reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Eksploatacja > Porady użytkowe > Czy płyny eksploatacyjne mogą się przeterminować?

Czy płyny eksploatacyjne mogą się przeterminować?

Czy oleje, płyny chłodnicze, hamulcowe, a także do spryskiwaczy mogą ulec przeterminowaniu? O ile w przypadku płynów hamulcowego i chłodniczego łatwo sobie wyobrazić, że z czasem mogą stracić swoje właściwości o tyle w przypadku letniego płynu do spryskiwaczy czy oleju, data przydatności do spożycia wydaje się być bardzo długa. Czy słusznie?

Czy płyn do spryskiwaczy ma datę przydatności do spożycia?

Zasadniczo bez względu na to, czy mamy do czynienia z letnim czy zimowym płynem do spryskiwaczy okres, w którym środek czyszczący będzie skuteczny wydaje się być  długi. Tak jest w rzeczywistości, dlatego producenci na opakowaniach płynów do spryskiwaczy określają nie tyle okres, po którym środek straci swoje właściwości, ale okres w którym jego właściwości czyszczące się nie pogorszą.
W zależności od producenta płynu zazwyczaj jest to termin do 3 lat. Później ciecz może mniej skutecznie usuwać nieczystości z szyby, a w przypadku gdy mamy do czynienia ze środkiem przeznaczoną do użytku zimą, może dodatkowo zmararzać w wyższej temperaturze niż podana na opakowaniu.

Zobacz też: Gdy samochód nie przejdzie przeglądu

Jak szybko zużywać olej silnikowy?

Biorąc pod uwagę zaawansowaną technologię, którą się wykorzystuje przy produkcji środków smarujących, zaskakuje stosunkowo krótki okres, w którym płyn zachowuje pożądane właściwości.
Raczej nie ma na rynku oleju, którego producent zalecałby stosowanie w okresie dłuższym niż pięć lat od daty produkcji. Data przydatności do użytku oleju znacznie skraca się w przypadku otwarcia opakowania. W takim przypadku mamy rok na wykorzystanie zawartości butelki.

Zobacz też: Badanie grubości powłoki lakierniczej - koszty w ASO

Trwałość płynów – chłodniczego i hamulcowego

Datę przydatności do użycia płynów hamulcowego i chłodniczego każdy producent określa indywidualnie. Przeważnie nie jest to dłużej niż pięć lat. Podobnie do przypadku oleju, ciecze o wiele szybciej tracą swoje właściwości w sytuacji, gdy są przechowywane w otwartych opakowaniach. Wtedy mogą nie nadawać się do użycia już po dwóch, trzech tygodniach.
 

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Arkadiusz Zuzmak

Radca prawny, ekspert w dziedzinie prawa cywilnego, handlowego i administracyjnego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama