REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak wymienić filtry paliwa i powietrza?

Zuzanna Gawor-Kotkowska
Regularna wymiana filtrów paliwa i powietrza w naszym samochodzie może mieć duży wpływ na żywotność silnika i osiągi auta.  fot. Newspress
Regularna wymiana filtrów paliwa i powietrza w naszym samochodzie może mieć duży wpływ na żywotność silnika i osiągi auta. fot. Newspress

REKLAMA

REKLAMA

Regularna wymiana filtrów paliwa i powietrza w naszym samochodzie może mieć duży wpływ na żywotność silnika i osiągi auta. Podpowiadamy, jak wymienić filtr paliwa oraz filtr powietrza w samochodzie.

Każda część samochodu, która wykorzystuje do działania płyny lub powietrze, powinna być zabezpieczona filtrem separującym zanieczyszczenia. Filtr powietrza powinniśmy wymieniać średnio raz do roku lub po przejechaniu 15 000 kilometrów, natomiast filtr paliwa dwa razy rzadziej.

REKLAMA

REKLAMA

Filtr powietrza znajduje się zazwyczaj w plastikowej obudowie na szczycie lub z boku silnika. Obudowa to dużej wielkości element pod maską samochodu. Pokrywa filtra zazwyczaj przymocowana jest do reszty obudowy za pomocą metalowych klipsów lub zatrzasków. Można odgiąć je płaskim śrubokrętem lub nożem. Czasem pokrywa zabezpieczana jest śrubami.

Gdy usuniemy pokrywę, zobaczymy filtr, który może mieć kształt walca lub prostopadłościanu. Zazwyczaj ma jasny kolor, co ułatwia ocenić skalę zabrudzenia. Jest wykonany z miękkiego materiału lub papieru, więc jego wyjęcie nie powinno sprawić problemu. Po usunięciu filtra powinniśmy sprawdzić w jakim jest stanie. W tym celu wystarczy kilka razy wygiąć go i obserwować, czy wydostaje się z niego dużo kurzu/brudu. Jeśli tak, powinniśmy go wymienić. 

Zobacz również: Jak często trzeba wymieniać olej i jak dobrać go do swojego auta?

Filtr powietrza można zakupić w dowolnym sklepie motoryzacyjnym. Jego koszt to od około 20 do 200 złotych, w zależności od typu, marki i modelu samochodu. Przy kupnie nowego filtra warto mieć ten zużyty przy sobie w celu porównania. Nowy filtr umieszczamy w obudowie i zabezpieczamy ją, aby się nie otworzyła. Najprostszymi filtrami powietrza są filtry typu papierowego, ich koszt to zwykle kilkanaście do kilkudziesięciu złotych. Można też zainwestować we wkładki filtrowe wyższej klasy, np. firmy K&N, które wystarczy okresowo czyścić i smarować.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wymiana filtra paliwa jest nieco bardziej skomplikowana, gdyż samo odnalezienie go może być wyzwaniem. W większości samochodów nowej generacji filtr paliwa znajduje się w baku paliwowym. W takim przypadku polecamy skorzystać z usługi fachowca.

Zobacz również: Jak sprawdzić kompetencje mechanika?

Samodzielna wymiana

REKLAMA

Jeśli jednak filtr paliwa jest w zasięgu ręki, możemy z powodzeniem zabrać się do jego wymiany. Filtr raczej rzadko znajduje się w komorze silnika, zaś najczęściej montuje się go w okolicy baku paliwa. Jeśli nie jest widoczny lub nie umiemy go rozpoznać, możemy poszukać przewodu paliwowego, który jest miękki, mniej więcej o grubości palca, poprowadzony z tylnej części samochodu. Przewód powinien nas doprowadzić do filtra paliwa. Te dwa elementy zazwyczaj połączone są z pomocą małej, metalowej opaski, którą należy rozgiąć śrubokrętem lub odkręcić w zależności od typu zamontowanej opaski.

Filtr podłączony jest do przewodów prowadzonych z baku do silnika. Odłączamy go, a przewody zabezpieczamy tak, aby nie wyciekała z nich benzyna. Możemy zrobić to np. zatykając je dwoma ołówkami. Zastępując stary filtr nowym, upewnijmy się, że kierujemy go w dobrą stronę. Zazwyczaj na filtrze jest strzałka, informująca o kierunku przepływu paliwa. Jeśli jednak jej nie ma, radzi się zapamiętać ułożenie starego filtra przed ściągnięciem. Przy montażu ważne jest, aby naciągnąć przewody na króćce filtra tak głęboko, jak to tylko możliwe, a następnie założyć opaski zaciskowe. Powinny one być w zestawie z filtrem, o ile w naszym modelu samochodu producent zastosował jednorazowe. Jeśli nie, możemy użyć starych opasek.

Filtry paliwa i powietrza są bardzo ważnym elementem funkcjonowania silnika naszego samochodu. Regularne kontrole i wymiany mogą poprawić osiągi auta oraz przedłużyć żywotność silnika. Dbajmy więc o to, aby filtry były zawsze w dobrym stanie.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

REKLAMA

Dłuższa trasa elektrykiem: ładowanie auta przestaje być problemem bo sieć stacji zaczyna się pokrywać z siecią Biedronki

Wkrótce ruszając w dalszą trasę samochodem elektrycznym i szykując plan podróży łatwiej będzie wybrać market Biedronki na trasie na przerwę połączoną z ładowaniem auta niż przeglądać samą sieć dostępnych stacji ładowania. Biedronka we współpracy z firmą Powerdot stara się w szczególności wypełniać nowymi stacjami ładowania wszelkie białe plamy polskiej elektromobilności.

Blisko milion pasażerów. Tylu w 2023 r. przewiozły wąskotorówki. Nie wiedzieliście, że takie pociągi jeszcze jeżdżą?

Koleje wąskotorowe po latach zapomnienia znów stają się popularne w Polsce. W 2023 r. podróżowało nimi ponad 948 tys. osób. To prawie dwukrotnie więcej niż przed 10 laty. A to nie koniec ciekawych statystyk.

Mitsubishi się rozpędza. Nowy ASX stał się właśnie starym ASX-em. Na rynku zadebiutuje nowsza wersja

Mitsubishi szykuje się do liftingu nowego ASX-a. Samochód w zmienionej formie zadebiutuje w Polsce już jesienią tego roku. Tak, dobrze zgadliście. W tle nowego ASX-a nadal powiewać będzie francuska flaga. A metod modernizacji można upatrywać w poliftingowym Capturze.

Gęstszy olej w starym silniku? To popularny mit wśród kierowców. Ile w nim prawdy?

Auto ma spory przebieg? Zatem do silnika trzeba wlać gęstszy olej. To ma wydłużyć jego żywotność. Tak przynajmniej mówi popularny wśród kierowców mit. Okazuje się jednak, że efekt może być zupełnie odwrotny. Mechanicy i specjaliści z rynku mechanicznego ostrzegają.

REKLAMA

Znamy cenę nowych tablic rejestracyjnych. Będą droższe od starych. A i tak nie dostanie ich każdy kierowca

1 czerwca 2024 r. w Polsce pojawią się nowe tablice rejestracyjne. Żółte oznaczenia z czerwonymi literami będą przeznaczone do czasowej rejestracji samochodów osobowych przeznaczonych do zawodów sportowych. Ile będzie kosztować ich wydanie?

MAN stworzy ciężarówkę z napędem wodorowym. hTGX nie będzie miał ogniwa paliwowego. On będzie spalać wodór

Nowa ciężarówka MAN hTGX zadebiutuje w 2025 r. Będzie to pojazd wyposażony w silnik spalinowy. Jego paliwem stanie się wodór. Ciągnik ma mieć zastosowanie specjalne. Czemu jednak MAN nazywa go pojazdem bezemisyjnym?

REKLAMA