reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Eksploatacja > Paliwa > UOKIK: wyniki kontroli jakości paliw w 2017 roku

UOKIK: wyniki kontroli jakości paliw w 2017 roku

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów opublikował raport z badań nad jakością paliw, które prowadził na terenie całego kraju w ubiegłym roku. Zakwestionowano 2,3 proc. pobranych próbek. Sprawdźcie, na jakie stacje paliw lepiej uważać.

Jakość stosowanego paliwa ma bezpośredni wpływ na stan techniczny naszego samochodu. Złej jakości paliwo przyczyniają się do pogorszenia kondycji silnika, a nawet mogą spowodować drogie awarie. Trudniejszy rozruch silnika, spadek dynamiki, charakterystyczne stukanie czy wzrost zużycia paliwa może oznaczać, że wlaliśmy do baku paliwo złej jakości. W szczególności na jakość paliwa powinni uważać właściciele diesli – awarii może ulec układ wtryskowy. Wymiana wtryskiwaczy jest droga i trudna, np. ceny nowych do Mitsubishi Lancera 1.8 D-ID (150 KM) to koszt ok. 6 tys. zł.

Jak UOKiK kontroluje?

UOKiK w 2017 r. miał wątpliwości do 2,3 proc. pobranych próbek. Inspekcja Handlowa, podległa UOKiK, sprawdza jakość paliw w hurtowniach i na stacjach benzynowych na terenie całej Polski. Robi to losowo, ale też kontroluje stacje paliw, na które wpłynęły skargi albo w poprzednim roku miały nieprawidłowości. W 2016 roku przeprowadzono 933 kontrole, ale już w 2017 r. 1370 (na 31 stacjach wykryto nieprawidłowości). Podobnie jak w 2016 r., więcej zastrzeżeń dotyczyło oleju napędowego.

Najczęstsze problemy

Niewiele się zmieniło w porównaniu z raportem z 2016 r. Najczęściej kwestionowanymi parametrami w olejach napędowych były: zły skład frakcyjny oraz niedostateczna odporność na utlenianie (stabilność oksydacyjna). Jakie zagrożenia stwarzają te niedomagania jakościowe paliwa? Nieodpowiedni skład frakcyjny obniża wydajność paliwa i zwiększa ryzyko uszkodzeń w silniku. Utlenianie może prowadzić do, np. zatykania się filtrów paliwa lub innych usterek w układzie paliwowym. Kolejnym niedomaganiami są: niska temperatura zapłonu lub przekroczenie normy zawartości siarki. W benzynie najczęściej ujawniało się niedotrzymanie badawczej liczby oktanowej (RON) – za niska liczba oktanowa, może powodować spalanie stukowe w silniku (m.in. większe zużycie paliwa i nierównomierna praca silnika). Badania wykazały też przypadki niedotrzymania wartości określonych dla parametru prężności par.

Kierowcy z instalacją LPG też powinni uważać. UOKiK miał zastrzeżenia do przekroczenia dopuszczonej zwartości siarki, która w dłuższym czasie może spowodować nawet korozję elementów silnika.

Radzimy tankować na renomowanych stacjach paliw.

Stacje paliw, do których UOKIK miał zastrzeżenia:

Województwo podlaskie:

- Mgr Grupa, Mężenin, ul. Mężenin 1: olej napędowy (niewłaściwa temperatura zapłonu)

Województwo kujawsko-pomorskie:

- Oil-Gaz Group, Bydgoszcz, ul. Mińska 7: olej napędowy (niewłaściwa temperatura zapłonu)

Województwo lubelskie:

-"PETRO-TUR" Józef Borysiuk, Turów, ul. Turów 56: olej napędowy (niewłaściwa temperatura zapłonu)

Województwo łódzkie:

- MMK Petrol, Łódź, ul. Solec 3/5: benzyna (niewłaściwa temperatura końca destylacji)

Województwo śląskie:

-  UL Trans II, Zawiercie, ul. Polska 21: benzyna (niewłaściwa zawartość siarki)

Województwo pomorskie:

SŁUPSKDIS, Slupsk, ul. Szczecińska 36K (Leclerc): olej napędowy (niewłaściwa temperatura zapłonu)

Województwo małopolskie:

- Firma "BOROŃ" inż. Józef Boroń, Cianowice, ul. Cianowice 119: olej napędowy (niewłaściwa temperatura zapłonu)

Województwo zachodniopomorskie:

- AGRO-INVEST Anetta Wiącek, Malechowo, ul. Malechowo 3: olej napędowy (niewłaściwa zawartość siarki)

Szczegółowy raport można znaleźć tutaj: LINK.

Gdzie szukać pomocy?

Jeśli uważasz, że zatankowane paliwa uszkodziło silnik, złóż reklamację u właściciela stacji. Możesz o tym zdarzeniu poinformować UOKiK (link: uokik.gov.pl/zgloszenie_paliwa_zlej_jakosci__formularz.php). Jeśli nie uda się rozstrzygnąć sporu ze stacją paliw, polecamy skontaktować się Inspekcją Handlową (uokik.gov.pl/wazne_adresy.php#faq595)

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Soneta sp. z o.o.

Firma Soneta sp. z o.o. jest polskim producentem oprogramowania do zarządzania i księgowości – enova365.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama