reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Eksploatacja > Opony i felgi > Kontrola stanu opon

Kontrola stanu opon

Świadomość kierowców odnośnie wpływu stanu opon na bezpieczeństwo ruchu drogowego wciąż jest niewielka. Bo jak tłumaczyć fakt, że po europejskich drogach jeździ aż 78% pojazdów wyposażonych w opony zagrażające bezpieczeństwu?

Aby zapewnić bezpieczeństwo sobie i innym uczestnikom ruchu drogowego ważne jest utrzymywanie opon w dobrej kondycji. Nie dotyczy to tylko ogumienia w samochodzie (łącznie z zapasem) lecz również we wszelkiego rodzaju przyczepach, kamperach czy jednośladach. Zwłaszcza, gdy wspomniane sprzęty nie były używane przez znaczny czas.

Mimo że wielu kierowców zdaje sobie sprawę, że opony są elementem mającym kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa ruchu drogowego, wciąż niewielu wie, jak kontrolować ich stan i jak często poświęcać im uwagę. Poniżej przedstawiamy, w jaki sposób kontrolować kondycję ogumienia.

Zobacz też: Jak zmienić koło w samochodzie?

1. Sprawdź głębokość bieżnika

Miej nadzieję na słońce, ale przygotuj się na deszcz - tak brzmi motto Bridgestone. Upewnienie się, że opony mają wystarczającą głębokość bieżnika, jest niezbędne, by móc pewnie prowadzić pojazd po mokrej nawierzchni. Możesz to sprawdzić za pomocą specjalnej miarki lub poszukać wskaźników głębokości bieżnika wewnątrz rowków. Pamiętaj, że zgodnie z prawem minimalna głębokość wynosi 1,6 mm i że zawsze musi być zachowana różnica pomiędzy wskaźnikiem a zewnętrzną częścią opony. Jeśli głębokości bieżnika są na takim samym poziomie, czas na wymianę opon.

Nadmierne zużycie powoduje znaczne wydłużenie drogi hamowania na mokrej nawierzchni. Zwiększa również ryzyko aquaplaningu, który może być szczególnie niebezpieczny w przypadku nagłych opadów letniego deszczu!

Zobacz też: ET felgi - czym jest tzw. off-set?

2. Sprawdź ciśnienie powietrza w oponach

Twoje opony są tak ważne dla twojego bezpieczeństwa, jak zbiorniki z tlenem dla nurków pod wodą. Nie zanurzyłbyś się pod wodę bez sprawdzenia ciśnienia w butlach, prawda? Tak samo należy postępować w przypadku opon. Jeśli twoje ogumienie ma już kilka lat, koniecznie podjedź pod kompresor, który znajdziesz prawie na każdej stacji benzynowej. Pamiętaj o tym, że prawidłowe ciśnienie w oponach musi być odpowiednio wyższe w samochodzie całkowicie obciążonym.
Niedopompowane opony negatywnie wpływają na zdolność do bezpiecznego hamowania i wykonywania manewrów. Zwiększają spalanie i szybciej się zużywają.

Gdzie możesz znaleźć informacje na temat ciśnienia powietrza właściwego dla twojego pojazdu? Przede wszystkim w książce pojazdu, przy słupkach nadwozia lub przy wlewie paliwa. Tam znajduje się informacja o poprawnym ciśnieniu opon. Jeśli masz wątpliwości, skonsultuj się ze specjalistą.

Zobacz też: Kontrola ciśnienia powietrza w oponach

3. Sprawdź ewentualne uszkodzenia i zużycie ogumienia

Nacięcia, rysy, otarcia i inne uszkodzenia mogą łatwo pogłębić się w dalekiej trasie. Jeśli masz wątpliwości, skonsultuj się ze specjalistą, który zdecyduje, czy podróż na takim ogumieniu będzie bezpieczna.
Opony zużyte lub uszkodzone niosą ze sobą wyższe ryzyko wybuchu podczas jazdy, co może spowodować utratę kontroli nad samochodem.

Źródło: Bridgestone

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

POLAUDIT Sp. z o. o.

Podatki, rachunkowość, audyt

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama