reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Eksploatacja > Porady użytkowe > Jak sprawdzić wyposażenie samochodu po numerze VIN?

Jak sprawdzić wyposażenie samochodu po numerze VIN?

Podczas zakupu pojazdu używanego warto sprawdzić nie tylko jego stan techniczny i historię serwisową. Kupujący powinien też przyjrzeć się standardowi wyposażenia. Jak to robić? Ciekawą opcją jest możliwość skontrolowania wyposażenia samochodu po numerze VIN.

Numer VIN to nic innego jak Vehicle Identification Number nadany przez producenta jeszcze w fabryce. Identycznie jak PESEL w przypadku ludzi, pozwala na precyzyjną identyfikację konkretnego pojazdu. Do roku 1981 VIN nie był uregulowany prawnie. Po tej dacie ustalono, że ma się on składać z 17 znaków - cyfr i liter. Co oznacza ten ciąg? Pierwsze trzy znaki wskazują na producenta oraz region świata, z którego firma pochodzi. Kolejnych pięć znaków nazywanych jest atrybutami typu. To w nich zakodowane są dane dotyczące modelu - jego nazwy, konstrukcji i rodzaju nadwozia.

Wyposażenie samochodu po VIN - która część numeru ma znaczenie?

Ostatnie osiem cyfr oznacza kod VIS (Vehicle Identifier Section). Pierwszy znak VIS mówi o roku produkcji, a występujący po nim przekazuje kod zakładu. Ostatnie sześć cyfr numeru VIN pozwala na zidentyfikowanie konkretnego egzemplarza. To w nim znaleźć można zakodowane dane dotyczące m.in. zainstalowanych w pojeździe opcji, silnika czy rodzaju napędu. Jeżeli zatem kierowca postanowi sprawdzić wyposażenie samochodu po VIN, od razu powinien skupić się na ostatnich sześciu znakach - przy czym cztery z nich zawsze stanowią cyfry!

Wyposażenie samochodu po VIN - gdzie szukać informacji?

Jeszcze kilka lat temu wyposażenie samochodu po numerze VIN dało się sprawdzić przede wszystkim w stacjach ASO. Autoryzowane warsztaty miały bowiem dostęp do bazy producenckiej, za pomocą której najłatwiej było zdekodować oznaczenie konkretnego pojazdu. Teraz spektrum możliwości jest większe. Coraz częściej informacje zawarte w numerze VIN da się skontrolować już online. Bezpłatne dekodery skupiają się przede wszystkim na początkowych parametrach kodu. Do uzyskania danych dotyczących wyposażenia konieczne może być uzyskanie raportu płatnego - wraz z nim serwisy sprawdzają też historię serwisową.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Iwona Kowalska-Matis

Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS na Dolnym Śląsku

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama