| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Eksploatacja > Porady użytkowe > Przegląd samochodu przed podróżą - co zabrać ze sobą w trasę?

Przegląd samochodu przed podróżą - co zabrać ze sobą w trasę?

Jakie elementy auta warto sprawdzić przed dłuższą podróżą? Czego nie zapomnieć zabrać ze sobą i co warto mieć w bagażniku?

Jak zadbać o samochód przed podróżą?

Samochód to jeden z najpopularniejszych środków transportu podczas wakacyjnych wojaży. Nic dziwnego – przemawia za nim wygoda, szybkość i relatywnie niskie koszty. W ferworze przygotowań do upragnionego urlopu zapominamy jednak o bezpieczeństwie. Zanim wyruszymy w trasę, zróbmy przegląd – zajmie chwilę, a dzięki niemu unikniemy przykrych niespodzianek.

Zaledwie co czwarty kierowca ocenia swój obecny samochód jako bezpieczny, a jeszcze mniej, bo tylko 13 proc. – jako bezawaryjny – tak wynika z badań przeprowadzonych w tym roku przez Instytut PBS na zlecenie firmy Castrol. Aspekt bezpieczeństwa staje się najważniejszy, jeżeli myślimy o przyszłym samochodzie – najwięcej, bo aż 36 proc. badanych tym właśnie będzie się kierować, kupując samochód. Co ciekawe, koszty utrzymania czy bezawaryjność schodzą na dalszy plan – te kryteria są ważne dla odpowiednio 20 i 17 proc. badanych. Aż 89 proc. kierowców dba o samochód, bo – jak twierdzi – w ten sposób troszczy się o bezpieczeństwo swoje i rodziny. 72 proc. robi to z pobudek ekonomicznych – dbają, ponieważ zainwestowali dużo pieniędzy i nie stać ich na nowe auto. Co sprawdzić, by podczas wakacji samochód nie zawiódł?

Właściwy poziom oleju to bezawaryjna praca silnika

W trakcie codziennej eksploatacji część kierowców zapomina o tym, jak ważne jest utrzymanie odpowiedniego poziomu oleju, który w dużej mierze zapewnia pełną ochronę silnika i gwarantuje jego bezproblemową eksploatację przez długie lata. Warto to sprawdzić przed wyruszeniem na urlop. „Jeśli planujemy krótkie, sporadyczne trasy i będziemy często odpalać zimny silnik, rekomendujemy Castrol Magnatec. Jeśli jeździmy w długie trasy, często korzystamy z pełnej mocy silnika i czas pracy silnika na jednym odpaleniu jest relatywnie długi, to polecam Castrol EDGE, który sprawdzi się podczas zmiennych warunków pracy oraz ekstremalnych obciążeń” – zaznacza Michał Izdebski z działu technicznego Castrol.

Zobacz też: Ekonomiczna podróż na wakacje

„Niski poziom oleju silnikowego oznacza, że jego jednostkowa porcja musi częściej pracować, w związku z czym olej ulega szybszemu wyeksploatowaniu. Ponadto powoduje większe skoncentrowanie produktów zużycia – m.in. sadzy i rozpuszczonych zanieczyszczeń. Nie bez znaczenia jest także wpływ ilości oleju na jego temperaturę pracy. Około 30 proc. ciepła emitowanego przez silnik jest przejmowane przez olej. Pozostałe 70 proc. – przez układ chłodzący, wydechowy i promieniowanie cieplne. Przy niskim poziomie olej bardziej się nagrzewa i szybciej traci swoje właściwości, zmniejszając przy tym ochronę silnika” – dodaje Izdebski. Przestrzega przy tym, że najbardziej dotkliwym skutkiem wynikającym ze zbyt niskiego poziomu oleju jest zatarcie silnika. „Zbyt niski poziom oleju wiąże się z ryzykiem zassania do układu smarowania powietrza. Oznacza to zakończenie dostarczania oleju do współpracujących elementów i w konsekwencji zatarcie silnika w kilka lub kilkanaście sekund” – tłumaczy.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Sadkowski i Wspólnicy

Sadkowski i Wspólnicy Spółka Komandytowa - to kancelaria prawna z dwunastoletnim doświadczeniem na rynku.  Ponad siedemdziesięcioosobowy zespół kancelarii tworzą doświadczeni radcy prawni, adwokaci i doradcy podatkowi.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »