reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Eksploatacja > Opony i felgi > Łańcuchy śniegowe – kiedy można ich używać i jak je zakładać?

Łańcuchy śniegowe – kiedy można ich używać i jak je zakładać?

Tegoroczna zima raczej zasługuje na miano jesieni lub ponurej wiosny, jednak część kierowców może przejeżdżać przez obszary, gdzie użycie łańcuchów śniegowych byłoby wskazane. Kiedy można stosować i jak zakładać łańcuchy śniegowe? Odpowiedź w poniższym poradniku.

Kiedy można zakładać łańcuchy śniegowe?

W Polsce nie ma obowiązku stosowania łańcuchów śniegowych, jednak ich stosowanie jest dozwolone w niektórych przypadkach. Mowa o bardzo zaśnieżonych drogach lub o drogach z bardzo śliskim ubitym śniegiem. Gdy na drodze zalega duża warstwa śniegu lub jest ona wyjątkowo śliska, wtedy możemy założyć łańcuchy, by móc bezpiecznie przejechać przez niebezpieczny odcinek. Trzeba jednak pamiętać, że po zjechaniu na suchy asfalt należy je zdjąć, głównie dla własnego komfortu podróżowania i bezpieczeństwa. Czasami zakładanie łańcuchów jest obowiązkowe, jednak w naszych warunkach zdarza się to stosunkowo rzadko. O obowiązku założenia łańcuchów informuje znak C-18. Warto dodać, że znak ten wymusza na kierującym autem założenie łańcuchów na co najmniej dwóch kołach napędowych.

W Europie używanie łańcuchów zimowych jest dozwolone niemal w każdym kraju – wyjątek stanowi Holandia, w której stosowanie tego rozwiązania jest zabronione. W niektórych państwach, jak np. w Austrii, Czechach, Francji, Niemczech i na Węgrzech, wymagane jest użycie łańcuchów w wybranych miejscach, oznaczonych stosownymi znakami sygnalizacyjnymi (zazwyczaj w wysokich górach). Jadąc za granicę i licząc się z możliwą koniecznością założenia łańcuchów trzeba pamiętać, że niektóre kraje mają bardziej szczegółowe wymagania dotyczące tego sprzętu. Przykładowo w Austrii łańcuchy muszą spełniać normę O-Norm 5117 (w przypadku samochodów osobowych), a we Włoszech normę CUNA.

W instrukcji obsługi auta należy sprawdzić jakie łańcuchy można stosować w danym pojeździe. Zbyt grube łańcuchy mogą uszkodzić nadkole lub elementy układów ABS i ESP oraz zawieszenia. Należy również dobrać odpowiedni rozmiar łańcuchów do rozmiaru kół.

​Jak założyć łańcuchy śnieżne?

Łańcuchy śnieżne zawsze muszą być zamontowane na kołach napędowych - w przypadku pojazdów z napędem na obie osie łańcuchy warto mieć na każdym kole.

Łańcuchy śnieżne należy montować według instrukcji dołączonej do produktu. Zazwyczaj procedura zaczyna się od zatrzymania pojazdu na płaskiej, poziomej powierzchni, rozplątania łańcucha i ułożenia go obok koła, od wewnętrznej strony samochodu. Następnie obręcz mocującą spinamy nad kołem i przesuwamy ją na bok opony, od strony zawieszenia. Następnie należy wyrównać poprzeczne łańcuchy i pospinać je od zewnętrznej strony felgi. Zwróćmy uwagę na napięcie łańcuchów - po przejechaniu kilkunastu metrów powinniśmy dociągnąć luźne partie łańcucha. Niektórzy eksperci twierdzą, że należy wykonać tę czynność dwukrotnie.

​Jak jeździć z łańcuchami?

Autem z łańcuchami śnieżnymi powinniśmy jeździć po ośnieżonej drodze, a po zjechaniu na asfalt powinniśmy zdjąć łańcuchy. Mając łańcuchy na kołach lepiej ograniczyć prędkość jazdy i nie przekraczać 50 km/h, a także warto unikać gwałtownego przyspieszania i hamowania oraz wjeżdżania na krawężniki, ponieważ metalowe ogniwa mogą ulec zniszczeniu, czego skutkiem może być uszkodzenie auta.

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Monika Zwolańska

Biegły rewident, dyplomowany księgowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama