| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Eksploatacja > Zrób to sam > Mercedes W124: sprawdzenie i wymiana świec żarowych

Mercedes W124: sprawdzenie i wymiana świec żarowych

Sprawne świece żarowe ułatwiają rozruch silnika w okresie zimowym. W poradniku tym pokażemy jak sprawdzić i wymienić świece żarowe w Mercedesie W124.

W wielu warsztatach do sprawdzenia poboru prądu przez poszczególne świece żarowe stosowany jest amperomierz kleszczowy do pomiaru prądu stałego. Kleszcze zaciskane są na izolacji przewodów i wartość prądu jest mierzona z wykorzystaniem zjawiska indukcji. Jest to stosunkowo drogie urządzenie. Koszt ok. 500zł. Jeśli mamy możliwość skorzystania, robimy to w następujący sposób.

Zobacz też:  Jak wymienić świece żarowe w silniku TDI?

Zaciskamy jego kleszcze na kolejnych przewodach świec żarowych. Przekręcamy kluczyk w pozycję podgrzewania i mierzymy pobór prądu. Pamiętajmy, że silnik musi być zimny. Rozkład przewodów jest następujący:
• 1 cylinder – czarno- niebieski
• 2 cylinder – czarno-fioletowy
• 3 cylinder – czarno-czerwony
• 4 cylinder – czarno-żółty
• 5 cylinder – czarno-zielony
• 6 cylinder – czarno-biały

Pobór prądu przez każdą świecę żarową powinien wynosić po ok. 20 sekundach od 8 do 15 A. Jeżeli wartość nie znajduje się w danym przedziale musimy sprawdzić przewody i wymienić daną świecę. Oczywiście nie każdy ma dostęp do takiego urządzenia. Dobrą alternatywą jest wykorzystanie lampki próbnej. Na ustawionej pozycji podgrzewania podłączamy ją pomiędzy miejsce podłączenia świecy żarowej a kadłub silnika. Lampka powinna się zaświecić w innym przypadku sprawdzamy przewody i ewentualnie wymieniamy świecę.

Chcąc sprawdzić kable, odłączamy sześciu stykowe złącze od przekaźnika czasowego podgrzewania i mierzymy omomierzem rezystancję między gniazdkami złącza a masą (kadłub silnika). Jeżeli pomiar daje wynik nieskończoności to oznacza przerwę w miejscu podłączenia świecy żarowej lub przewodzie zasilającym.

Zobacz też:  Wymiana świec zapłonowych?

Przechodzimy do wymiany świec w Mercedesie. Odkręcamy nakrętkę przewodu elektrycznego i przystępujemy do wykręcenia świecy. Robimy to za pomocą wąskiej wkładki klucza nasadowego 12. Jak da się zauważyć dostęp jest stosunkowo utrudniony i będziemy musieli użyć odpowiedniej przedłużki. Po wyjęciu świec przyglądamy się dokładnie ich końcówkom. Jeżeli są przepalone, oznacza to problemy z wtryskiwaczami.

Nie jest to wada świec. W przypadku takiego objawu należy udać się do wyspecjalizowanego warsztatu w celu sprawdzenia wtryskiwaczy. Świece dokręcamy momentem 20Nm. W przypadku braku klucza dynamometrycznego, dokręcamy na wyczucie. Jednak jest to metoda dla wprawionych osób. Przewody elektryczne dokręcamy ręcznie. Koszt jednej świecy to wydatek ok. 30zł za sztukę.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Green Drive

To kampania społeczna realizowana przez Fundację Trans.org (www.trans.org). Głównym celem akcji jest pokazanie firmom transportowym w Europie najlepszych sposobów na zmniejszenie wydatków na paliwo.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »