| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Eksploatacja > Porady użytkowe > Przegląd samochodu przed podróżą - co zabrać ze sobą w trasę?

Przegląd samochodu przed podróżą - co zabrać ze sobą w trasę?

Jakie elementy auta warto sprawdzić przed dłuższą podróżą? Czego nie zapomnieć zabrać ze sobą i co warto mieć w bagażniku?

Kontrola hamulców. Sprawny układ hamulcowy to większe bezpieczeństwo na drodze. Przegląd powinien obejmować kontrolę stanu klocków, tarcz, szczęk hamulcowych i tzw. cylinderków (również pod kątem ich zanieczyszczenia mechanicznego) oraz poziomu i jakości płynu hamulcowego. Pamiętajmy, że zanieczyszczony układ hamulcowy oznacza też większe zużycie paliwa.

Jakie newralgiczne elementy samochodu sprawdzić przed podróżą?

Z reguły w okresie letnim mniej narzekamy na problemy z akumulatorem. Mimo to, warto go sprawdzić tuż przed powrotem lub już po zakończonym urlopie, zwłaszcza, jeśli słuchaliśmy radia przy wyłączonym silniku i podłączaliśmy więcej urządzeń do gniazda zapalniczki, np. nawigację. „Jeśli samochód również »odpoczywał« tydzień lub dwa, bardzo prawdopodobne, że będziemy potrzebowali pomocy w uruchomieniu silnika” – uczula Seweryński. Oto kilka innych podzespołów, które według eksperta możemy zweryfikować sami: „Wiedząc, jak obciążymy auto (zarówno pasażerami jak i bagażem: rowerami, boksami dachowymi czy przyczepą), musimy odpowiednio ustalić ciśnienie w kołach. Taka informacja znajduje się w większości pojazdów w formie naklejki, zazwyczaj na klapce wlewu paliwa lub którymś ze słupków” – zauważa. Warto też zwrócić uwagę na układ klimatyzacji, który raz do roku należy serwisować. „Sami możemy też zadbać o odpowiednie oświetlenie pojazdu, stan ogumienia (w tym – co bardzo istotne – koło zapasowe), sprawdzić wymagane wyposażenie pojazdu (gaśnica, trójkąt, kamizelki), no i oczywiście dokumenty pojazdu, czyli ważność badania technicznego i ubezpieczenia. Przede wszystkim jednak powinniśmy być dobrze przygotowani, wypoczęci i znać dokładnie trasę, którą będziemy musieli pokonać, a jeżeli to konieczne – powinniśmy zaplanować także nocleg. Nie wolno nam również zapominać o okresowych przerwach, mniej więcej co dwie godziny” – radzi przedstawiciel F.H.U. Auto-Kompleks.

*Badanie zostało przeprowadzone w styczniu 2015 roku przez Instytut PBS na zlecenie marki Castrol na grupie 1000 kierowców, którzy posiadają auto 4-letnie lub starsze i prowadzą samochód co najmniej raz w tygodniu, oraz 300 mechaników i doradców serwisowych zatrudnionych w niezależnych warsztatach samochodowych.

Źródło: materiały prasowe Castrol

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Adwokacka Jan Górski

Kancelaria specjalizująca się w sprawach dotyczących odszkodowań od Skarbu Państwa (gminy, powiatu), a także w prawie nieruchomości (w tym zasiedzenia), prawie spółek oraz prawie spadkowym.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »