reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Eksploatacja > Oleje > Jak sprawdzić domowymi sposobami jakość oleju w silniku i skrzyni biegów?

Jak sprawdzić domowymi sposobami jakość oleju w silniku i skrzyni biegów?

Bardzo trudno jest określić właściwości oleju w skrzyni bez dokładnych, a przez to kosztownych badań laboratoryjnych. Jest jednak kilka domowych sposobów, dzięki którym przynajmniej częściowo można poznać aktualny stan oleju i jego właściwości smarne.

Najprostszym i najłatwiejszym ze sposobów jest badanie tzw. wiskozy czyli lepkości oleju w warunkach statycznych. Olej musi być ochłodzony do temperatury otoczenia. Należy w dowolny sposób pobrać jego niewielką próbkę, najlepiej jedną kroplę. Z silnika pobiera się ją przy pomocy bagnetu, służącego do pomiaru poziomu oleju. Ze skrzyni biegów próbkę oleju można pobrać np. czystą plastikową szpatułką (jak jednorazówka do mieszania kawy) przez otwór wlewu lub otwór kontrolny poziomu oleju.

Zobacz też: Czy oleje silnikowe i przekładniowe można mieszać?

Po pobraniu próbki należy ją umieścić między opuszkami kciuka i palca wskazującego, a następnie leciutko ścisnąć ją i bardzo ostrożnie odsunąć jeden palec od drugiego. Warstewka oleju pomiędzy palcami stopniowo przekształci się w cienki „słupek”, który przy dalszym rozsuwaniu palców ulegnie rozerwaniu.

Jeżeli nastąpi ono, w przypadku oleju silnikowego w odległości większej, niż 1 mm, a w przypadku oleju przekładniowego uda się osiągnąć ponad 1,5 mm, oleje można uznać za nadające się do dalszej eksploatacji. Jeżeli uzyskanie „słupka” między palcami będzie trudne lub niemożliwe, olej należy jak najszybciej wymienić, ponieważ jego lepkość z jakiegoś powodu spadła poniżej poziomu krytycznego.

Badanie jakości (lepkości) oleju można przeprowadzić także przez umieszczenie jego kropli na kartce zwykłego, gazetowego papieru. Nie nadaje się do tego papier kredowy lub kredowany, z połyskiem, taki jak jest używany do druku kolorowych tygodników. Im wolniej będzie się rozprzestrzeniała tłusta plama, tym olej jest lepszy. Dlatego warto przeprowadzić test porównawczy, umieszczając próbkę oleju świeżego, z fabrycznego opakowania w odległości kilku centymetrów od próbki oleju badanego i uważnie obserwować szybkość tworzenia się tłustych plam. 

Zobacz też: Jak zalegalizować użytkowanie paliw alternatywnych?

Należy przy tym pamiętać, że kropla oleju bardzo zanieczyszczonego nagarem i spalonymi cząstkami będzie się rozprzestrzeniała na papierze bardzo wolno, wolniej od kropli oleju czystego. Stąd opisana metoda jest mniej dokładna i miarodajna, niż sprawdzanie lepkości oleju między palcami.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Bardzo trudno jest określić właściwości oleju w skrzyni bez dokładnych, a przez to kosztownych badań laboratoryjnych. fot. Fotolia
Bardzo trudno jest określić właściwości oleju w skrzyni bez dokładnych, a przez to kosztownych badań laboratoryjnych. fot. Fotolia

Uprawnienia rodziców w pracy. Poradnik pracodawcy59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Sadkowski i Wspólnicy

Sadkowski i Wspólnicy Spółka Komandytowa - to kancelaria prawna z dwunastoletnim doświadczeniem na rynku.  Ponad siedemdziesięcioosobowy zespół kancelarii tworzą doświadczeni radcy prawni, adwokaci i doradcy podatkowi.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama