reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Eksploatacja > Porady użytkowe > Jakie podzespoły samochodu można regenerować?

Jakie podzespoły samochodu można regenerować?

Awaria lub zużycie części samochodu nie jest jednoznaczna z trafieniem jej do kosza lub na złom. Niektóre podzespoły można poddać zabiegowi regeneracji, co niższym kosztem niż wymiana, przywróci je do stanu fabrycznego.

Niektóre elementy samochodu nie zużywają się w całości, więc z powodzeniem można naprawić tylko pracujące części danego podzespołu, a pozostałe oczyścić i wykorzystać po raz kolejny. Na tym polega istota regeneracji. Jeżeli wykonano ją starannie, zregenerowana cześć będzie pracowała tak samo jak nowa, a w niektórych przypadkach nawet lepiej, ponieważ w procesie regeneracji można wyeliminować pewne błędy konstrukcyjne, które przyczynić się mogły do awarii danego elementu.

Zobacz też: Jak wybudować kanał w garażu? Na co zwrócić uwagę?

Odnawianie części samochodowych ma sens również ze względów ekologicznych, ponieważ do jego przeprowadzenia zużywa się znacznie mniej surowców niż do wyprodukowania nowej części. Potwierdzeniem słuszności tego toku myślenia jest to, że regeneracją zajmują się również renomowani producenci nowych części. Niższa cena przekonać może klienta, który waha się, czy kupić nowy tani zamiennik nieznanego pochodzenia, czy odnowiony, markowy podzespół. Jakie części można z powodzeniem poddawać regeneracji?

Zobacz też: Czy warto stosować dodatki do paliwa?

Alternator

Jeżeli posiadamy zepsuty, ale kompletny alternator, oddanie go do regeneracji jest jak najbardziej dobrym pomysłem. Nowe elementy dobrej jakości są bardzo drogie, więc opłaca się odnawiać alternatory, w których sprawna pozostała tylko obudowa (w razie jej pęknięcia możliwe jest spawanie). Zregenerowany w profesjonalnym warsztacie alternator może pracować nawet lepiej niż nowy, co znane jest choćby właścicielom samochodów marki Fiat, którym doskwiera niefortunne umiejscowienie tego podzespołu.

Rozrusznik

W przypadku rozrusznika zasady przyjęcia go do odnowienia są w zasadzie takie same jak przy alternatorze, a skuteczność naprawy jest również bardzo wysoka. Oszczędności na regeneracji mogą sięgać aż 75% ceny fabrycznie nowego elementu.

Przekładnia kierownicza

Wycieki i luzy w przekładni kierowniczej są częste w wielu modelach samochodów. Ceny nowych elementów mogą przyprawić o ból głowy, więc wyjściem jest w wielu przypadkach regeneracja. Warunkiem jest jednak, aby maglownica nie nosiła oznak nadmiernego zużycia oraz nie była skorodowana.

Tarcze hamulcowe

Jeżeli tarcze w naszym samochodzie są delikatnie zwichrowane lub nierównomiernie zużyte, można je poddać procesowi przetoczenia. Da się go wykonać bez zdejmowania tarcz z piasty, ale warunkiem jest, aby po przetoczeniu grubość tarczy nie była mniejsza od minimalnej, dopuszczalnej przez producenta.

Zobacz też: Jak naprawić rozrusznik?

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

INDOS SA

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama