REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak bezpiecznie wykonywać prace pod samochodem?

Jakubowski Ryszard
Fot. Newspress
Fot. Newspress

REKLAMA

REKLAMA

Prace pod samochodem należą do szczególnie niebezpiecznych. Oto kilka sposobów, jak się zabezpieczyć w trakcie wykonywania czynności pod autem stojącym na podnośniku.

Zsunięcie się samochodu z podnośnika lub podłożonych cegieł, kołków, pieńków i innych przypadkowych przedmiotów może skończyć się śmiercią lub kalectwem. Jednym ze sposobów eliminację  ryzyka zsunięcia się podniesionego samochodu jest korzystanie podczas napraw podwozia z kanału rewizyjnego lub najazdu, czyli platformy z podjazdami znajdującej się co najmniej pół metra nad powierzchnią ziemi.

REKLAMA

Bez względu na to, w którym miejscu odbywa się naprawa należy zawsze podłożyć pod co najmniej jedno koło specjalne kliny lub w ich zastępstwie kawałki cegieł lub kamienie, a dla pewności zaciągnąć ręczny hamulec i wrzucić bieg, najlepiej wsteczny, gdyż ma on najmniejsze przełożenie i stawia największy opór.

Zobacz również: Jak zlokalizować wycieki płynu z układu chłodzenia?

REKLAMA

Jeden ze sposobów zabezpieczenia się przed skutkami zsunięcia się auta z podnośnika przedstawia zdjęcie. Można go stosować jedynie przy pracach z hamulcami lub z piastami kół, nie wymagającymi wchodzenia pod samochód. Można położyć dwa koła, jedno na drugim i lekko opuścić na nie samochód, aby uniemożliwić zsunięcie się górnego.

Podczas prac pod samochodem przy zdjętych kołach należy zawsze stosować specjalne kobyłki, które ustawia się w stosownych miejscach (zwykle tam, gdzie zwykle podstawia się podnośnik). Na kobyłkę warto położyć kawałek twardego drewna, aby nie uszkodzić spodu karoserii. Samochód opuścić z podnośnika, aby całym ciężarem oparł się na kobyłce. Dopiero wówczas można się pod niego wsunąć.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz również: Jak naprawić uszkodzony zbiornik paliwa?

Zamiast kobyłek można stosować grube, drewniane pieńki, duże drewniane kloce itp., gwarantujące stabilność. Po ustawieniu na nich samochodu, a jeszcze przed zdjęciem kół warto zakołysać karoserią, aby sprawdzić, czy auto jest stabilne.

Przebywając pod podpartym samochodem, z którego zdjęto choć jedno koło, nie wolno wykonywać gwałtownych ruchów lub siłować się ze zdjęciem poszczególnych elementów. Nawet solidne kobyłki, na których opiera się aut, nie dają 100% gwarancji bezpieczeństwa.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
MAN stworzy ciężarówkę z napędem wodorowym. hTGX nie będzie miał ogniwa paliwowego. On będzie spalać wodór

Nowa ciężarówka MAN hTGX zadebiutuje w 2025 r. Będzie to pojazd wyposażony w silnik spalinowy. Jego paliwem stanie się wodór. Ciągnik ma mieć zastosowanie specjalne. Czemu jednak MAN nazywa go pojazdem bezemisyjnym?

Jak podróżować z przyczepą kempingową? Jak się przygotować na taki wyjazd?

Pokój hotelowy z widokiem na jezioro i wraz z serią osobistych drobiazgów? Proszę bardzo! To jednak z zalet podróżowania z przyczepą kempingową. Sezon na takie wyjazdy właśnie w Polsce startuje. Warto zatem podpowiedzieć, jak kierowca może się do niego przygotować.

Wielkie zmiany dla kierowców w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim. Obejmą m.in. DTŚ

Rząd szykuje wielkie zmiany dla kierowców. Wyznaczył odcinki dróg w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim, które stracą status dróg krajowych. Nowelizacja, która wejdzie w życie 1 stycznia 2025 r., obejmuje m.in. legendarną Drogową Trasę Średnicową. Szlaki te wyjdą spod zarządu GDDKiA. Co to oznacza?

Nowy zakład bieżnikowania opon w Polsce. Handlopex wykorzysta technologię Bridgestone

Handlopex uruchamia zakład bieżnikowania opon używanych w Kleszczelach. Ten każdego roku rocznie będzie produkował ok. 12 000 opon bieżnikowanych w technologii Bandag. Technologii Bandag, która została opracowana przez Bridgestone.

REKLAMA

1,4 mld zł na autobusy z KPO. Nowy nabór dofinansuje nie tylko zakup autobusów elektrycznych

Ministerstwo infrastruktury ogłasza drugi nabór w konkursie autobusowym. Dostępna jest pula 1 403,5 mln zł. Za tą kwotę z KPO ma zostać sfinansowany zakup 372 autobusów. I nie muszą być one zeroemisyjne.

Kolejne podwyżki dla kierowców. Po cichu zmieni się stawka za psychotesty. Co z badaniami lekarskimi i przeglądami?

Do listy zmian, którą można zatytułować "seria podwyżek dla kierowców", spokojnie da się dopisać kolejną. Ministerstwo zdrowia planuje właśnie zmianę ceny badań psychologicznych. Ta wzrośnie o jedną trzecią. Ile zapłacą kierowcy? I kiedy stawka wzrośnie?

Test: Nissan Ariya e-4ORCE 394 KM. To hot-SUV o napędzie elektrycznym

Elektryczny SUV nie kojarzy się z emocjami? Pomyślicie tak tylko dlatego, że jeszcze nigdy nie jeździliście prawie 400-konną Ariyą. Z tym autem niewiele modeli sportowych ma szansę podczas startu spod świateł. A to nie koniec jej zalet.

Wielki potencjał zielonej logistyki, na który długo jeszcze poczekamy [ESG w logistyce 2024-2030]

REKLAMA

Będą nowe stawki za badania psychologiczne kierowców

Ministerstwo Zdrowia chce podnieść stawkę za badania psychologiczne kierowców. Aktualna stawka obowiązuje już dekadę. Ile ma wynosić nowa?  

Polski rynek ze wzrostami sprzedaży w 2024 r. Auta osobowe drożeją, a dostawcze... tanieją

Blisko 50 tys. fabrycznie nowych aut osobowych. Na tyle został wyceniony rynek w Polsce w marcu. Lider? Ten jest tylko jeden. Pozycję zachowuje Toyota.

REKLAMA