reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Eksploatacja > Zrób to sam > Nissan Primera P10/P11: wymiana oleju silnikowego

Nissan Primera P10/P11: wymiana oleju silnikowego

Częste wymiany oleju silnikowego są dobrą metodą na zapewnienie silnikowi odpowiedniej kondycji. W poradniku tym dowiesz się jak samemu wymienić olej w Nissanie Primera z silnikiem benzynowym 1,6 i 2,0.

Wymiana oleju w Primerze przewidziana jest co 7 500 km, jednak można przyjąć wartość graniczną 15 000 km. Jeśli chodzi o sam olej mamy duży wybór. Zalecane są oleje o lepkości od 10W30 do 15W50. Całą pracę polecamy wykonywać z pozycji podnośnika warsztatowego lub kanału. Pewne jest, że auto musi być całe w górze. Wymianę prowadzimy na rozgrzanym silniku.

Zobacz też: Nissan Primera P10/P11: wymiana płynu chłodniczego  

Podnosimy maskę i odkręcamy korek wlewu oleju. Wystarczy obrócić go przeciwnie do obrotu wskazówek zegara. Za pomocą klucza odkręcamy korek spustowy. Jeśli mamy problem warto użyć przedłużki. Wykręcamy go o jeden obrót i podkładamy puste naczynie. Odkręcamy korek do końca i w ostatniej fazie szybko zabieramy rękę na bok. Czekamy aż cały zużyty olej spłynie do naczynia.

Czyścimy dokładnie korek spustowy i sprawdzamy stan podkładki uszczelniającej. Proponujemy wymienić na nową, unikniemy wszelkich wycieków. Dokręcamy go i przechodzimy do wymiany filtru oleju. Znajduje się on z tyłu po prawej stronie silnika. W przypadku silnika 1.6 łatwiejszy jest dostęp od dołu samochodu. W przypadku 2.0 dostęp jest trochę utrudniony.

Zobacz też: Nissan Primera P10/P11: sprawdzenie układu zapłonowego

Warto kupić sobie specjalny klucz do wykręcania filtrów, jego koszt to około 20 złotych. Czyścimy dokładnie miejsce przylegania filtru, pamiętając o zdjęciu pozostałości starej uszczelki. Smarujemy nową olejem silnikowy. Kręcimy do momentu aż pierścień uszczelniający nie zetknie się z powierzchnią. Wtedy musimy dokręcić go o 2/3 obrotu. Opuszczamy samochód i przechodzimy do zalania silnika nowym olejem. Ilość uzależniona jest od wersji silnika.

• Roczniki od czerwca 1990 do października 1996
- silnik 1.6 wymaga 3.1L
- silnik 2.0 wymaga 3.7l
• Roczniki od października 1996 do września 1999
- silnik 1.6 wymaga 2.9l
- silnik 2.0 wymaga 2.8l

Wlewamy nowy olej i sprawdzamy szczelność. Jeżeli nie widać żadnych wycieków uruchamiamy silnik i ponownie prowadzimy oględzin. Sprawdzić stan oleju na bagnecie czy jest w pozycji max. Przed ruszeniem powinniśmy zaczekać aż zgaśnie kontrolka oleju. Ponownie gasimy silnik i czekamy aż olej spłynie na dno miski olejowej. Jeśli nie ma żadnych wycieków możemy ruszać w drogę.

Zobacz też: Nissan Primera P10/P11: wymiana świec zapłonowych

Jeśli chodzi o materiały eksploatacyjne mamy duży wybór filtrów. W cenie do 50zł możemy już kupić dobry filtr. Cena oleju zależy od producenta, którego wybierzemy. Zużyty olej powinniśmy oddać w zakręconym pojemniku do punktu utylizacji.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Wymiana oleju w Nissanie Primerze przewidziana jest co 7 500 km, jednak można przyjąć wartość graniczną 15 000 km. fot. Newspress
Wymiana oleju w Nissanie Primerze przewidziana jest co 7 500 km, jednak można przyjąć wartość graniczną 15 000 km. fot. Newspress

Uprawnienia rodziców w pracy. Poradnik pracodawcy59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Odszkodowania Campter

Campter Odszkodowania uzyskuje odszkodowania dla osób poszkodowanych w wypadkach oraz na skutek zdarzeń losowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama