REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakie uszkodzenia może spowodować dziura w drodze?

Jakub Tujaka
zawieszenie Fot. Fotolia
zawieszenie Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Wczesną wiosną niektóre odcinki polskich dróg ilością dziur zawstydzają sery szwajcarskie. W tym okresie wyjątkowo łatwo można uszkodzić swoje auto. Jakie elementy są najbardziej narażone na uszkodzenia?

Często nie mamy możliwości ominięcia wszystkich wyrw w jezdni, a niektóre z nich są na tyle głębokie, że potrafią spowodować znacznie poważniejsze konsekwencje niż uszkodzona opona czy felga.

REKLAMA

Koszt przywrócenia auta do stanu sprzed wpadnięcia w dziurę zależy od stopnia skomplikowania konstrukcji auta. Wyrwane zawieszenie nowego auta wyższej klasy może kosztować nawet kilkanaście lub kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Oprócz widocznych i oczywistych uszkodzeń, takich jak koła, zderzaki, spojlery czy miska olejowa, bardzo często dochodzi do przestawienia geometrii zawieszenia,  co ma bezpośredni wpływ bezpieczeństwo jazdy i przyspieszenia zużycia opon.

W wyniku silnego naprężenia karoserii mogą także popękać szyby, a silne wstrząsy mogą uszkodzić elektrykę i elektronikę auta, lusterka czy światła pojazdu.

Zobacz też: Jakie części z anglików pasują do aut z kierownicą po lewej stronie?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Łożysko koła

Najechanie na wyrwę w jezdni może także spowodować uszkodzenie łożyska kola. Luz w łożysku znacznie przyspiesza jego zużycie, co objawia się hałasem dobiegającym z okolicy koła lub delikatnymi wibracjami.  Element ten bywa drogi zwłaszcza, jeśli jest połączony z piastą koła. Cena w przypadku popularnych aut kompaktowych mieści się w przedziale od 200 do 1500 złotych.

Układ kierowniczy

Niezależnie od wcześniej wymienionych uszkodzeń, po wjechaniu w wyrwę w drodze możemy uszkodzić układ kierowniczy. Najczęściej uszkodzonymi elementami są końcówki drążków kierowniczych, na których powstają luzy, lub same drążki, które najczęściej ulegają zniekształceniu. Luz na końcówkach drążków znaczne przyspieszy ich zużycie, a zniekształcone drążki zmieniają geometrię zawieszenia, co może spowodować ściąganie auta na bok i szybsze zużywanie się opon. W najgorszym wypadku wpadając w dziurę możemy uszkodzić przedkładnie kierowniczą, którą możemy zregenerować za kilkaset złotych. Jeśli regeneracja nie będzie możliwa, należy ją wymienić, co wygeneruje koszt kilku tysięcy złotych.

Zobacz też: Jakie części z anglików nie pasują do aut z kierownicą po lewej stronie?

Zawieszenie

REKLAMA

Niefortunne wjechanie w wyrwę w jezdni może spowodować poważne uszkodzenie zawieszenia, a nawet ramy pomocniczej, do której jest zamontowane zawieszenie. Najczęściej jednak dochodzi do uszkodzenia wahaczy, sworzni i tulei metalowo-gumowych. W przypadku droższych aut przy jednym kole może być kilka wahaczy, a w przypadku aut z większym przebiegiem warto wymienić wszystkie na raz. Często dochodzi także do wewnętrznego uszkodzenia amortyzatora, który traci sprawność. Koszt naprawy uszkodzonego zawieszenia to nawet kilkanaście tysięcy złotych.

Wszystkie koszty naprawy powinien zwrócić zarządca drogi, na której doszło do uszkodzenia auta. Średnia kwota odszkodowania wypłacanego przez warszawski ZTM to tylko 800 złotych. Najczęstszą przyczyną nieuzyskania odszkodowania jest niekompletne udokumentowanie zdarzenia i trudności w odnalezieniu zarządcy danej drogi.

W przypadku, gdy nie mamy ubezpieczenia AC, a koszt naprawy bardzo wysoki, warto zainwestować w opinię rzeczoznawcy, która może być bardzo pomocna w sądzie. Taka ekspertyza kosztuje około 300 złotych.

Zobacz też: Jakich płynów eksploatacyjnych potrzebuje auto?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
MAN stworzy ciężarówkę z napędem wodorowym. hTGX nie będzie miał ogniwa paliwowego. On będzie spalać wodór

Nowa ciężarówka MAN hTGX zadebiutuje w 2025 r. Będzie to pojazd wyposażony w silnik spalinowy. Jego paliwem stanie się wodór. Ciągnik ma mieć zastosowanie specjalne. Czemu jednak MAN nazywa go pojazdem bezemisyjnym?

Jak podróżować z przyczepą kempingową? Jak się przygotować na taki wyjazd?

Pokój hotelowy z widokiem na jezioro i wraz z serią osobistych drobiazgów? Proszę bardzo! To jednak z zalet podróżowania z przyczepą kempingową. Sezon na takie wyjazdy właśnie w Polsce startuje. Warto zatem podpowiedzieć, jak kierowca może się do niego przygotować.

Wielkie zmiany dla kierowców w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim. Obejmą m.in. DTŚ

Rząd szykuje wielkie zmiany dla kierowców. Wyznaczył odcinki dróg w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim, które stracą status dróg krajowych. Nowelizacja, która wejdzie w życie 1 stycznia 2025 r., obejmuje m.in. legendarną Drogową Trasę Średnicową. Szlaki te wyjdą spod zarządu GDDKiA. Co to oznacza?

Nowy zakład bieżnikowania opon w Polsce. Handlopex wykorzysta technologię Bridgestone

Handlopex uruchamia zakład bieżnikowania opon używanych w Kleszczelach. Ten każdego roku rocznie będzie produkował ok. 12 000 opon bieżnikowanych w technologii Bandag. Technologii Bandag, która została opracowana przez Bridgestone.

REKLAMA

1,4 mld zł na autobusy z KPO. Nowy nabór dofinansuje nie tylko zakup autobusów elektrycznych

Ministerstwo infrastruktury ogłasza drugi nabór w konkursie autobusowym. Dostępna jest pula 1 403,5 mln zł. Za tą kwotę z KPO ma zostać sfinansowany zakup 372 autobusów. I nie muszą być one zeroemisyjne.

Kolejne podwyżki dla kierowców. Po cichu zmieni się stawka za psychotesty. Co z badaniami lekarskimi i przeglądami?

Do listy zmian, którą można zatytułować "seria podwyżek dla kierowców", spokojnie da się dopisać kolejną. Ministerstwo zdrowia planuje właśnie zmianę ceny badań psychologicznych. Ta wzrośnie o jedną trzecią. Ile zapłacą kierowcy? I kiedy stawka wzrośnie?

Test: Nissan Ariya e-4ORCE 394 KM. To hot-SUV o napędzie elektrycznym

Elektryczny SUV nie kojarzy się z emocjami? Pomyślicie tak tylko dlatego, że jeszcze nigdy nie jeździliście prawie 400-konną Ariyą. Z tym autem niewiele modeli sportowych ma szansę podczas startu spod świateł. A to nie koniec jej zalet.

Wielki potencjał zielonej logistyki, na który długo jeszcze poczekamy [ESG w logistyce 2024-2030]

REKLAMA

Będą nowe stawki za badania psychologiczne kierowców

Ministerstwo Zdrowia chce podnieść stawkę za badania psychologiczne kierowców. Aktualna stawka obowiązuje już dekadę. Ile ma wynosić nowa?  

Polski rynek ze wzrostami sprzedaży w 2024 r. Auta osobowe drożeją, a dostawcze... tanieją

Blisko 50 tys. fabrycznie nowych aut osobowych. Na tyle został wyceniony rynek w Polsce w marcu. Lider? Ten jest tylko jeden. Pozycję zachowuje Toyota.

REKLAMA