reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Eksploatacja > Opony i felgi > Kierowcy na Lubelszczyźnie nie dbają o ciśnienie powietrza w kołach

Kierowcy na Lubelszczyźnie nie dbają o ciśnienie powietrza w kołach

W czasie ogólnopolskiej akcji Michelin „Ciśnienie pod Kontrolą” przebadano ponad 5,3 tys. samochodów. W dniach od 22 do 26 października 2012 r. w 48 serwisach sieci Euromaster przeprowadzono bezpłatne pomiary ciśnienia w oponach oraz kontrolę stanu bieżnika. Z badań przeprowadzonych podczas akcji wynika, że 38,89 proc. pojazdów miało prawidłowe ciśnienie w oponach, podczas gdy w ubiegłym roku było ich 35,11 proc. Najbardziej świadomi znaczenia prawidłowego ciśnienia okazali się kierowcy z Podlasia, a najgorsze wyniki uzyskano w woj. lubelskim – 74,22 proc. z nieprawidłowym ciśnieniem.

Akcja Michelin „Ciśnienie pod Kontrolą”, która w Polsce organizowana jest od 8 lat, ma podnosić świadomość kierowców dotyczącą prawidłowego ciśnienia w oponach. Tegoroczna edycja przeprowadzona we współpracy z siecią serwisów Euromaster odbyła się w dniach 22-26 października 2012 roku. Wszyscy kierowcy uczestniczący w akcji otrzymali informacje na temat wpływu prawidłowego ciśnienia w oponach aut na bezpieczeństwo oraz ekonomię i ekologię jazdy, a także mogli bezpłatnie sprawdzić zarówno poziom ciśnienia, jak i głębokość bieżnika. Zebrane w ten sposób pomiary posłużyły do opracowania mapy poziomu ciśnienia w oponach polskich samochodów.

Tegoroczne wyniki uzyskane w poszczególnych województwach były zróżnicowane. Najlepszy rezultat został odnotowany na Podlasiu – 78,30 proc. przebadanych aut miało prawidłowe ciśnienie w oponach. Kolejne miejsca zajęły następujące województwa: pomorskie (60,44 proc.), warmińsko-mazurskie (51,61 proc.), łódzkie (48,28 proc.). Najgorzej wypadły natomiast województwa lubelskie (jedynie 25,78 proc. aut z prawidłowym ciśnieniem), mazowieckie (30,24 proc.) oraz dolnośląskie i kujawsko-pomorskie (oba po 30,66 proc.).

Zobacz też: Dlaczego Polacy nie zmieniają opon na zimowe?

5,62 proc. wszystkich przebadanych samochodów miało ciśnienie o ponad 1 bara niższe niż zalecane przez producenta, a 22,99 proc. między 0,5 a 0,9 bara niższe. Oznacza to, że w 28,61 proc. samochodów odnotowano niebezpieczne lub bardzo niebezpieczne ciśnienie w oponach stanowiące poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa jazdy. Według pomiarów dokonanych podczas tegorocznej akcji „Ciśnienie pod Kontrolą” 38,89 proc. kierowców dba o prawidłowe napompowanie opon swoich aut.

Wyniki pomiarów akcji „Ciśnienie pod Kontrolą” w 2012 r.

Eksperci Michelin podkreślają, że ciśnienie w oponach należy sprawdzać regularnie raz w miesiącu oraz przed każdą dalszą podróżą Kontrola ciśnienia powinna odbywać się „na zimno" – najwcześniej godzinę po zatrzymaniu samochodu lub po przejechaniu do 3 kilometrów przy niewielkiej szybkości. Stopień napompowania opon powinien być zgodny zarówno z zaleceniami producenta samochodu, jak i przystosowany do aktualnego obciążenia pojazdu.

Jak pokazują badania Michelin, utrzymywanie właściwego ciśnienia wpływa na:

- bezpieczeństwo jazdy, zapewniając większą przyczepność i krótszą drogę hamowania;

- trwałość opony poprzez wydłużenie czasu jej użytkowania o jeden sezon;

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Arena Advisory

Doradzamy klientom we wszystkich obszarach podatkowych i prawnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama