reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Eksploatacja > Oleje > Samodzielna wymiana oleju silnikowego

Samodzielna wymiana oleju silnikowego

Jak krok po kroku, samodzielnie wymienić olej silnikowy w samochodzie?

Jak krok po kroku, samodzielnie wymienić olej silnikowy w samochodzie?

Pierwszym krokiem do wymiany jest wybór odpowiedniego oleju. Z pomocą przychodzą internetowe wyszukiwarki, które po wpisaniu modelu, rocznika czy rodzaju silnika auta, dobierają odpowiedni olej. Doskonałym przykładem takiego rozwiązania jest Shell LubeMatch.

Klienci często pytają, jaki olej wybrać, by chronić silnik i przedłużyć jego żywotność. Dzięki Shell LubeMatch mają łatwy dostęp do obszernego banku danych o silnikach i olejach, w tym również
do danych na temat wymaganych ilości i częstotliwości wymiany. Warto pamiętać, że odpowiednio dobrany olej może ograniczyć koszty paliwa i serwisowania
– komentuje Cezary Wyszecki, ekspert techniczny Shell Polska.

Zobacz też: Z czego składa się olej silnikowy?

Wymianę oleju należy przeprowadzić, gdy silnik auta jest jeszcze ciepły, ponieważ wyższa temperatura cieczy przyspieszy proces wyciekania zużytego oleju. Niezwykle istotna jest stabilność auta. Samochód z wyłączonym silnikiem i zaciągniętym wcześniej hamulcem postojowym powinien stać na płaskim podłożu, lekko uniesiony na podnośniku. Warto też założyć rękawiczki ochronne, aby zabezpieczyć dłonie przed poparzeniem.

Następnie pod miską olejową, w okolicy śruby spustowej, należy podłożyć pojemnik, do którego zlejemy olej. Korek spustowy odkręcamy szybkim, zdecydowanym ruchem, jednocześnie uważając, by nie poparzyć się wypływającym płynem. Kiedy cały zużyty olej spłynie z silnika, powinniśmy dokładnie oczyścić miejsce mocowania nowego filtra, a gumową uszczelkę w nowym filtrze posmarować niewielką ilością oleju. Filtr powinien zostać wkręcony ręcznie z wyczuciem, tak aby nie uszkodzić uszczelki.

Po wymianie filtra,  można przystąpić do wlania nowego oleju.  Nie wlewamy od razu całego płynu, ale ok. ¾ pojemności. Czekamy kilka minut, aż olej rozprowadzi się w silniku. Poziom oleju możemy sprawdzić przy użyciu bagnetu, jeśli jest prawidłowy, można zakręcić pokrywkę wlewu oleju.
W dalszej kolejności, warto uruchomić silnik na ok. 10 minut, by pozwolić mu popracować na wolnych obrotach. Po tym czasie wyłączamy silnik na około 5 min., by ponownie sprawdzić poziom oleju.

W przypadku, kiedy jest zbyt niski, należy uzupełnić brak, jednocześnie upewniając się, że olej nie wycieka przez korek spustowy. Jeśli nie, właśnie prawidłowo przeprowadziłeś wymianę oleju!

Co istotne, zużyty olej jest bardzo toksyczny i pod żadnym pozorem nie można go wylać do kanalizacji, tylko przelać do zamkniętego pojemnika, który należy dostarczyć do warsztatu samochodowego lub odpowiedniego punktu, który zutylizuje olej zgodnie zobowiązującymi przepisami.

Zobacz też: Dobór oleju do danego rodzaju silnika

Jak często wymieniać olej silnikowy?

Jeśli chodzi o częstotliwość wymiany oleju, każdy kierowca powinien stosować się do wskazówek producenta auta lub informacji zawartych w książce serwisowej. Zazwyczaj zaleca się, aby olej silnikowy wymieniać nie rzadziej, niż co 15 tysięcy kilometrów. Jednak nie bez znaczenia jest styl jazdy kierowcy czy warunki eksploatacji auta.

Źródło: Materiały Shell

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Samodzielna wymiana oleju silnikowego
Samodzielna wymiana oleju silnikowego

Uprawnienia rodziców w pracy. Poradnik pracodawcy59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria finansowo-rachunkowa Monika Zwolańska

Rachunkowość spółek i organizacji pozarządowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama