Paradoks po wyroku TK

    Kierowca za przekroczenie prędkości w mieście o więcej niż 50 km/h stracił prawo jazdy. Teoretycznie, bo decyzji nie potwierdził starosta. W takim przypadku kierujący trafia w próżnię. Bo prawa jazdy nie ma i nie wiadomo, kto miałby mu oddać dokument. W efekcie zakaz obowiązuje dużo dłużej, niż zakładane w prawie 3 miesiące.

    Oto cennik nowej Dacii Duster III. Za auto trzeba zapłacić co najmniej 79 900 zł. Sprzedaż właśnie ruszyła

    Trzecia generacja Dacii Duster oficjalnie wchodzi do polskiej sieci sprzedaży. Marka wskazała cennik dla roku 2024. Za rumuńskiego SUV-a trzeba zapłacić minimum 79 900 zł. Od tej wartości zestawienie jednak dopiero startuje.

    REKLAMA