| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Eksploatacja > Porady użytkowe > Przegląd samochodu przed podróżą - co zabrać ze sobą w trasę?

Przegląd samochodu przed podróżą - co zabrać ze sobą w trasę?

Jakie elementy auta warto sprawdzić przed dłuższą podróżą? Czego nie zapomnieć zabrać ze sobą i co warto mieć w bagażniku?

Dlaczego nie można przekraczać maksymalnego poziomu oleju?

Przy uzupełnianiu poziomu oleju silnikowego nie należy przesadzić z dolewaniem oleju ponad stan dopuszczalny. „Przekroczenie tego poziomu może wywołać uderzenie wykorbienia wału korbowego w lustro oleju, a zbyt wysokie ciśnienie w układzie smarowania może się skończyć utratą szczelności silnika – olej wskutek zwiększonego ciśnienia może rozsadzić elementy gumowo-metalowe uszczelniaczy silnika” – mówi Izdebski.

Jak często sprawdzać olej w trasie? Zaleca się, by robić to co około 1500 km. Wiele nowych samochodów ma wbudowany czujnik, dzięki któremu kierowca zostanie poinformowany stosownym komunikatem, gdy stan oleju będzie się zbliżał ku minimum. Nic jednak nie zastąpi tradycyjnej metody, czyli sprawdzenia ilości oleju na bagnecie. Za właściwy uznaje się poziom pomiędzy wartością maksymalną a minimalną, ale najlepszym poziomem jest stan wynoszący 3/4 lub niecałe maksimum.

Zwykle różnica w ilości oleju pomiędzy wartością minimalną a maksymalną wynosi około 1 litra, dlatego zawsze warto mieć w samochodzie (szczególnie podczas dalekich podróży) litrową butelkę oleju w celu uzupełnienia jego poziomu. Ważne, by olej stosowany na dolewki był taki sam, jak olej zalany podczas jego wymiany. Badanie PBS wykazało, że zarówno kierowcy, jak i mechanicy (odpowiednio 80 i 88 proc.) są tego świadomi. Co, jeżeli z jakiegoś powodu nie jesteśmy w stanie zaopatrzyć się w taki sam olej na dolewkę, jaki był zastosowany podczas wymiany? „Kupmy olej syntetyczny, w lepkości 5W-30, spełniający najwięcej najnowszych norm producenckich, i koniecznie niskopopiołowy. Będziemy wtedy mogli mieć pewność, że dolany olej, nawet, jeżeli został dobrany w sposób błędny, będzie bezpieczny dla silnika” – radzi Izdebski.

Przegląd układu chłodzenia

W upalne dni temperatura w komorze silnika sięga nawet 100°C, co może grozić jego przegrzaniem. Do obniżenia temperatury niezbędny jest sprawny układ chłodzenia. „W okresie letnim, gdy często temperatury oscylują w okolicach 30°C, ma on dużo więcej do zrobienia, a z pozoru drobna usterka może nam popsuć długo wyczekiwany urlop. Układ chłodzenia to nie tylko chłodnica płynu, ale i szereg przewodów wodnych, elektrycznych, wentylatory, sterowniki, termostat oraz inne pomniejsze podzespoły. Dopiero, gdy wszystkie działają poprawnie, nie noszą śladów uszkodzeń, możemy mówić o sprawnym układzie chłodzenia silnika” – komentuje Piotr Seweryński, właściciel F.H.U. Auto-Kompleks w Elblągu. Jak podkreśla, jako użytkownik możemy sprawdzić poziom płynu w zbiorniczku wyrównawczym czy obserwować temperaturę płynu na wskaźniku, sprawność całego układu lepiej jednak zweryfikować w wyspecjalizowanym warsztacie, a przed dłuższą podróżą wskazany jest nawet kompleksowy przegląd pojazdu. Co ciekawe, 79 proc. kierowców skorzystałoby z takiego nieobowiązkowego przeglądu okresowego – dowodzą wyniki ankiety PBS. Co jeszcze może nas uchronić przed przykrymi niespodziankami w drodze?

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Wicha-Gajek

Koordynator ds. Marketingu i PR Fundacji Rozwoju Przedsiębiorczości "Twój StartUp"

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »