REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak sprawdzić kompetencje mechanika?

Zuzanna Gawor-Kotkowska
Jak wybrać dobrego mechanika? fot. Newspress
Jak wybrać dobrego mechanika? fot. Newspress

REKLAMA

REKLAMA

Kompetencje mechanika mają kluczowe znaczenie dla jakości naprawy. Radzimy, w jaki sposób rozpoznać jakość warsztatu.

Zanim oddamy auto do konkretnego warsztatu poszukajmy opinii na temat danego miejsca wśród innych kierowców. Warto spytać znajomych i zasięgnąć informacji np. na forach internetowych. Jeśli placówka ma stałych klientów i są zadowoleni, jest to dobry znak. Jeśli przynajmniej kilka osób wzbudzających nasze zaufanie poleci nam to samo miejsce, możemy najpewniej wierzyć ich opinii.

REKLAMA

Rozmowa

Warto porozmawiać z kierownikiem placówki. O ile nie jest to autoryzowana stacja obsługi, właściciel, a tym samym główny mechanik będzie łatwy do zidentyfikowania. Warto z góry  ustalić zakres prac i kwotę, w której mechanik ma się zmieścić.

Zobacz również: Jak wykonać naprawy blacharsko - lakiernicze we własnym zakresie?

Koszty

Po oględzinach samochodu lub czasem już nawet na podstawie rozmowy mechanik może stwierdzić, co dolega naszemu pojazdowi. Jeśli usterkę zdiagnozowaliśmy wcześniej sami lub na stacji diagnostycznej, to tym lepiej. Warsztat powinien wycenić wstępnie usługę, a my możemy domagać się informacji o częściach, które trzeba wymienić. Z taką wiedzą powinniśmy udać się do sieciowego sklepu motoryzacyjnego, np. InterCars, Fota lub BHMD i zapytać o wartość rynkową części i ich zamienników. Mechanik powinien poinformować nas o tym, czy chce wykorzystać części oryginalne czy zamienniki i dać nam możliwość wyboru. Weźmy pod uwagę, że warsztaty mają zazwyczaj od 30 do 60% zniżki na kupno części w sieciowych sklepach, dlatego zazwyczaj ich wycena opiera się na mniejszej kwocie za same materiały, do której dopiero dodana jest cena robocizny. Może zdarzyć się, że cena całej usługi będzie wynosiła tyle, co 100% wartości części. W ten sposób mechanik pobiera opłatę za robociznę, po prostu nie dzieląc się z nami zniżkami. Powinniśmy jednak bardzo uważać. Chciwy mechanik wyceni usługę na podstawie 100% wartości ceny części i doliczy do tej kwoty jeszcze robociznę. Warto więc upewnić się o cenie materiałów i założyć, że warsztat ma zniżkę.

Zobacz również: Wymiana świec zapłonowych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Materiały

Uprzedźmy mechanika, że będziemy chcieli pozyskać rachunki sklepowe za nowe części. Po pierwsze taki rachunek może być dowodem, że w naszym samochodzie zamontowana została właśnie ta część (a nie np. tańszy i często gorszy zamiennik). Po drugie, rachunek najczęściej stanowi gwarancję takiej części i w przypadku zbyt szybkiego uszkodzenia lub zużycia, możemy domagać się zwrotu kosztów lub wydania nowej. Musimy na to uważać. Mechanicy często wystawiają rachunek za część oryginalną, tymczasem w samochodzie montują tańszy zamiennik o niższej jakości.

Wykonanie

Prawdopodobnie nie będziemy w stanie stwierdzić, czy mechanik wykorzystywał poprawne sposoby i narzędzia do demontażu starych i montażu nowych części. Bądźmy jednak świadomi, że niekiedy łożyska w naszych kołach będą wybijane młotkiem a nie usuwane za pomocą specjalnej praski czy ściągacza, a uszczelkę pod głowicą może zastąpić silikon. W przypadku napraw karoserii bardzo często w celu oszczędzenia materiału i czasu, nowe elementy blachy są niesolidnie, punktowo spawane a poszczególne części łączone ze sobą nie za pomocą seryjnych spinek, tylko np. blachowkrętów lub tasiemek zaciskowych (tzw. „trytytek”).
Wizyta w warsztacie raz na jakiś czas będzie konieczna. Skoro używamy samochodu, będzie on się niszczył i wymagał napraw. Dobrze jest wcześniej zorientować się, który warsztat jest godny zaufania, a także choć częściowo przygotować się do rozmowy. Kilka fachowych określeń i własnych podejrzeń co do przyczyn usterki da mechanikowi do myślenia i być może zabezpieczy nas przed dokonywaniem zbędnych napraw tylko po to, aby wyłudzić od nas pieniądze. W nieuczciwych warsztatach pracownicy potrafią nawet wymieniać dobre części na takie, które za miesiąc zmuszą nas do ponownych odwiedzin w ich progach. Należy więc być przede wszystkim ostrożnym i jeśli już znajdziemy odpowiedni warsztat, nie rezygnować z niego na rzecz nieznanego.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Blisko milion pasażerów. Tylu w 2023 r. przewiozły wąskotorówki. Nie wiedzieliście, że takie pociągi jeszcze jeżdżą?

Koleje wąskotorowe po latach zapomnienia znów stają się popularne w Polsce. W 2023 r. podróżowało nimi ponad 948 tys. osób. To prawie dwukrotnie więcej niż przed 10 laty. A to nie koniec ciekawych statystyk.

Mitsubishi się rozpędza. Nowy ASX stał się właśnie starym ASX-em. Na rynku zadebiutuje nowsza wersja

Mitsubishi szykuje się do liftingu nowego ASX-a. Samochód w zmienionej formie zadebiutuje w Polsce już jesienią tego roku. Tak, dobrze zgadliście. W tle nowego ASX-a nadal powiewać będzie francuska flaga. A metod modernizacji można upatrywać w poliftingowym Capturze.

Gęstszy olej w starym silniku? To popularny mit wśród kierowców. Ile w nim prawdy?

Auto ma spory przebieg? Zatem do silnika trzeba wlać gęstszy olej. To ma wydłużyć jego żywotność. Tak przynajmniej mówi popularny wśród kierowców mit. Okazuje się jednak, że efekt może być zupełnie odwrotny. Mechanicy i specjaliści z rynku mechanicznego ostrzegają.

Znamy cenę nowych tablic rejestracyjnych. Będą droższe od starych. A i tak nie dostanie ich każdy kierowca

1 czerwca 2024 r. w Polsce pojawią się nowe tablice rejestracyjne. Żółte oznaczenia z czerwonymi literami będą przeznaczone do czasowej rejestracji samochodów osobowych przeznaczonych do zawodów sportowych. Ile będzie kosztować ich wydanie?

REKLAMA

MAN stworzy ciężarówkę z napędem wodorowym. hTGX nie będzie miał ogniwa paliwowego. On będzie spalać wodór

Nowa ciężarówka MAN hTGX zadebiutuje w 2025 r. Będzie to pojazd wyposażony w silnik spalinowy. Jego paliwem stanie się wodór. Ciągnik ma mieć zastosowanie specjalne. Czemu jednak MAN nazywa go pojazdem bezemisyjnym?

Jak podróżować z przyczepą kempingową? Jak się przygotować na taki wyjazd?

Pokój hotelowy z widokiem na jezioro i wraz z serią osobistych drobiazgów? Proszę bardzo! To jednak z zalet podróżowania z przyczepą kempingową. Sezon na takie wyjazdy właśnie w Polsce startuje. Warto zatem podpowiedzieć, jak kierowca może się do niego przygotować.

Wielkie zmiany dla kierowców w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim. Obejmą m.in. DTŚ

Rząd szykuje wielkie zmiany dla kierowców. Wyznaczył odcinki dróg w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim, które stracą status dróg krajowych. Nowelizacja, która wejdzie w życie 1 stycznia 2025 r., obejmuje m.in. legendarną Drogową Trasę Średnicową. Szlaki te wyjdą spod zarządu GDDKiA. Co to oznacza?

Nowy zakład bieżnikowania opon w Polsce. Handlopex wykorzysta technologię Bridgestone

Handlopex uruchamia zakład bieżnikowania opon używanych w Kleszczelach. Ten każdego roku rocznie będzie produkował ok. 12 000 opon bieżnikowanych w technologii Bandag. Technologii Bandag, która została opracowana przez Bridgestone.

REKLAMA

1,4 mld zł na autobusy z KPO. Nowy nabór dofinansuje nie tylko zakup autobusów elektrycznych

Ministerstwo infrastruktury ogłasza drugi nabór w konkursie autobusowym. Dostępna jest pula 1 403,5 mln zł. Za tą kwotę z KPO ma zostać sfinansowany zakup 372 autobusów. I nie muszą być one zeroemisyjne.

Kolejne podwyżki dla kierowców. Po cichu zmieni się stawka za psychotesty. Co z badaniami lekarskimi i przeglądami?

Do listy zmian, którą można zatytułować "seria podwyżek dla kierowców", spokojnie da się dopisać kolejną. Ministerstwo zdrowia planuje właśnie zmianę ceny badań psychologicznych. Ta wzrośnie o jedną trzecią. Ile zapłacą kierowcy? I kiedy stawka wzrośnie?

REKLAMA