| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Eksploatacja > Zrób to sam > Volkswagen Polo III: wymiana filtru powietrza i paliwa

Volkswagen Polo III: wymiana filtru powietrza i paliwa

W poradniku tym dowiesz się jak samemu wymienić i odwodnić filtr paliwa w silniku wysokoprężnym. Dokonamy również wymiany filtru powietrza.


O tym jak ważna jest regularna wymiana filtrów powinien wiedzieć każdy kierowca. W przypadku tych dwóch polecamy dokonywać wymiany, co roku o tej samej porze. Zakup filtra paliwa to wydatek ok. 30 – 40zł natomiast powietrza ok. 30zł. Oczywiście możemy się zdecydować na coś droższego lub tańszego, jednak tej ostatniej opcji nie polecamy.

Zobacz też: Volkswagen Polo III: wymiana płynu i sprawdzenie układu hamulcowego

Zaczynamy od odwadniania filtru paliwa, zalecamy wykonywać to raz na pół roku. Właściwie do całej operacji nie są nam potrzebne żadne szczególne narzędzia poza pustym naczyniem do zebrania wody. Filtr znajduje się w przedziale silnika po prawej stronie przed miejscem mocowania kolumny zawieszenia. Pierwszy krok to zdjęcie spinki i wyjęcie zaworu regulacyjnego wraz z podłączonymi do niego przewodami paliwa.

Odkręcamy zawór odwadniający u dołu filtru i zlewamy do naczynia ok. 0.1l cieczy. Dokręcić go z powrotem i zamontować zawór regulujący. Obwód odpowietrzy się sam po uruchomieniu silnika. Wciskamy kilkakrotnie pedał gazu i sprawdzamy czy nie są widoczne wycieki.

Wymiana filtru wygląda podobnie. Na początku spuszczamy paliwo tak samo jak w przypadku odwadniania. Wyjmujemy spinkę mocującą i zdejmujemy zawór regulacyjny wraz z podłączonymi przewodami paliwa. Przecinamy opaski zabezpieczające i odłączamy je od filtra. Zdejmujemy obejmę mocującą i wyjmujemy wkład. Nowy napełniamy paliwem w celu szybszego wprowadzenia oleju napędowego w obieg. Montaż przeprowadzamy w odwrotnej kolejności. Pamiętajmy o założeniu nowych opasek zabezpieczających.

Zobacz też: Volkswagen Polo III: sprawdzenie układu chłodzenia

Uruchamiamy silnik i pozostawiamy go na luzie. Naciskamy kilkakrotnie pedał gazu. Paliwo bez pęcherzyków powietrza powinno przepływać do pompy wtryskowej. Na koniec sprawdzamy szczelność podobnie jak w przypadku odwadniania.

Przechodzimy do wymiany filtra powietrza. Tutaj będziemy musieli unieść nasze auto do góry. W tym celu korzystamy z kanału, platformy warsztatowej lub tradycyjnego lewarka wraz z „kobyłkami”. W silniku wysokoprężnym 1.7 i 1.9 musimy otworzyć klamry i zdjąć pokrywę filtru. W jednostce napędowej 1.4 sprawa wygląda podobnie z tą różnicą, że obudowa mocowana jest na śruby Torx.

Wycieramy wnętrze za pomocą wilgotnej szmatki i montujemy nowy wkład. Zamykamy obudowę i opuszczamy samochód. Nie jest to trudna czynność, więc nie powinno być żadnych komplikacji.

Zobacz też: Volkswagen Polo III: kontrola ciśnienia sprężania

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Andrzej Kowalski

Doradca podatkowy z kilkunastoletnim stażem w różnych organach podatkowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »