REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak sprawdzić stan płynów w układzie hamulcowym, akumulatorze, spyskiwaczu i wspomaganiu kierownicy?

Zuzanna Gawor-Kotkowska
Jak sprawdzić płyny? fot. Newspress
Jak sprawdzić płyny? fot. Newspress

REKLAMA

REKLAMA

Podpowiadamy jak sprawdzić stan płynów w układzie hamulcowym, akumulatorze, układzie spryskiwacza i wspomagania kierownicy.

Jednym z systemów wymagających częstej kontroli poziomu płynu jest układ hamulcowy. Zbiorniczek umieszczony jest zazwyczaj w komorze silnika, blisko przedniej szyby. Należy odkręcić nakrętkę i sprawdzić jego poziom. Powinien on sięgać do oznaczonego na zbiorniczku poziomu maksymalnego. Jeśli płynu brakuje, trzeba go koniecznie uzupełnić. Płyn hamulcowy możemy zakupić na stacji benzynowej lub w supermarkecie, a także w sieciowym sklepie motoryzacyjnym. Zwróćmy uwagę na oznaczenie na butelce. Polecamy stosować płyn z oznaczeniem DOT-3 lub powyżej. Oznaczenie to wskazuje temperaturę parowania. Im wyższa wartość, tym większe bezpieczeństwo przy wielokrotnym, ostrym hamowaniu, które nagrzewa cały system. Najlepiej jest jednak używać zalecanego przez producenta. Nie wolno też mieszać ze sobą płynów hamulcowych różnego typu.

REKLAMA

Zobacz również: Kiedy wymienić filtr powietrza?

REKLAMA

Podczas dolewania płynu zadbajmy o to, aby do układu nie dostała się woda. Jeśli pada deszcz, róbmy to w garażu lub pod dachem. Układ hamulcowy powinien być szczelny. Jeśli zaobserwujemy notoryczny spadek płynu, prawdopodobnie jest to oznaką przecieku. Taka usterka jest bardzo niebezpieczna dla naszego bezpieczeństwa, dlatego powinniśmy niezwłocznie udać się do mechanika.

Kolejnym elementem wymagającym kontroli jest akumulator. Niektórzy producenci stosują akumulatory bezobsługowe w samochodach, które rozpoznamy po braku otworów na wieku. Jeśli nie posiadamy takiego akumulatora, powinniśmy co jakiś czas sprawdzić jego stan. Każda cela zabezpieczona jest małą pokrywką, którą w zależności od budowy możemy podważyć lub odkręcić śrubokrętem. Płyn powinien sięgać maksymalnego, wyznaczonego przez producenta poziomu. Jeśli tak nie jest, należy wypełnić celę wodą destylowaną, która nie zawiera zanieczyszczeń mogących powodować korozję. W ten sposób powinniśmy uzupełnić każde ogniwo akumulatora.

W baterii znajduje się kwas, mogący zaszkodzić naszej skórze, oczom i ubraniu. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Układ wspomagania kierownicy również działa dzięki obecności płynu. Jego poziom sprawdzamy w zbiorniku znajdującym się w komorze silnika, oznaczonym napisem „power steering”. Jeśli zajdzie konieczność uzupełnienia go, możemy dokonać jego zakupu choćby w supermarkecie lub na stacji benzynowej.

Płynu z dość oczywistych powodów wymagają też spryskiwacze przedniej i tylnej szyby oraz ewentualnie reflektorów. Zbiornik oznaczony jest zazwyczaj rysunkiem przedniej szyby. Aby sprawdzić jego poziom, należy po prostu zdjąć nakrętkę i zajrzeć do środka, a następnie dolać płynu, jeśli go brakuje. Nie nalewajmy nigdy wody ani płynu letniego do zbiornika, jeśli na zewnątrz panują ujemne temperatury. Zamarzający płyn może uszkodzić poszczególne elementy układu. Uważajmy też, żeby nie pomylić zbiornika spryskiwacza ze zbiornikiem wyrównawczym płynu chłodniczego. Są one podobnych rozmiarów a pomyłka mogłaby skończyć się katastrofą dla naszego silnika.

Zobacz również: Jak zabezpieczyć silnik przed uszkodzeniami mechanicznymi?

Kontrolowanie płynów w różnych układach naszego pojazdu jest dość łatwe i nie zabiera dużo czasu. Brak płynu hamulcowego lub w spryskiwaczu może stanowić poważne zagrożenie dla naszego bezpieczeństwa, a niedobór wody w akumulatorze może znacznie obniżyć jego wydajność. Warto więc zadbać o to, aby wszystkie układy w naszym samochodzie działały poprawnie.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Znamy cenę nowych tablic rejestracyjnych. Będą droższe od starych. A i tak nie dostanie ich każdy kierowca

1 czerwca 2024 r. w Polsce pojawią się nowe tablice rejestracyjne. Żółte oznaczenia z czerwonymi literami będą przeznaczone do czasowej rejestracji samochodów osobowych przeznaczonych do zawodów sportowych. Ile będzie kosztować ich wydanie?

MAN stworzy ciężarówkę z napędem wodorowym. hTGX nie będzie miał ogniwa paliwowego. On będzie spalać wodór

Nowa ciężarówka MAN hTGX zadebiutuje w 2025 r. Będzie to pojazd wyposażony w silnik spalinowy. Jego paliwem stanie się wodór. Ciągnik ma mieć zastosowanie specjalne. Czemu jednak MAN nazywa go pojazdem bezemisyjnym?

Jak podróżować z przyczepą kempingową? Jak się przygotować na taki wyjazd?

Pokój hotelowy z widokiem na jezioro i wraz z serią osobistych drobiazgów? Proszę bardzo! To jednak z zalet podróżowania z przyczepą kempingową. Sezon na takie wyjazdy właśnie w Polsce startuje. Warto zatem podpowiedzieć, jak kierowca może się do niego przygotować.

Wielkie zmiany dla kierowców w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim. Obejmą m.in. DTŚ

Rząd szykuje wielkie zmiany dla kierowców. Wyznaczył odcinki dróg w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim, które stracą status dróg krajowych. Nowelizacja, która wejdzie w życie 1 stycznia 2025 r., obejmuje m.in. legendarną Drogową Trasę Średnicową. Szlaki te wyjdą spod zarządu GDDKiA. Co to oznacza?

REKLAMA

Nowy zakład bieżnikowania opon w Polsce. Handlopex wykorzysta technologię Bridgestone

Handlopex uruchamia zakład bieżnikowania opon używanych w Kleszczelach. Ten każdego roku rocznie będzie produkował ok. 12 000 opon bieżnikowanych w technologii Bandag. Technologii Bandag, która została opracowana przez Bridgestone.

1,4 mld zł na autobusy z KPO. Nowy nabór dofinansuje nie tylko zakup autobusów elektrycznych

Ministerstwo infrastruktury ogłasza drugi nabór w konkursie autobusowym. Dostępna jest pula 1 403,5 mln zł. Za tą kwotę z KPO ma zostać sfinansowany zakup 372 autobusów. I nie muszą być one zeroemisyjne.

Kolejne podwyżki dla kierowców. Po cichu zmieni się stawka za psychotesty. Co z badaniami lekarskimi i przeglądami?

Do listy zmian, którą można zatytułować "seria podwyżek dla kierowców", spokojnie da się dopisać kolejną. Ministerstwo zdrowia planuje właśnie zmianę ceny badań psychologicznych. Ta wzrośnie o jedną trzecią. Ile zapłacą kierowcy? I kiedy stawka wzrośnie?

Test: Nissan Ariya e-4ORCE 394 KM. To hot-SUV o napędzie elektrycznym

Elektryczny SUV nie kojarzy się z emocjami? Pomyślicie tak tylko dlatego, że jeszcze nigdy nie jeździliście prawie 400-konną Ariyą. Z tym autem niewiele modeli sportowych ma szansę podczas startu spod świateł. A to nie koniec jej zalet.

REKLAMA

Wielki potencjał zielonej logistyki, na który długo jeszcze poczekamy [ESG w logistyce 2024-2030]
Będą nowe stawki za badania psychologiczne kierowców

Ministerstwo Zdrowia chce podnieść stawkę za badania psychologiczne kierowców. Aktualna stawka obowiązuje już dekadę. Ile ma wynosić nowa?  

REKLAMA