| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Eksploatacja > Porady użytkowe > Wycieraczki szyb – elementy, konserwacja

Wycieraczki szyb – elementy, konserwacja

Wycieraczki szyb samochodowych odgrywają bardzo istotną podczas opadów i tuż po nich, gdy jedziemy po mokrej nawierzchni. Ich jakość ma zasadniczy wpływ na widoczność, a tym samym na bezpieczeństwo jazdy.

Wycieraczka samochodowa składa się z kilku zaledwie elementów. Oprócz urządzenia, które służy do jej napędu, tworzy ją ramię wycieraczki i połączone z nim piórko. Ramię jest zamocowane do urządzenia napędzającego wahliwie, dzięki czemu wycieraczka może być dociskana do szyby z jednakową siłą w całym obszarze jej pracy. Siłę tę wytwarza sprężyna, ukryta wewnątrz ramienia tuż przy jego nasadzie.

Zobacz też: Jak działają układy kierownicze oraz ich wspomaganie?

Konserwacja wycieraczek sprowadza się do dbałości o to, aby ramię wycieraczki można było łatwo odchylać od szyby, co wymaga czasem posmarowania „zawiasu” niewielką ilością oleju do zamków. Nadmiar smaru może natłuścić szybę, co jest ze wszech miar niewskazane. Należy dbać także o to, aby piórko wycieraczki mogło się swobodnie wychylać w obie strony. Zwykle wystarczy wypłukanie wodą osadu kurzu i błota z jego ośki.

Zobacz też: Czym jest i do czego służy turbo timer?

Błoto i kurz należy systematycznie usuwać z gumek piórek wycieraczek. Aby to wykonać, należy delikatnie przetrzeć je wzdłuż przy pomocy szmatki, zwilżonej płynem do spryskiwaczy, płynem do mycia szyb lub nawet czystą wodą. Gumki można od czasu do czasu odświeżyć, przecierając je czystą, apteczną gliceryną. Gliceryna jest łatwo zmywalna nawet czystą wodą, więc nie ma ryzyka, że jej nadmiar pozostawi smugi na szybie.

Podczas prac przy piórkach wycieraczek nie wolno dopuścić do wygięcia metalowych taśm, które usztywniają ich gumki.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

PORTA KMI POLAND

jest liderem wśród producentów skrzydeł i ościeżnic drzwiowych w Polsce.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »