reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Eksploatacja > Opony i felgi > Jak sprawdzać głębokość bieżnika w oponach?

Jak sprawdzać głębokość bieżnika w oponach?

Jak prawidłowo sprawdzać głębokość bieżnika w oponach? Gdzie należy przyłożyć miernik, by pomiar był wiarygodny?

Opony to jeden z kluczowych elementów mających bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo jazdy. Producenci ogumienia nie ustają w wysiłkach by skonstruować produkt, który będzie zapewniał najlepszą przyczepność na każdym rodzaju nawierzchni w każdych warunkach atmosferycznych. Oczywiście na rynku nie jest jeszcze dostępna opona, która spisywałaby się tak samo dobrze na suchym asfalcie i na śliskiej nawierzchni, niemniej w zeszłym roku Michelin pokazał światu prototyp opony CrossClimate, czyli opony letniej z homologacją zimową. Więcej na jej temat (m.in. czym się różni od ogumienia całorocznego) pisaliśmy tutaj.

Zobacz też: W jaki sposób należy przechowywać opony?

Kiedy opony nie nadają się do użytku?

Bez względu na to, czy mamy do czynienia z oponą letnią, zimową, czy całoroczną, żeby ogumienie wykazywała właściwości deklarowane przez producenta nie może być zbyt stare i musi mieć odpowiedniej głębokości bieżnik.

Kiedy opona jest zbyt stara by można ją było bezpiecznie używać? Gdy ma 10 lat. Po takim czasie mieszanka robi się zbyt twarda i nawet, gdy ogumienie nie było używane i nie ma jakichkolwiek mechanicznych uszkodzeń należy je zutylizować. Więcej na temat kiedy opona nie nadaje się do użytku pisaliśmy tutaj

Poza wiekiem, kluczową sprawą dla zachowania opony na drodze jest głębokość bieżnika. Polskie prawo dopuszcza stosowanie opon, w których bieżnik jest głęboki na co najmniej 1,6 mm. Bardziej rygorystyczni w tym zakresie są producenci ogumienia, którzy sugerują, by opony letnie wymieniać w przypadku gdy bieżnik zetrze się do głębokości poniżej 3 mm. Z kolei opony zimowe, gdy głębokość bieżnika spadnie poniżej 4 mm.

Zobacz też: Na którą oś założyć bardziej zużyte opony?

Jak prawidłowo sprawdzać głębokość bieżnika?

Producenci opon starają się umożliwić kierowcom łatwiejsze odczytanie głębokości bieżnika stosując w konstrukcji ogumienia różnego rodzaju wskaźniki. Popularne jest np. umieszczenie w rowkach opony specjalnych zgrubień. Gdy bieżnik zetrze się do wysokości zgrubienia jest to oznaka, że oponę należy wymienić. Innym sposobem jest zatapianie w warstwach bieżnika numerów oznaczających jego głębokość. W miarę ścierania się mieszanki gumowej numery stają się widoczne.

Niemniej wciąż najdokładniejszym sposobem na ocenę zużycia bieżnika jest skorzystanie z miernika głębokości. To tanie urządzenie dostępne na wielu stacjach paliw umożliwia łatwą kontrolę stopnia starcia opony.

Pomiaru głębokości bieżnika należy dokonać w kilkunastu miejscach, na całej powierzchni bieżnika zarówno po środku, jak i przy krawędziach. Ułatwi nam to ocenę, czy opona ściera się równomiernie. Jeżeli są istotne różnice w grubości bieżnika na oponie może to świadczyć np. o źle ustawionej zbieżności.

Zobacz też: Jak dokładnie wyważyć koła?

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Robert Gniezdzia

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama