| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Eksploatacja > Oleje > Czy zmieniać olej na zimę?

Czy zmieniać olej na zimę?

Wymiana olej na zimę nie jest konieczna, ale warto pamiętać, że przy niskich temperaturach olej w silniku gęstnieje. Powoduje to wolniejsze jego rozprowadzanie. Aby wydłużyć żywotność silnika po uruchomieniu poczekaj, aż temperatura podniesie się - olej rozrzedzi się i odzyska swoje właściwości.

Podczas niskim temperatur olej silnikowy gęstnieje i traci swoją zdolność do smarowania. Co więcej podczas rozruchu, jeśli przepływ oleju jest ograniczony, części silnika nie są odpowiednio smarowane. A to może stać się przyczyną poważnych uszkodzeń, które ujawniają się w postaci np. nadmiernego zużycia oleju silnikowego, niskiego ciśnienia sprężania i spadku mocy silnika.

Zobacz również: Co wozić w aucie podczas zimy?

Bez przepływu oleju, tarcie metalu z metalem w łożyskach, może prowadzić do uszkodzenia silnika przy rozruchu lub jego zmniejszonej wydajności. W celu ochrony silnika w niskich temperaturach, olej silnikowy musi być odporny na nadmierne gęstnienie, a także musi pozostać płynny dla zapewnienia łatwego i ciągłego przepływu. Większość olejów produkowanych na bazach mineralnych ma tendencję do znacznego gęstnienia, gdyż molekuły parafiny krystalizują się w niskich temperaturach.

Zobacz również: Jak parkować zimą?

W przeciwieństwie do olejów mineralnych, oleje syntetyczne zawierają mniej parafiny, w związku z tym pozostają płynne w znacznie niższych temperaturach i zapewniają doskonałą ochronę silnika. Wybrane klasy lepkości w pełni syntetycznych olejów silnikowych (oznaczone 0W) są stworzone do pracy nawet w tak niskich temperaturach, jak -50C. Jednocześnie silnik uruchamia się szybciej, a zużycie eksploatacyjne jest zminimalizowane.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna Piszcz i Wspólnicy sp.k.

Wszechstronne usługi dla biznesu, samorządów oraz jednostek administracji publicznej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »