| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Eksploatacja > Paliwa > Jak obliczyć średnie zużycie paliwa?

Jak obliczyć średnie zużycie paliwa?

Nie należy w stu procentach wierzyć wskazaniom komputera jeśli chodzi o średnie spalanie, w skrajnych przypadkach mylą się one nawet o 20 procent. Niektóre auta są też pozbawione możliwości automatycznego zliczania średniego zużycia paliwa.

Średnie zużycie paliwa można jednak bardzo łatwo obliczyć samemu. Pierwszy krok to zatankowanie "do pełna", najlepiej do pierwszego momentu w którym "odskoczy" nam pistolet dystrybutora. W ten sposób będziemy mogli przy kolejnym tankowaniu nalać paliwa do takiego samego jak poprzedni poziomu.

Zobacz: kalkulator zużycia paliwa

Drugi krok to zresetowanie licznika kilometrów. Robimy to dokładnie w momencie tankowania. Będziemy wtedy w stanie zmierzyć odległość, którą pokonaliśmy od zatankowania.

Teraz wsiadamy do samochodu... i jeździmy. Odległość nie jest bardzo istotna, jednak nie powinna być mniejsza niż 50 kilometrów aby dać w miarę wiarygodny wynik. Należy też pamiętać, że obliczony wynik średniego zużycia paliwa będzie dotyczył tylko tego danego odcinka: w innych warunkach i przy innym sposobie jazdy ilość zużytego paliwa może się różnić.

Po pokonaniu wyznaczonej odległości jedziemy znowu na stację benzynową. Nalewamy znowu "do pełna" i zapisujemy ile litrów zatankowaliśmy: informacja jest na dystrybutorze. Zapisujemy też stan licznika.

Jeśli zmienialiśmy rozmiar opon na inny, powinnismy też posłużyć się kalkulatorem prędkości wobec rozmiaru opon - jeśli licznik przekłamuje nam np. o 5 procent, powinniśmy przeliczyć "licznikową" odległość aby otrzymać realny przebieg.

Następnie używamy kalkulatora zużycia paliwa dostępnego na naszym portalu. Wprowadzamy dane: stan licznika przy 1. i 2. tankowaniu, ilość zatankowanego paliwa, a także cenę 1 litra paliwa. Kalkulator automatycznie poda nam wartość średniego spalania na 100 kilometrów oraz cenę przejechania tego dystansu.

Zobacz: kalkulator zużycia paliwa

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Jak obliczyć średnie zużycie paliwa? fot. Fotolia
Jak obliczyć średnie zużycie paliwa? fot. Fotolia

Potrącenia komornicze i administracyjne z wynagrodzeń69.30 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Barchan

Ekspert ds. Leasingu, Menedżer

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »