reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Eksploatacja > Oleje > Czy zmieniać olej na zimę?

Czy zmieniać olej na zimę?

Wymiana olej na zimę nie jest konieczna, ale warto pamiętać, że przy niskich temperaturach olej w silniku gęstnieje. Powoduje to wolniejsze jego rozprowadzanie. Aby wydłużyć żywotność silnika po uruchomieniu poczekaj, aż temperatura podniesie się - olej rozrzedzi się i odzyska swoje właściwości.

Podczas niskim temperatur olej silnikowy gęstnieje i traci swoją zdolność do smarowania. Co więcej podczas rozruchu, jeśli przepływ oleju jest ograniczony, części silnika nie są odpowiednio smarowane. A to może stać się przyczyną poważnych uszkodzeń, które ujawniają się w postaci np. nadmiernego zużycia oleju silnikowego, niskiego ciśnienia sprężania i spadku mocy silnika.

Zobacz również: Co wozić w aucie podczas zimy?

Bez przepływu oleju, tarcie metalu z metalem w łożyskach, może prowadzić do uszkodzenia silnika przy rozruchu lub jego zmniejszonej wydajności. W celu ochrony silnika w niskich temperaturach, olej silnikowy musi być odporny na nadmierne gęstnienie, a także musi pozostać płynny dla zapewnienia łatwego i ciągłego przepływu. Większość olejów produkowanych na bazach mineralnych ma tendencję do znacznego gęstnienia, gdyż molekuły parafiny krystalizują się w niskich temperaturach.

Zobacz również: Jak parkować zimą?

W przeciwieństwie do olejów mineralnych, oleje syntetyczne zawierają mniej parafiny, w związku z tym pozostają płynne w znacznie niższych temperaturach i zapewniają doskonałą ochronę silnika. Wybrane klasy lepkości w pełni syntetycznych olejów silnikowych (oznaczone 0W) są stworzone do pracy nawet w tak niskich temperaturach, jak -50C. Jednocześnie silnik uruchamia się szybciej, a zużycie eksploatacyjne jest zminimalizowane.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Impel Facility Services spółka z o.o.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama