REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czy narzędzia dodawane w zestawie do auta wystarczą do bezpiecznej wymiany koła? Czy warto mieć dodatkowy sprzęt?

Max Trela
Czy narzędzia dodawane w zestawie do auta wystarczą do bezpiecznej wymiany koła? Czy warto mieć dodatkowy sprzęt? Fot. Fotolia
Czy narzędzia dodawane w zestawie do auta wystarczą do bezpiecznej wymiany koła? Czy warto mieć dodatkowy sprzęt? Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Kiedy najczęściej złamiemy gumę? Oczywiście podczas wyjazdów – czyli wtedy kiedy o problemach wolelibyśmy nie myśleć. Dlatego warto sprawdzić jak wygląda nasz komplet podstawowych narzędzi. Chodzi o prawdziwe minimum: lewarek, klucz do kół i uniwersalny śrubokręt.

Nowe narzędzia nie znaczy dobre narzędzia...

Właściciele nowych aut zazwyczaj nie zaglądają pod podłogę bagażnika. Tego, że znajdą tak podnośnik, odpowiedni klucz do kół są pewni podobnie jak tego, że auto będzie bezawaryjne – w końcu to nówka! Otóż takie myślenie może zakończyć się sporymi nerwami w momencie gdy złapiemy gumę...

REKLAMA

Zobacz też: Zestawy naprawcze w sprayu – czy to działa, kiedy można je stosować, kiedy nie uszczelnią opony

REKLAMA

Niespodzianka numer jeden jaka może nas spotkać to zestaw naprawczy zamiast koła zapasowego. Krótka lektura instrukcji powinna wyjaśnić jak to działa i jak postępować. Na szczęście producenci doszli już do wprawy z konstruowaniu takiej „pierwszej pomocy” i zazwyczaj nie sprawia ona nadzwyczajnych problemów. Dla świętego spokoju lepiej jednak zapoznać się ze składem zestawu i jego stosowaniem wcześniej – teoria to nie wszystko, ale w krytycznym momencie to zawsze coś.

Inne niespodzianki? Ot chociażby inne niż standardowe umiejscowienie podnośnika i klucza do kół. Zazwyczaj jest on chowany w kole zapasowym, ale niektórzy producenci dla lepszego rozkładu masy chowają te narzędzia w kabinie pasażerskiej – chociażby w specjalnej skrytce pod fotelem pasażera.

Nowe auto wcale nie musi być wyposażone w fabryczne felgi i śruby. Polscy dealerzy często dodają jako gratis aluminiowe felgi i stosują śrubę zabezpieczająca. W takim przypadku może się okazać, że standardowy klucz nie wchodzi np. w otwory w feldze, albo nasadka do odkręcania zabezpieczenia pasuje jedynie pod duży klucz numer 19, a producent w zestawie dodał „seryjną” 17-nastkę.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jeśli chodzi o podnośnik to spotyka się głównie te trapezowe i nożycowe – skręcane śrubą. Są one na tyle uniwersalne, że zazwyczaj nie ma z nimi problemu. Jeśli jednak nasze auto zostało poddane tuningowi, warto podstawić lewarek na sucho. Może się bowiem okazać, ze samochód za bardzo leży na ziemi i nie ma miejsca dla trapezu, albo (w przypadku terenówek) trapez nawet skręcony do oporu nie unosi koła nad ziemię.

Zobacz też: Wymiana opon parami – o czym warto pamiętać, kiedy można wymienić opony na osi, a kiedy trzeba wszystkie naraz?

W każdym zestawie jest też śrubokręt lub inne urządzenia do zdejmowania ozdobnych dekielków i kołpaków. Zanim zaczniemy się z nimi szarpać ręcznie dobrze sprawdzić czy producent nie zastosował „prostego patentu” rozbrajanego za pomocą specjalnego dołączonego narzędzia.

Podsumowując: W nowym aucie fabryczny zestaw zazwyczaj wystarczy do obsługi w drodze. Przed wyjazdem trzeba zawsze jednak sprawdzić czy jest kompletny i czy klucz pasuje do śrub!

Stare auto wymaga większej troski

Więcej uwagi przy sprawdzaniu zestawu narzędzi powinni poświęcić właściciele leciwych aut. Tu problemem jest głównie mocno wypracowany klucz, który może się obracać niszcząc łeb śruby oraz podnośnik.

REKLAMA

W starszych autach stosowano często lewary z „zaczepem” wsuwanym w specjalny otwór w progu. Rozwiązanie spotykane chociażby w Mercedesach W124 albo w Renault 19. Problem pojawia się w momencie gdy ten otwór jest już bardzo zardzewiały, lub został przypadkiem zagnieciony. W takich przypadkach auto może nie dać się unieść, albo co gorsza może spaść z podnośnika.

Dlatego – jeśli nie jesteśmy pewni stanu blacharki na progach - lepiej wyposażyć się w prosty niefabryczny lewarek trapezowy. Taki podnośnik można w razie potrzeby podłożyć pod dolne punkty mocowania przedniego lub tylnego zawieszenia co umożliwi nam sprawną wymianę koła.

I ostatnia ważna sprawa: przy kupnie podnośnika pamiętajmy, że musi być on dostosowany do wagi aut! Podnośniki nożycowe mają zazwyczaj udźwig do 1500 kg, trapezowe do około 2 ton. Powyżej tej wagi stosuje się specjalne windy i podnośniki hydrauliczne. W przypadku aut terenowych na wysokich kołach powinniśmy wyposażyć się w specjalne podnośniki, tak zwane "hi-lifty". Mogą one służyć też jako proste wyciągarki.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Znamy cenę nowych tablic rejestracyjnych. Będą droższe od starych. A i tak nie dostanie ich każdy kierowca

1 czerwca 2024 r. w Polsce pojawią się nowe tablice rejestracyjne. Żółte oznaczenia z czerwonymi literami będą przeznaczone do czasowej rejestracji samochodów osobowych przeznaczonych do zawodów sportowych. Ile będzie kosztować ich wydanie?

MAN stworzy ciężarówkę z napędem wodorowym. hTGX nie będzie miał ogniwa paliwowego. On będzie spalać wodór

Nowa ciężarówka MAN hTGX zadebiutuje w 2025 r. Będzie to pojazd wyposażony w silnik spalinowy. Jego paliwem stanie się wodór. Ciągnik ma mieć zastosowanie specjalne. Czemu jednak MAN nazywa go pojazdem bezemisyjnym?

Jak podróżować z przyczepą kempingową? Jak się przygotować na taki wyjazd?

Pokój hotelowy z widokiem na jezioro i wraz z serią osobistych drobiazgów? Proszę bardzo! To jednak z zalet podróżowania z przyczepą kempingową. Sezon na takie wyjazdy właśnie w Polsce startuje. Warto zatem podpowiedzieć, jak kierowca może się do niego przygotować.

Wielkie zmiany dla kierowców w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim. Obejmą m.in. DTŚ

Rząd szykuje wielkie zmiany dla kierowców. Wyznaczył odcinki dróg w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim, które stracą status dróg krajowych. Nowelizacja, która wejdzie w życie 1 stycznia 2025 r., obejmuje m.in. legendarną Drogową Trasę Średnicową. Szlaki te wyjdą spod zarządu GDDKiA. Co to oznacza?

REKLAMA

Nowy zakład bieżnikowania opon w Polsce. Handlopex wykorzysta technologię Bridgestone

Handlopex uruchamia zakład bieżnikowania opon używanych w Kleszczelach. Ten każdego roku rocznie będzie produkował ok. 12 000 opon bieżnikowanych w technologii Bandag. Technologii Bandag, która została opracowana przez Bridgestone.

1,4 mld zł na autobusy z KPO. Nowy nabór dofinansuje nie tylko zakup autobusów elektrycznych

Ministerstwo infrastruktury ogłasza drugi nabór w konkursie autobusowym. Dostępna jest pula 1 403,5 mln zł. Za tą kwotę z KPO ma zostać sfinansowany zakup 372 autobusów. I nie muszą być one zeroemisyjne.

Kolejne podwyżki dla kierowców. Po cichu zmieni się stawka za psychotesty. Co z badaniami lekarskimi i przeglądami?

Do listy zmian, którą można zatytułować "seria podwyżek dla kierowców", spokojnie da się dopisać kolejną. Ministerstwo zdrowia planuje właśnie zmianę ceny badań psychologicznych. Ta wzrośnie o jedną trzecią. Ile zapłacą kierowcy? I kiedy stawka wzrośnie?

Test: Nissan Ariya e-4ORCE 394 KM. To hot-SUV o napędzie elektrycznym

Elektryczny SUV nie kojarzy się z emocjami? Pomyślicie tak tylko dlatego, że jeszcze nigdy nie jeździliście prawie 400-konną Ariyą. Z tym autem niewiele modeli sportowych ma szansę podczas startu spod świateł. A to nie koniec jej zalet.

REKLAMA

Wielki potencjał zielonej logistyki, na który długo jeszcze poczekamy [ESG w logistyce 2024-2030]
Będą nowe stawki za badania psychologiczne kierowców

Ministerstwo Zdrowia chce podnieść stawkę za badania psychologiczne kierowców. Aktualna stawka obowiązuje już dekadę. Ile ma wynosić nowa?  

REKLAMA