reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Eksploatacja > Porady użytkowe > Czyszczenie suchym lodem - na czym polega i jakie znajduje zastosowanie?

Czyszczenie suchym lodem - na czym polega i jakie znajduje zastosowanie?

Czyszczenie suchym lodem silników, podwozi czy kół przynosi zdumiewające efekty. Na czym polega ten zabieg?

Restauracja samochodów, motocykli i urządzeń

Osoby zajmujące się profesjonalną naprawą aut, ich restauracją bądź odnawianiem bardzo często szukają skutecznych metod oczyszczania zabrudzonych czy wręcz skorodowanych powierzchni metali.

Jak wyczyścić silnik motocykla?

Największy problem dotyczy czyszczenia urządzeń wyposażonych w radiatory (np. silniki motocykli), służące szybkiej wymianie ciepła. Po dłuższym okresie eksploatacji w ich użebrowaniu zalega trudno usuwalny brud. Ze względu na skomplikowany dostęp, ich wyczyszczenie jest bardzo trudne i czasochłonne, przez co zwiększa się koszt renowacji.

Renowacja i czyszczenie alufelg - suchy lód

Równie dużym problemem jest odświeżanie starych kół wykonanych ze stopu aluminium. Oprócz zalegającego w ich krawędziach brudu czy opiłków z klocków hamulcowych zdarza się, że zostały one jeszcze dodatkowo pokryte farbą, która po latach zaczyna schodzić z ich powierzchni. Doprowadzenie ich do porządku jest niebywale trudne.

Czyszczenie suchym lodem - na czym polega?

Wyżej wymienione sytuacje to chleb powszedni wielu specjalistów zajmujących się odrestaurowywaniem starych urządzeń. Od kilku lat coraz częściej korzystają oni z nowej technologii polegającej na czyszczeniu zabrudzonych powierzchni za pomocą suchego lodu. Przy użyciu specjalnej dyszy wysokociśnieniowej wyrzucającej z ogromną siłą drobinki suchego lodu w formie granulatu oczyszczają oni centymetr po centymetrze zadaną płaszczyznę.

Suchy lód wystrzeliwany pod dużym ciśnieniem działa na daną powierzchnię kilkustopniowo, wykorzystując do tego:

- efekt uderzenia (mechaniczne działania lodem na powierzchnię);

- efekt szoku termicznego (wysoka amplituda temperatur pomiędzy powierzchnią czyszczoną a warstwą zalegającego brudu);

- mikroeksplozje (przejście cząstek lodu ze stanu stałego w stan gazowy, któremu towarzyszy kilkusetkrotne powiększenie objętości każdej z nich).

Osłabiona niską temperaturą i częstymi uderzeniami powierzchnia brudu, pod wpływem mikroeksploazji  zaczyna pękać i odpadać. W rezultacie nawet mocno zabrudzone powierzchnie takie jak podwozia aut czy ich silniki można doprowadzić do stanu praktycznie fabrycznego (wizualnie). Co więcej metoda ta nie powoduje dodatkowej emisji szkodliwych substancji, jakie towarzyszą wielu innym podobnym metodą.

Wkrótce przedstawimy dokładne koszty takiego czyszczenia na konkretnych przykładach.

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Wyczyszczenie silnika motocyklowego to ogromne wyzwanie. W tym przypadku suchy lód przynosi zdumiewające efekty. Fot. Fotolia
Wyczyszczenie silnika motocyklowego to ogromne wyzwanie. W tym przypadku suchy lód przynosi zdumiewające efekty. Fot. Fotolia

Tarcza antykryzysowa – pomoc dla pracodawców poszkodowanych w wyniku pandemii koronawirusa (PDF)29.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dorota Jaszczak

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama