reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Eksploatacja > Opony i felgi > Kiedy opona jest stara?

Kiedy opona jest stara?

Opony samochodowe mają datę ważności. Jest wiele opinii na temat tzw. okresu ważności opon. W tym poradniku postaramy się rozwiać wszelkie wątpliwości.

Czy nowa opona jest nowa?

Kupując komplet nowych opon spodziewamy się, że otrzymamy towar, który został wyprodukowany kilka dni wcześniej i pochodzi z tej samej partii. Jakie jest nasze zdziwienie, kiedy płacimy wysoką cenę a dostajemy oponę np. wyprodukowaną pół roku lub rok temu. Jeszcze większe jest nasze zdziwienie, kiedy na każdej z opon jest inny miesiąc produkcji, a na końcu zauważamy, że dwie opony są np. z Niemiec a dwie z Francji.

Problem polega w składowaniu opon. W magazynach są one układane rozmiarami i są składowane w grupie. Z tego magazynu rozwożone są do magazynów dystrybutorów i tam zazwyczaj układane są czwórkami.

Szanujący się sprzedawcy, żądają od dystrybutorów, aby każdy komplet był z tego samego kraju i co więcej z tą samą datą produkcji.
Klienci stali się na tyle wybredni, że życzą sobie czterech identycznych opon. Mają do tego prawo, płacąc tak wysokie ceny. Rzadko zdarza się tak, że kupując oponę dostaniemy produkt wyprodukowany 2-3 tygodnie wcześniej. Dlatego często nowa opona nie jest już taka nowa.

Zobacz także: Czy warto pompować koła azotem?

Kiedy opona jest stara?

Na całym świecie, przyjęta została norma, że opona zachowuje swoje własności jezdne oraz można je swobodnie sprzedawać, transportować i przechowywać przez okres 3 lat. Jednak nie jest to regułą. Są firmy, które zajmują się sprzedażą opon i potrafią dawać dłuższe gwarancję, nawet do 6 lat.
Zazwyczaj mało kto wymienia opony po 3 latach, jeździ się na nich póki nie będą pozbawione bieżnika lub nie ulegną uszkodzeniu. Także jadąc do warsztatu, możemy kupić oponę dwuletnią, która będzie potraktowana, jako nowa.

Nie należy montować opon starszych jak 10 lat.

Opony 10-cio letnie nie gwarantują odpowiedniej przyczepności. Tyczy się to szczególnie opon zimowych. Tak stara opona narażona jest na szybsze uszkodzenia, bądź też samoistne pękanie gumy.

Rok produkcji odczytujemy po ciągu czterech cyfr np. 1709

Oznacza to, że nasza opona została wyprodukowana w 17 tygodniu w 2009 roku.
Jeżeli nasza opona jest z np. z 1999 roku będzie 179, czyli 17 tydzień 1999 rok. Taka opona zazwyczaj nie nadaję się do jazdy. Co więcej, może zachowywać się znacznie gorzej niż najtańsza opona z hipermarketu.
Pamiętajmy o tym przy zakupie opon nowych jak u używanych, nie ważny jest tylko bieżnik, ale również data ich produkcji.

Zobacz także: Co oznaczają symbole na oponach?

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Calamari

nowoczesny system do elektronicznej ewidencji czasu pracy i zarządzania urlopami online, który skutecznie usprawni zarządzanie personelem w Twoim zespole

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama