reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Eksploatacja > Paliwa > Wysokooktanowe paliwo - czy poprawia osiągi samochodu?

Wysokooktanowe paliwo - czy poprawia osiągi samochodu?

Liczba oktanowa paliwa ma istotny wpływ na pracę jednostki napędowej. Wielu kierowców przecenia jednak jej możliwości, nadając jej atrybuty, które są wręcz nieprawdopodobne. Rzekome zwiększanie mocy silnika w rzeczywistości nie ma miejsca, a jest dowodem jedynie na to, że marketing koncernów paliwowych jest skuteczny i działa. Dlaczego?

Liczba oktanowa a ilość energii

Trzeba pamiętać, że większa liczba oktanowa paliwa nie wpływa na wzrost energii wytwarzanej w cylindrze. Jest tak dlatego, bowiem większa liczba oktanowa to efekt dodania do paliwa specjalnych substancji uszlachetniających, które mają na celu ograniczyć proces spalania stukowego. Jednocześnie obniżają one wartość opałową paliwa, co przekłada się na mniejszą energię. Sytuację taką można zaobserwować chociażby w przypadku gazu LPG, którego LO oscyluje w granicy 100, a mimo to wartość opałowa w przeliczeniu na litr jest średnio o 20% niższa od benzyny 95-oktanowej.

Więcej oktanów, mniej samozapłonów

Wysokooktanowe paliwo spala się wolniej i bardziej równomiernie, bowiem ma bardzo małe skłonności do niekontrolowanych samozapłonów. Efektem tego jest znacznie cichsza praca silnika zasilanego takim paliwem. Jeśli auto wyposażone jest w tzw. sztywny zapłon (nie posiada elektronicznej zmiany kąta wyprzedzenia zapłonu) komputer nie jest w stanie zwiększyć kąta wyprzedzenia zapłonu, by lepiej dobrać moment zapłonu mieszanki (tzw. Maximum Brake Torque). W sytuacji takiej może nawet dojść do wyraźnego zmniejszenia się osiągów silnika, co już wielokrotnie było udowadniane przez prestiżowe firmy tuningowe. W nowszych autach kąt wyprzedzenia zapłonu jest dynamicznie dobierany do aktualnych warunków spalania, przez co komputer może ustawić bardziej optymalny moment zapłonu mieszanki. System taki posiada zazwyczaj jednak górną granicę, powyżej której nie zmienia on już ustawień.

Zobacz też: Liczba oktanowa paliwa - o czym nam mówi?

Turbo lubi oktany

Czy zatem paliwo wysokooktanowe, które zwiększa osiągi silnika to tylko marketingowy mit? Nie zupełnie. Są jednostki napędowe, które pozytywnie reagują na lepszej jakości paliwo. Najczęściej dotyczy to siników turbodoładowanych, które są wyjątkowo mocno narażone na spalanie stukowe. Im bowiem mocniej turbina „pompuje” powietrza do cylindra, tym intensywniej ulega ono sprężeniu, przez co mieszanka paliwowo-powietrzna narażona jest na niekontrolowany samozapłon (spalanie stukowe). Odpowiednio dobrane paliwo i prawidłowo ustawiony pod nie zapłon, może pomóc uniknąć dodatkowego „odprężania” silnika, które na zwykłej benzynie byłoby konieczne w celu ochrony silnika.

Ważne są dodatki w paliwie

Poza tym, niektóre wysokooktanowe paliwa mają w swym składzie specjalne związku eteryczne, zawierające duże ilości tlenu. To on pozwala na wygenerowania większej mocy przez silnik w danej jednostce czasu. Związki te niwelują „niechęć” wysokooktanowego paliwa do szybkiego spalania, poprawiając parametry pracy silnika.

Stopień sprężania a oktany

Są zatem sytuacje, w których dzięki wysokooktanowemu paliwu możemy np. zwiększyć stopień sprężania silnika, podwyższając tym samym jego moc. W zwykłym aucie, sytuacja taka występuje rzadko, a jeśli nawet ma miejsce, to przyrost mocy w większości przypadków będzie tak mały, że nie odczujemy tego. Jeśli więc zależy nam na dobrej kondycji mechanicznej naszego silnika, możemy tankować benzynę wysokooktanową. Gdy w grę wchodzi poprawa osiągów auta, w większości przypadków musimy odpowiednio wystroić elektronikę naszego samochodu pod konkretne paliwo i tylko takie tankować (licząc, że zawsze posiada prawidłowe parametry).

Zobacz też: RON, MON i DON - liczba oktanowa paliwa

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Większa liczba oktanowa paliwa ma za zadanie chronić silnik przed spalaniem stukowym a nie zwiększać jego moc. Fot. Fotolia
Większa liczba oktanowa paliwa ma za zadanie chronić silnik przed spalaniem stukowym a nie zwiększać jego moc. Fot. Fotolia

Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami129.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Magdalena Pancewicz

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama