| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Eksploatacja > Opony i felgi > Jakie znaczenie ma szerokość felgi – czy szersza felga jest zawsze lepsza?

Jakie znaczenie ma szerokość felgi – czy szersza felga jest zawsze lepsza?

Ta sama opona na feldze rożnej szerokości będzie inaczej pracować. To dlatego auta sportowe mają szersze felgi na osi napędowej. Dzięki szerszym felgom szerokości styku bieżnika z drogą jest większa, a różnica w prowadzeniu auta jest oczywista. Wiele zależy jednak od stylu jazdy konkretnego kierowcy – każdy inaczej będzie też odczuwać różnice.

Na najbardziej popularny obecnie rozmiar opony 205/55R16 można stosować felgi od 6x16 do 7,5x16 przede wszystkim ze względu na bezpieczeństwo jazdy. Czy będzie różnica w zużyciu opony? Jeśli w ogóle to... minimalna. Na pewno odczuje się różnicę w pracy opony i prowadzeniu auta. A szersza opona to też większe opory toczenia - czyli auto będzie wolniejsze.

Szersze nie zawsze lepsze?

W autach sportowych, aby wykorzystać odpowiednio opony, stosuje się felgi jak najszersze. Co innego auta osobowe. Tu bardzo rzadko stosuje się opon wyczynowe, a zatem i warto zastanowić się na tym czy szersza felga będzie lepsza...

Zobacz też: Jak marka opony wpływa na jej cenę – ile procent ceny to marka, a ile technologie?

Jeżeli ktoś posiada opony i samochód o sportowej charakterystyce i szybciej jeździ, szczególnie na zakrętach, to powinien zaopatrywać się w szersze rozmiary felg. Przy takim zestawie poprawia się bezpieczeństwo jazdy, ponieważ opona lepiej pracuje na zakręcie, przez to auto jest bardziej stabilne.

W przeciwnym wypadku inwestować w szerokie felgi nie warto ponieważ dokładnie tak samo jak podnoszą jakość prowadzenia obniżają one komfort jazdy i podnoszą poziom szumów.

Gdzie jest granica? Jak szerokie felgi można założyć?

Rozbieżność rozmiarów felgi do tego samego rozmiaru opony wynika z kilku czynników, przede wszystkim z konstrukcji samochodu. Często nie można zastosować felgi o szerokości 7,5'', ponieważ będzie ona zbyt szeroka i po jej zastosowaniu opona może "wystawać" poza obrys auta. To niedopuszczalne ze względu na przepisy drogowe.

I to właśnie jest granica... Felga musi się mieścić w nadkolu – ewentualnie w specjalnym body kit-cie. W drugą stronę – do wewnątrz – korekcję można dokonywac natomiast za pomicą specjalnych pierścieni dystansowych.

Kwestia wizualna...

Opona 205/55 na feldze 6 cali będzie wyglądała gorzej. Będzie "ściśnięta" i jej boki mocno się zaokrąglą. Jeszcze mniej atrakcyjnie wygląda to, kiedy opona posiada rant do ochrony felgi.

Są jednak bardzo ważne plusy stosowania węższych felg... Teoretycznie wąska felga jest lepiej chroniona przed obtarciem o dziurę czy krawężnik. Przy rozmiarze 7,5'' i braku rantu ochronnego felgi prawdopodobieństwo uszkodzenia felgi jest ponad dwa razy większe niż przy „malej” sześciocalówce,

Zobacz też: Jak wybrać warsztat wulkanizacyjny? Jak powinien być wyposażony dobry warsztat wulkanizacyjny i jakie usługi powinien oferować?

Na polskie drogi najbardziej optymalna szerokość felgi na najpopularniejszą w tym momencie oponę 205/55R16 to 7,0x16. Oczywiście pod warunkiem, że producent nie przewiduje inaczej - felgi należy dobierać do danego modelu samochodu, zgodnie z aktualnym katalogiem zastosowań (katalogiem technicznym) producenta felg.

Ważna uwaga dotycząca eksploatacji w zimie! Na szerokie felgi najczęściej nie można założyć łańcuchów przeciwśniegowych!!!

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Jakie znaczenie ma szerokość felgi – czy szersza felga jest zawsze lepsza? Fot. Moto.wieszjak.pl
Jakie znaczenie ma szerokość felgi – czy szersza felga jest zawsze lepsza? Fot. Moto.wieszjak.pl

PIT 2020. Komentarz199.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Elżbieta Majszak

Ekspert z zakresu odszkodowań i ubezpieczeń.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »