| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Eksploatacja > Opony i felgi > Czy testy opon są miarodajne. O czym warto wiedzieć czytając testy opon?

Czy testy opon są miarodajne. O czym warto wiedzieć czytając testy opon?

Przeglądając czasopisma motoryzacyjne każdy z nas natknął się na taki czy inny test opon. Z reguły testy wykonywane są przed sezonami wymian i teoretycznie maja one ułatwić zadanie kupującemu. To istna „pigułka wiedzy” na temat nowości oponiarskich i możliwości nowych produktów. Warto jednak nie podchodzić do takich porównań zupełnie bezkrytycznie.

Szczytna teoria...

Idea testu porównawczego opon jest znana (szczególnie na zachodzie Europy) już od dziesiątek lat i od pewnego czasu stała wydaje się też jego forma. Testy takie mają dwa podstawowe zadania: Po pierwsze mają umożliwić kierowcy zapoznanie się z nowościami na rynku opon. Po drugie – przez szereg „konkurencji” w jakich sprawdzane są konkretne produkty - mają ułatwić ewentualny wybór najlepszej opony, lub też ustalenie, która opona oferuje najlepszą jakość w zadanym przedziale cenowym.

Proste? Otóż właśnie nie do końca, ponieważ stwierdzenie „najlepsza” nie dla każdego będzie znaczyło to samo.

Zobacz też: Jak marka opony wpływa na jej cenę – ile procent ceny to marka, a ile technologie?

I wcale nie chodzi tu o ocenę poszczególnych parametrów. Te zawsze są stałe - testy przeprowadza się zarówno na suchych jak i mokrych nawierzchniach badając odporność na aquaplaning, kierowalność, hamowanie, opory toczenia itp. Punktowe ceny i stosowne tabele ich wystawiania dają właściwie gwarancję zgodności testu z prawdziwymi osiągami. Istnieje jednak jeszcze pojęcie „stosunek jakości do ceny”. W większości testów oponiarskich takiej oceny nie znajdziemy bo i konkretna cena dla jednych będzie jeszcze do przyjęcia, a dla innych 500 lub 600 złotych za wydane na jedną oponę będzie już absolutnie poza zasięgiem.

Teoria, a praktyka – gdzie jest rozbieżność?

W kwestii testów opon występuje jeszcze jedna „nieścisłość”. Musimy w tym miejscu pamiętać, że test dotyczy konkretnego rozmiaru opony, wzoru bieżnika i jest wykonywany na konkretnym modelu auta. Wyniki takiego testu nie dają się zatem automatycznie przełożyć na wszystkie produkty danego producenta.

Zobacz też: Gwarancja na opony – jak działa, co obejmuje, jak można zareklamować opony?

Myślą, ze dla wszystkich jasna i bezsprzeczna jest rozbieżność osiągów pomiędzy różnymi modelami opon, ale  inaczej będą się zachowywały opony jednego typu w różnych rozmiarach! Co więcej może się okazać, że ta sama opona (model i rozmiar), ale na innym samochodzie – o innej masie, z innym silnikiem – może się zachowywać skrajnie inaczej, niż w bardzo sterylnych warunkach testowych.

Test (ułamek) prawdy ci powie...

W końcu najważniejsze - rocznie bada się kilkaset opon. Tymczasem – w identycznym okresie czasowym - na rynek trafia co najmniej kilkaSET tysięcy różnych nowych opon (wliczamy tutaj mnogość rozmiarów, indeksów prędkości, typów i konkretnych modeli).

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Czy testy opon są miarodajne. O czym warto wiedzieć czytając testy opon?
Czy testy opon są miarodajne. O czym warto wiedzieć czytając testy opon?

Potrącenia z wynagrodzeń i zasiłków Praktyczne wskazówki59.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Andrzej Szczerbowski

Prawnik, ekspert prawa cywilnego, podatkowego i handlowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »