reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Eksploatacja > Porady użytkowe > Samozapłon samochodu - jak temu zapobiec?

Samozapłon samochodu - jak temu zapobiec?

Do samozapłonu samochodu najczęściej dochodzi zimą, bo to właśnie w tym okresie dochodzi do najczęstszych usterek układu elektrycznego. Samozapłon jest wynikiem zwarcie w układzie elektrycznym. Jest sposób, by zabezpieczyć samochód przed samozapłonem.

Samozapłon samochodu - przyczyny

Zgodnie ze statystykami  strażaków i ubezpieczycieli w całej Polsce dochodzi zimą do blisko stu pożarów samochodów. Zapłony mają miejsce na parkingach, pod domami lub w trasie. Powodami samozapłonów są najczęściej: zwarcie przeciążonych intensywnym ogrzewaniem, nieodpowiednio zabezpieczonych lub źle zamontowanych instalacji elektrycznych, a także wycieki oleju w komorze silnika czy też iskra z przegrzanych hamulców.

Rzeczywistość pokazuje, że – wymagane przepisami – posiadanie 1 kg gaśnicy proszkowej nie ratuje właścicieli aut przed stratami, bo wielu z nich nadal nie potrafi prawidłowo obsługiwać gaśnicy. Typowe błędy popełniane podczas prób gaszenia pojazdów to: otwarcie komory silnika na oścież, zanim wyciągnie się gaśnicę, nieprawidłowe przygotowanie gaśnicy do akcji i przerywane gaszenie, które nie eliminuje ognia.

Zobacz też: Gaszenie samochodu cz. 1 - rozpoznanie ognia

Sposób na samozapłon - automatyczny system gaśniczy

Jedną z możliwości zapobiegania samozapłonowi jest instalacja automatycznego systemu gaszącego, który się uaktywnia w momencie pojawienia się pierwszych płomieni. - Aktywną Linię Samogaszącą (ALS) można zamontować w miejscach, gdzie najłatwiej o wybuch pożaru - w komorze silnika, wnętrzu samochodu oraz w nadkolach – mówi Przemysław Steiner, Kierownik Sekcji Klientów Kluczowych firmy PLISZKA inżyniering przeciwpożarowy. – Konstrukcja i działanie systemu są proste i skuteczne. Do zbiornika ze środkiem pianotwórczym typu AFFF podłączony jest  przewód polimerowy, który pęka w miejscu przegrzania i wyrzuca środek gaśniczy wprost na ogień.

Zobacz też: Gaszenie samochodu cz. 2 - obsługa gaśnicy

- System ALS jest skuteczniejszy niż wymagana prawem gaśnica proszkowa. Również oszczędność w zakupie gaśnicy jest tylko pozorna. Często ilość proszku nie wystarcza do opanowania ognia. A ten użyty potrafi wniknąć głęboko w szczeliny gaszonych urządzeń, doprowadzając do ich zatarcia w niedalekiej przyszłości – dodaje Przemysław Steiner. – Najważniejsze jest jednak uniknięcie paniki na drodze. Właściciel auta z systemem ALS często nie będzie miał okazji zobaczyć płomieni. O akcji gaśniczej poinformuje go tylko mała dioda na desce rozdzielczej. Jednym z atutów systemu ALS jest możliwość zadziałania podczas wypadku.

Zobacz też: Gaszenie samochodu cz 3.

Źródło: Materiały prasowe PLISZKA inżyniering przeciwpożarowy

reklama

Czytaj także

Ekspert:

PLISZKA inżyniering przeciwpożarowy

PLISZKA inżyniering przeciwpożarowy od 1989 roku działa na polu zwiększenia świadomości społecznej w zakresie profilaktyki i bezpieczeństwa przeciwpożarowego w domach, biurach, zakładach przemysłowych itp.

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

System automatycznego gaszenia
System automatycznego gaszenia

Ulgi na rozwój i innowacje w PIT i CIT. Zmiany 202169.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

INDOS SA

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama